Sobieski – nowy polski banknot.

Od ubiegłego tygodnia w obiegu mamy nowy banknot o nominale 500 Złotych. Złośliwi twierdzą, że chodzi o łatwiejsze wypłaty programu 500+. Jak jest naprawdę?

Od ubiegłego tygodnia w obiegu mamy nowy banknot o nominale 500 złotych. Złośliwi twierdzą, że chodzi o łatwiejsze wypłaty programu 500+. Jak jest naprawdę?

Nowy nominał to nie „widzimisię” rządu czy władz Narodowego Banku Polski. To odpowiedź na obserwowane trendy rynkowe i ekonomiczne. Specjaliści z NBP od dłuższego czasu obserwują zwiększenie transakcji gotówkowych wśród Polaków. Często są to interesy opiewające na spore sumy. Do tej pory mało kto decyduje się na np. zakup samochodu i płatność przez przelew. A wystarczy chcieć zakupić auto o wartości 30 tysięcy Złotych i biorąc pod uwagę najwyższy dotychczas nominał 200 Złotych, musimy zabrać ze sobą 150 banknotów. I tak trzeba się o to postarać, bo bankomaty póki co nie mają opcji wyboru nominału i wypłacają „jak leci”, Z nową pięćsetką kupić wyżej wspomniany samochód wybierzemy się z ponad dwa razy cieńszym plikiem pieniędzy. Nowy nominał zmniejszy również koszty obsługi gotówki dla firm i banków. NBP bezie za to mógł lepiej kontrolować zapasy pieniądza obiegowego.

Na nowym banknocie zgodnie z tradycją powstała po denominacji złotego w połowie lat 90 pojawił się kolejny władca Polski. Tym razem jest to Jan III Sobieski, król znany chyba wszystkim ze słynnej Odsieczy Wiedeńskiej. Przez Turków, których druzgocąco pobił, był zwany Lwem Lechistanu. Na banknocie znajdziemy jego podobiznę z medalionu koronacyjnego. Kolejnym charakterystycznymi dla tego króla elementami jest stylizowany herb rodu Sobieskich, wilanowski pałac i oczywiście orzeł w koronie. Na awersie znajdziemy również husarski szyszak, bo to właśnie podczas panowania Sobieskiego, polska jazda konna zwana husarią zdobyła sławę na całą Europę. 500 złotych zaprojektował, jak i poprzednie z tej serii Andrzej Heidrich znany rysownik i ilustrator, ale również projektant znaczków i banknotów.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Dziesiąta Chyłka w księgarniach, druga… w telewizji.

Choć Remigiusz Mróz zarzekał się, że musi odpocząć od pani mecenas, to...
Czytaj wiecej