Kino kulinarne: „Bajecznie bogaci Azjaci”

Okładka książki oraz platkat filmu "Bajecznie bogaci Azjaci", zdj. ew.com
Okładka książki oraz platkat filmu "Bajecznie bogaci Azjaci", zdj. ew.com
„Bajecznie bogaci Azjaci” to historia niełatwego spotkania pary młodych ludzi z rodziną jednego z nich. Wiele z trudności młodych bohaterów zobrazowanych zostało za pośrednictwem języka kulinariów.

Nick, w którego wciela się Henry Golding pochodzi z niesamowicie bogatego, acz konserwatywnego chińskiego rodu, w którym tradycja i rodzinne wartości zawsze stawiane są na pierwszym miejscu. Jego ambitna dziewczyna Rachel (Constance Wu) dorastała za to w świecie zachodnim, gdzie zdobyła wykształcenie na prestiżowej uczelni. Choć jej kariera naukowa zapowiada się bardzo dobrze, w przeszłości była wychowywana przez samotną matkę i niezbyt dobrze włada mandaryńskim. Razem wybierają się na ślub przyjaciela chłopaka, co doprowadza do zderzenia dwóch kultur o zupełnie różnych wartościach i priorytetach, a w konsekwencji do wzajemnej niechęci i uprzedzeń.

Obsada filmu "Bajecznie bogaci Azjaci", zdj. www.hollywoodreporter.com
Obsada filmu “Bajecznie bogaci Azjaci”, zdj. www.hollywoodreporter.com

Produkcja to przede wszystkim mądre kino obyczajowe, które świetnie ukazuje realia panujące we współczesnym Singapurze – mieście niezwykle rozwiniętym technologicznie i nowoczesnym, stworzonym jednocześnie przez wielowiekową kulturę ludzi przywiązanych mocno do tradycji. Podczas seansu zauważyć można, ze wiele niuansów historii oddanych zostało w filmie poprzez kulinaria. Jest to kolejny obraz, który poskazuje, jak ważną rolę w każdej społeczności odgrywają posiłki, związane z nimi rytuały oraz dobór towarzystwa przy stole.

Dzięki temu film ten polecić można nie tylko miłośnikom kinematografii, ale także koneserom azjatyckich przysmaków oraz kultury.

Mi w pamięć zapadła zwłaszcza scena, w której dużą rolę odgrywają tradycyjne pierożki, przyrządzane zgodnie z rodzinnym przepisem. Są one nośnikiem zarówno dobrych emocji, takich jak nostalgia Nicka za czasami dzieciństwa, jak i tych złych, stając się pretekstem dla wyrazów dezaprobaty pod adresem jego partnerki. Takie obrazy pokazują, jak kulinarne zwyczaje mogą umacniać więź pomiędzy krewnymi należącymi do różnych pokoleń oraz podkreślać różnice pomiędzy kulturami. I zdecydowanie dodają smaku różnym wątkom fabuły.

Scena z chińskimi pierożkami w filmie "Bajecznie bogaci Azjaci", zdj. www.soompi.com
Scena z chińskimi pierożkami w filmie “Bajecznie bogaci Azjaci”, zdj. www.soompi.com

Jedzenie pojawia się często w kluczowych scenach filmu. Głębokie zrozumienie twórców „Bajecznie bogatych Azjatów” dla ścisłego związku pomiędzy kuchnią, atmosferą przy stole oraz rodzinnymi wartościami przestaje dziwić gdy sprawdzimy, kto wyreżyserował obraz. Jon M. Chu to prywatnie syn Lawrence’a Chu – szefa kuchni prowadzącego w Palo Alto uwielbianą przez celebrytów restaurację Chef Chu’s o bogatej, 48-letniej historii. Dwa tygodnie przed premierą filmu Jon zaprosił zresztą swoich przyjaciół do rodzinnej restauracji, aby uczcić to wydarzenie przy wspólnym stole.

 

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Ekstremalne przysmaki: Surströmming 

Próbowanie lokalnych specjałów to część niemal każdej udanej podróży. Dzięki zaznajamianiu się...
Czytaj wiecej