Bambusowe rowery

Przyzwyczailiśmy się, że rowery buduje się ze stali, aluminium, no może jeszcze wyczynowe z włókna węglowego. A co, gdyby zrobić ramę z bambusa?

Przyzwyczailiśmy się, że rowery buduje się ze stali, aluminium, no może jeszcze wyczynowe z włókna węglowego. A co, gdyby zrobić ramę z bambusa?

Takie właśnie rowery produkuje firma Asante Bamboo Bikes. Założona z pomocą portalu crowdfundingwego przez studenta SGH Igora Pielasa zajmuje się wytwarzaniem dwukołowców, w których ramy są zbudowane z…  babmusowych „gałęzi”. Obecnie dostępne są trzy modele: po prostu Bamboo Bike, Bamboo Bike Classic i Bamboo Bike Classic Lady. Tak czy inaczej, ze względu na swój budulec nie ma dwóch takich samych maszyn, tak jak nie ma dwóch identycznych pędów bambusa. Ponadto klient może indywidualnie dobrać kolorystykę, akcesoria, a na ramie znajdą się jego inicjały. Rowery są dostępne w trzech rozmiarach i ważą od 11 do 12 kg.

IMG_0618

Całe to przedsięwzięcie ma jednak drugie dno. Otóż ramy Asante są robione ręcznie w Ghanie, w regionie od którego wzięła swą nazwę firma. Warsztaty działają jako część inicjatywy społecznej Yonso Project. Poprzez organizowanie zatrudnienia i szkolenia zawodowego w wiejskim, afrykańskim regionie Asante firma wspiera rozwój lokalnych społeczności. Dopiero w Polsce gołe ramy są wykańczane i uzbrajane. Ponadto dzięki każdemu zakupionemu w naszym kraju rowerowi firma funduje jedno stypendium edukacyjne dla ghańskiej młodzieży, co również jest zaznaczone na ramie roweru. Ceny maszyn Asante zaczynają się od 4500, a kończą na 9500 złotych.

Więcej na http://www.asantebikes.com

zielony_ft

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Elektryczny… Ursus

Każdy kto słyszy nazwę Ursus, od razu ma przed oczami ciągnik rolniczy....
Czytaj wiecej