Barolo – Duma Piemotnu… Część II

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka
Barolo wytwarza się tylko i wyłącznie z jednego szczepu, bardzo ważnym więc elementem jest miejsce, na którym zostało posadzone. Okolice Seralunga d’Alba oraz Monforte d’Alba obfitują w gleby zwietrzałych piaskowców oraz piasków kwarcowych.

Barolo wytwarza się tylko i wyłącznie z jednego szczepu, bardzo ważnym więc elementem jest miejsce, na którym zostało posadzone. Okolice Seralunga d’Alba oraz Monforte d’Alba obfitują w gleby zwietrzałych piaskowców oraz piasków kwarcowych. Barolo – Duma Piemotnu.

Gleby te są dość mało żyzne, dając przy tym wina bardziej intensywne, taniczne o potężnej strukturze, a co za tym idzie wina które dłużej dojrzewają. Natomiast gleby zlokalizowane w okolicy Barolo oraz La Morry za sprawą gleby wapienno – marglowej, dają wina bardziej owocowe oraz delikatniejsze. Ktoś może spytać, jak się przekłada gleba na wino? Jak pisze Andre Domine:

„Wysoka zawartość manganu i magnezu w glebie La Morra wpływa na wyrazisty bukiet i czyste, lukrecjowe nuty produkowanych tam win. Na przeciwległym łańcuchu górskim, wyższe stężenie żelaza w wierzchniej warstwie gleby wyraźnie wzmacnia młodzieńczą cierpkość produkowanych tam win”.

I niech Was nie zwiedzie to, że „znacie” się na włoskich winach bo co roku przywozicie kilka butelek z wakacji. Jeżeli pragniecie naprawdę zgłębić choć część wiedzy o terrior oraz producentach Barolo w Piemoncie, sięgnijcie po 400-stronicową encyklopedię BAROLO – MENZIONI GEOGRAFICHE AGGIUNTIVE, Encyklopedię Wielkich Winnic Barolo, na której to kartach znajdziecie informacje o tradycji regionu, terytorium, glebach i produkcji w ostatnich 50 latach. Są tam również zawarte szczegółowe opisy każdej parceli wraz przestrzennymi mapami jak i wskazane działki poszczególnych producentów.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka

Wino Barolo

Zróżnicowany charakter win, wynika z bardzo wielu czynników. Pierwszy z nich, wyżej wspomniany, to miejsce nasadzeń, które potrafi dać wina o potężnej strukturze, bardzo taniczne i mało owocowe, ale również świeże, owocowe oraz delikatniejsze. Kolejnym elementem mającym bardzo duży wpływ na wino jest mieszanie lub oddzielanie gron z różnych części regionu. Podstawowe „klasyczne” Barolo, powstaje ze zbiorów winogron z tzw. Comune di Barolo. Jednakże najlepsze wina pochodzą z pojedynczych parceli np. Cannubi, Rocche Dell’ Annunziata czy Bussia. Równie duży wpływ – jak nie największy na wino – ma sam winiarz.

Tu można by napisać kolejną encyklopedię, albo nawet kilka jej tomów. Generalnie winiarzy można podzielić na tradycjonalistów oraz modernistów. Ci pierwsi produkcję swą opierają na tradycyjnych, przeniesionych z dziada pradziada technikach wytwarzania wina. Polega ona na dość długiej fermentacji moszczu, której okres sięga czterech i więcej tygodni. Następnie młode wino zostaje starzone w dużych Botti. Tak wyprodukowane wino otrzymuje dobrą strukturę, ciało oraz nabiera dobrego potencjału starzenia. Moderniści (tzw. Barolo Boys), to młode pokolenie winiarzy, którzy techniki produkcji win zapożyczyli od francuskich przyjaciół z Burgundii oraz Bordeaux. W tym przypadku są one odmienne od tradycyjnych. Tu fermentacja trwa znacznie krócej, a otrzymane wino przelewa się do małych beczek zwanych Barrique. W skrócie mówiąc, moderniści otrzymują wina bardziej słodkie i pełne oraz szybciej gotowe do picia, natomiast tradycjonaliści cieszą się winami ciężkimi, cierpkimi, które potrzebują kilku lub nawet kilkunastu lat, aby być gotowe do picia.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka

