Jakie wrażenia czekają na nas w Deepspot?

Basen nurkowy Deepspot w Mszczonowie (wizualizacja), fot. Flyspot
Basen nurkowy Deepspot w Mszczonowie (wizualizacja), fot. Flyspot
Na basen tylko ze sprzętem do nurkowania? Ciekawa inicjatywa firmy Flyspot sprawi, że w podwarszawskim Mszczonowie otwarty zostanie najgłębszy basen na świecie, w którym miłośnicy penetracji morskich głębin i podwodnych jaskiń będą mogli bez skrępowania trenować, a ich następcy sprawdzić się w konfrontacji z głębią.

Budowa basenu Deepspot, bo tak dokładnie nazywa się mszczonowski inwestycja, jest już na ostatniej prostej. Otwarcie zapowiedziano na jesień 2019 roku, a fani nurkowania już mogą zacierać ręce! Pełny wody i nowatorskich rozwiązań basen jest jednym z zaledwie czterech tego typu obiektów na świecie… A dzięki rozmachowi firmy Flyspot będzie najgłębszym z nich wszystkich.

Basen nurkowy Deepspot w Mszczonowie (wizualizacja), fot. Flyspot
Basen nurkowy Deepspot w Mszczonowie (wizualizacja), fot. Flyspot

Konstrukcję Deepspot podzielono oczywiście na strefy. W zależności od poziomu zaawansowania nurkowie będą więc mogli odpowiednio dobierać głębokość. Nie zabrakło też strefy symulującej rekonesans podwodnych lokacji, w której chętni zmierzą się także z klaustrofobicznymi przestrzeniami. Przed zanurzeniem od samego dna będzie ich natomiast dzielić aż 45 metrów, dzięki czemu basen posłuży między innymi osobom chcącym wyrobić sobie specjalistyczne certyfikaty.

Przekrój konstrukcji kompleksu Deepspot, fot. Flyspot
Przekrój konstrukcji kompleksu Deepspot, fot. Flyspot

Oczywiście profesjonaliści woleliby zejść pod wodę w warunkach naturalnych. Środowisko jest niesamowicie zróżnicowane, a przez to każde zejście nawet w znane miejsca bywa zaskakujące. Nie sposób oddać tych wrażeń w sterylnym basenie. Deepspot ma jednak przede wszystkim charakter treningowy, który z pewnością docenią amatorzy i osoby z niewielkim doświadczeniem. Profesjonaliści będą natomiast mogli poćwiczyć te elementy nurkowania, które wymagają praktyki, nie zaś interakcji ze środowiskiem.

Co ciekawe, w Mszczonowie pomyślano także o tych, którzy zmagania z głęboką wodą chcieliby zobaczyć bez zamoczenia ubrań. Ciekawscy – czy to osoby chcące obserwować treningi, czy dopingować tych starających się o uprawnienia – będą mogli zająć miejsce w specjalnym tunelu podwodnym, przecinającym basen Deepspot. Skład kompleksu uzupełnia natomiast przestrzeń hotelowo-konferencyjna na powierzchni (część z widokiem na basen).

Podwodny tunel, z którego chętni będą mogli obserwować zmagania w basenie, fot. Flyspot
Podwodny tunel, z którego chętni będą mogli obserwować zmagania w basenie, fot. Flyspot

Firmie Flyspot bez wątpienia należy się uznanie. Ich inwestycja – przynajmniej na razie – będzie ewenementem na skalę światową. Warte podkreślenia jest tu również proekologiczne podejście. Projektując Deepspot, zmierzono się bowiem z istotnym zagadnieniem liczącym 8 000 metrów sześciennych wody. To odpowiednik pojemności dwudziestu siedmiu standardowych basenów dwudziestopięciometrowych.

Mimo tak wielkiej skali Deepspot będzie jednak filtrowany tylko cztery razy na dobę, podczas gdy standardowe baseny potrzebują w tym czasie trzech filtrowań. Wszystko dzięki nowoczesnemu podejściu i inwestycji w technologiczne rozwiązania. Zainteresowani powinni natomiast śledzić oficjalną stronę firmy, by dowiedzieć się o jeszcze nieujawnionej dokładnej dacie premiery. Do jesieni już niedaleko!

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czekolada rubinowa – nowy gatunek kakaowych słodkości

Szwajcarzy znają się na czekoladach jak nikt inny, nie dziwi więc fakt,...
Czytaj wiecej