Cyfrowa wystawa Klimta na otwarcie Bassins de Lumières

Wizualizacja dzieł Gustava Klimta w jednym z basenów starej bazy okrętów podwodnych, fot. Culturespaces
Wizualizacja dzieł Gustava Klimta w jednym z basenów starej bazy okrętów podwodnych, fot. Culturespaces
Być może słyszeliśmy o słynącym ze zjawiskowych wizualizacji Atelier des Lumières. Paryskie centrum sztuki to perełka wśród instytucji skupionych na cyfrowych pokazach, ale niebawem doczeka się zdecydowanie większego brata, który zostanie otwarty w Bordeaux.

Odpowiedzialne za funkcjonowanie obu tych galerii Culturespaces uchyliło już rąbka tajemnicy na temat nowej placówki. Wiadomo chociażby, że zlokalizowane w Bordeaux Bassins de Lumières będzie aż pięciokrotnie większe od swojego “starszego brata”, stając się największą tego typu instytucją na świecie.

Trudno się jednak dziwić, skoro nowe cyfrowe centrum sztuki powstanie w starej bazie okrętów podwodnych. Pokazy będą odbywać się w czterech olbrzymich basenach, których przeznaczeniem było cumowanie okrętów. Teraz – dzięki 90 projektorom i 80 głośnikom – to skądinąd monumentalne miejsce będzie zapierać dech w piersiach wizualnym przepychem.

Na dobry początek Bassins de Lumières ugości Gustava Klimta

Wizualizacja dzieł Gustava Klimta w jednym z basenów starej bazy okrętów podwodnych, fot. Culturespaces
Wizualizacja dzieł Gustava Klimta w jednym z basenów starej bazy okrętów podwodnych, fot. Culturespaces

By uświadomić rozmach przedsięwzięcia, warto wspomnieć, że powierzchnia projekcyjna placówki mierzy 14 500 metrów kwadratowych. Tyle miejsca zapewniły cztery baseny o wysokich, betonowych ścianach, które pławić się będą w feeriach barw rzucanych przez projektory. Na początek Bassins de Lumières skąpane zostaną głównie w “Złocie i kolorze”. Tak brzmi tytuł cyfrowej wystawy dzieł Gustava Klimta, która uświetni otwarcie galerii.

Bassins de Lumières w Bordeaux stanie się największym cyfrowym centrum sztuki na świecie, fot. Culturespaces
Bassins de Lumières stanie się największym cyfrowym centrum sztuki na świecie, fot. Culturespaces

Wielkoformatowe projekcje dzieł Austriaka niejako przeniosą nas do XIX-wiecznego Wiednia. Ba, w nowej galerii goście poczują się wręcz tak, jakby trafili wprost do dzieł przywódcy wiedeńskiego modernizmu.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak zwiedza się cyfrowe wystawy. W przypadku tego konkretnego obiektu goście będą poruszać się nabrzeżem i specjalnymi kładkami. Poczucie maleńkości w obliczu wielkich, przestrzennie rozłożonych prac artysty dodatkowo potęgować ma obecność wody. W jej tafli majaczyć będą odbicia dzieł, które w danym momencie zdobić będą ściany basenów.

Wyjątkowy pokaz cyfrowy uświetni otwarcie Bassins de Lumières w Bordeaux, fot. Culturespaces
Próbny pokaz wystawy, która uświetni otwarcie nowego cyfrowego centrum sztuki w Bordeaux, fot. Culturespaces

Mimo że Culturespaces pochwaliło się swoją nową placówką, chętni na cyfrowe doświadczanie twórczości Gustava Klimta muszą nieco poczekać. Bassins de Lumières w Bordeaux zostanie otwarte 17 kwietnia 2020 roku. Wernisaż wspomnianej wystawy odbędzie się tego samego dnia, natomiast wydarzeniem pobocznym będzie prezentacja kolekcji dzieł niemieckiego abstrakcjonisty Paula Klee. Bilety wstępu kosztują 13,50 euro (dzieci do piątego roku życia wchodzą za darmo). Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Akcja “Posiłek dla Lekarza” rośnie w oczach! Jak pomóc?

Pandemia SARS-CoV-2 postępuje, ale też jednoczy ludzi w walce. Poza stosowaniem się...
Czytaj wiecej