Poznajcie Barsys – robobarmana na miarę naszych czasów

Barsys Automated Cocktail Maker (fot. producenta)
Barsys Automated Cocktail Maker (fot. producenta)
Potrzeba jest matką wynalazków, a w upalne, wakacyjne popołudnia jedną z najpilniejszych potrzeb jest bez wątpienia wypicie chłodnego drinka. Nie masz pojęcia, w jaki sposób go przyrządzić? Ten problem może rozwiązać Barsys – robobarman, który bez chwili zastanowienia zaserwuje ci jedną z ponad dwóch tysięcy receptur ze swojego repertuaru.

Urządzenie zaprojektował Akshet Tewari – hinduski inżynier, który właśnie próbuje zawojować Stany Zjednoczone. O projekcie głośno było już przed trzema laty, lecz ostatecznie dopiero teraz Barsys wejdzie do sprzedaży. Pierwsze prace nad robobarmanem trwały jeszcze w Indiach. Bardzo szybko okazało się jednak, że jego konstruktor potrzebuje lepszego zaplecza technologicznego. Przedsiębiorca wyruszył więc do Nowego Jorku, skąd może wypromować swój produkt na cały świat. Już teraz firma Barsys LLC ma siedziby na Brooklynie oraz w Ghitorni na przedmieściach Nowego Delhi, a w planach jest też ekspansja na Europę.

Barsys Automated Cocktail Maker (fot. producenta)
Barsys Automated Cocktail Maker (fot. producenta)

Nikogo zapewne nie zdziwi, że Akshet Tewari wpadł na pomysł automatyzacji robienia drinków… na studiach. Szybko znalazł też osoby o podobnych zainteresowaniach i w 2014 roku założył firmę Barsys LLC, której jest dyrektorem generalnym. Pierwszy prototyp robobarmana jego autorstwa został zademonstrowany w roku 2015 – od tego czasu trwały prace nad jego udoskonaleniem. Po trzech latach wiadomo już na pewno, że firma jest na ostatniej prostej przed wprowadzeniem swojego urządzenia na rynek. Jak działa Barsys?

Maszyna prawdopodobnie zawiedzie osoby, które barmana XXI wieku wyobrażały sobie pod postacią humanoidalnego cyborga. Barsys to nie Rosie z “Jetsonów”, choć może w dalszej przyszłości właśnie tak to będzie wyglądać. Jak na razie musimy jednak zadowolić się prostym urządzeniem, które działa trochę jak linia do produkcji taśmowej. Niewielka konstrukcja pozwala użytkownikom na zainstalowanie do pięciu dozowników z ulubionymi trunkami i napojami. Następnie wystarczy podstawić szkło i wybrać odpowiednią recepturę za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Prosty interface oraz intuicyjna obsługa mają być kluczem do sukcesu, ponieważ domyślnie Barsys będzie zdolny do przyrządzenia ponad dwóch tysięcy różnych drinków. Cały proces przygotowania odpowiedniej mieszanki zajmuje od 15 do 30 sekund.

Najważniejsze są proporcje

Barsys Automated Cocktail Maker
Barsys Automated Cocktail Maker

Pomysłodawca i twórca maszyny podkreśla, że jego urządzenie – przynajmniej na razie – nie zastąpi barmanów. Barsys jest jednak świetnym wyborem dla osób, które nie znają tajników tego zawodu, a chciałyby w domowym zaciszu cieszyć się idealnie przygotowanym napitkiem. Tewari zdradza też, że trwają testy wersji komercyjnej o znacznie większej mocy przerobowej, którą z powodzeniem mogłyby wykorzystywać bary, restauracje czy hotele. Główną zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy, dzięki precyzyjnemu dozowaniu odpowiednich ilości każdego ze składników.

Zgodnie z zapowiedziami, Barsys trafi do otwartej dystrybucji jeszcze w sierpniu. Robotyczny barman rodem z Indii kosztuje 1050$ – właśnie trwa przedsprzedaż. Jeśli jednak poczuliście się zainteresowani i w miarę szybko zdecydujecie się na zakup, możecie zaoszczędzić ponad 25% tej kwoty! Wystarczy odwiedzić stronę producenta i podczas składania zamówienia wykorzystać kod rabatowy “FIRST100”. Trudno ocenić, ile osób do tej pory zdążyło już zamówić Barsys, ale jeśli załapiecie się do pierwszej setki, cena maszyny wyniesie 750$. Nie wiadomo, kiedy oficjalnie pojawi się zapowiadana przez Tewarego wersja przeznaczona dla obiektów gastronomicznych.

https://www.youtube.com/watch?v=vIQtAQyXIo0

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus UX z rocznika 2021 otrzyma wersję F Impression

Model UX podbił serca Europejczyków, od momentu premiery będąc jednym z najczęstszych...
Czytaj wiecej