Bardzo ważnym i chyba najważniejszym z tych wszystkich jest rocznik z którego pochodzi wino. Duży wpływ na dojrzewanie owoców ma aura. Bardzo ważne jest, aby lato było ciepłe, by nie było zbyt dużych opadów, co zaowocuje pełnymi, dojrzałymi owocami. Można tu jeszcze wspomnieć o kolejnych elementach mających bardzo duży wpływ na samo wino, jak choćby okres starzenia w beczkach, czy też samo użycie beczek (nowych lub 2-3 letnich), ale to chyba materiał na kolejny tekst.

Jak smakuje Barolo?

Wracając do powyższego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ile parceli, tyle Barolo. Ilu winiarzy, tyle Barolo. Jaki rocznik, takie Barolo. Na pewno jest winem potężnym o pełnym ciele i dobrej strukturze ukazującym nuty herbaty, przypraw, suszonych ziół, leśnych owoców, kwiatów róży, lukrecji, smoły, nut tytoniowych oraz czekolady. Usta spotkają się z cierpkością oraz kwasowością, lecz z wiekiem wino to staje się jedwabiste.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka

Jak pić, na co zwrócić uwagę?

Barolo jest winem, które potrzebuje czasu, aby się ułożyć i „złagodnieć”. Degustowanie młodych roczników może niewprawnemu wielbicielowi wina spłatać niezłego figla. Przez swoją szorstkość oraz nieułożenie potrafi bardzo zniechęcić do siebie. Kupione z ostatniego dostępnego rocznika, powinno poleżeć przez kilka lat w odpowiednich warunkach, aby dać się nim cieszyć. Pamiętajmy i nie bójmy się odłożyć takiego wina na lata, a nawet dziesięciolecia. To wino długowieczne, posiadające bardzo duży potencjał starzenia. Przed degustacją takiego wina warto jest je napowietrzyć, przelać do karafki, aby nabrało kontaktu z powietrzem i się „otworzyło”.

A na co zwrócić szczególną uwagę? W pierwszej kolejności na producenta wina, następnie na rocznik w którym wino powstało, bardziej ciekawscy mogą pokusić się o wybór parceli, o ile grona pochodziły z tej pojedynczej. Ważnym elementem wskazującym na jakość wina może być również cena. Klasyczne Barolo z ostatnich roczników będzie oscylowało na poziomie około 120-160 zł, Barolo Riserva to koszt około 150-230 zł. Lecz nie jest to reguła, duży wpływ na cenę wina będzie miał również producent od którego wino pochodzi. W przypadku starszych roczników, o ile są jeszcze dostępne, cena będzie szła w górę. Barolo z przełomu wieku oscyluje na poziomie 400-600 zł, i to właśnie jest wino gotowe do picia. Mamy również wina kolekcjonerskie, 40-50 letnie, które również są w świetnej kondycji, a butelka od czołowego producenta może uszczuplić nasz portfel o około 1200-1500 ale Euro.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka

Jeżeli będziecie mieli okazję odwiedzić ten malowniczy, winny region pamiętajcie aby zaopatrzyć się w drobny zapas Barolo, co i ja zawszę czynię odwiedzając Piemont i jego malownicze Barolo.

Salute…

P.S. Jeżeli chcecie przeczytać jak powstawał historyczny rocznik Barolo 1961, to zapraszam do lektury:
powinowaci.pl

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Ribolla Gialla – endemiczne bąble z północy Włoch

Północne – "musujące" – Włochy słyną przede wszystkim z rozsławionego na cały...
Czytaj wiecej