Barbera d’Alba – tradycja utrwalona w modernistycznym stylu

Barbera d’Alba, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wina z Piemontu były praktycznie nieznane. Produkowane w tradycyjnym stylu, swoich odbiorców znajdowały głównie na rynku lokalnym. Wtedy to do gry wkroczyli tzw. Barolo Boys, którzy zaproponowali światu nowy rodzaj winnych doznań.

Miłośnicy wina doskonale wiedzą, kim byli Barolo Boys! To niekwestionowane gwiazdy końca ubiegłego wieku, dzięki którym interpretacja piemonckich win już na zawsze zmieniła światowy sposób ich postrzegania. Nowy nurt przybył z Burgundii, inspirując młodych winiarzy, którzy swoją modernistyczną produkcją win zmienili sposób interpretacji i przekazywania wartości najsłynniejszego obecnie czerwonego wina Piemontu.

Jednym z prekursorów nowego, zapoczątkowanego przez Elio Altare stylu; poza takimi sławami jak: Chiara Boschis, Giorgio Rivetti, Roberto Voerzio, Luciano Sandrone, Domenico Clerico, Giovanni Manzone, Enrico Scavino, Renato Cigliuti czy Roberto Damonte; był niejaki Matteo Correggia. Młody winiarz z Roero w wieku dwudziestu trzech lat odziedziczył gospodarstwo po ojcu Giovannim Battiście. Matteo wraz z nurtem Barolo Boys, którego głównym przesłaniem było wypromowanie na światowych rynkach wina Barolo, odważnie szedł pod prąd. Podążał jednak za różnymi stylami winiarskimi, wyprzedzając tym samym innych winiarzy z regionu.

Matteo Correggia, callmewine.com
Matteo Correggia, fot. callmewine.com

W 2001 roku Bachus przyjął Matteo pod swoje skrzydła, aby nadzorował z niebios pracę w winnicy. Całą spuściznę przekazał natomiast w ręce żony Ornelli Costa Correggia wraz z dziećmi, które każdego dnia są dla niej łącznikiem z przeszłością. Stanowią również inspirację i źródło energii w tworzeniu win. Po przeszło dwóch dekadach rodzina Correggich na dwudziestu hektarach kontynuuje z powodzeniem ambitny projekt, tworząc winna, które w każdym aspekcie ukazują tożsamość stylu zapoczątkowanego przez Matteo Correggię.

Barbera d’Alba 2018 – Matteo Correggia

Barbera d’Alba 2018, Matteo Correggia
Barbera d’Alba 2018 – Matteo Correggia

Ta etykieta jest winem powstałym ze szczepu barbera, zakorzenionym i wpisanym głęboko w krajobraz regionu. Posiada bogaty, owocowy nos z nutami wiśni, jagód, kawy – dopełniony także niuansami ziemistymi. W ustach obfitość czarnych jagód, jeżyn. Jest tu dobra struktura, a zarazem miękkość. Nienarzucająca się kwasowość wraz z przyjemną taniną czynią to wino bardzo uniwersalnym. Jest doskonałym uzupełnieniem dla potraw na bazie makaronów z mięsem, dojrzewających serów, grilla, a także dzikiego ptactwa. W tym konkretnym przypadku przygotowany został pieczony napęd kaczki na purée z musem z borówek leśnych.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Zwiewna Elegancja – Dolcetto d’Alba 2010 Madonna di Como

Marchesi di Barolo… jakim to sentymentem darzę tą winnicę! Za każdym razem,...
Czytaj wiecej