Limitowana seria “Batman Noir” na 80. urodziny bohatera

"Batman Noir. Powrót Mrocznego Rycerza" (fragment okładki), fot. DC Comics/Egmont
"Batman Noir. Powrót Mrocznego Rycerza" (fragment okładki), fot. DC Comics/Egmont
Dla największych fanów seria "Batman Noir" nie jest pewnie czymś zaskakującym – część z nich zapewne zamówiła ją w wersji anglojęzycznej zaraz po oficjalnej premierze wydawnictwa DC Comics. Teraz najważniejsze tomy w osiemdziesięcioletniej historii istnienia Batmana ukażą się także na polskim rynku – wyłącznie w edycji limitowanej.

Gratka dla wszystkich fanów, ale i niemały ból głowy. Jak na wyjątkowe wydanie przystało, za nową limitowaną serię trzeba będzie sporo zapłacić. Co więcej, nikt nie ma raczej wątpliwości, że jedynym słusznym wyborem jest zakup całego pakietu… ale od początku. “Batman Noir” to – dosłownie – podniesienie najważniejszych przygód Mrocznego Rycerza do rangi sztuki. Wszystko przez wydanie historii stworzonych przez wybitnych artystów komiksowych w minimalistycznej, czarno-białej oprawie graficznej. Ołówek, tusz, gruby papier w dużym formacie i twarda oprawa. Czego chcieć więcej?

Wyjątkowe wydanie na wyjątkową okazję

Tomy Batmana w wersji noir nie są rzecz jasna nowością prosto z portfolio DC Comics. W Stanach Zjednoczonych seria debiutowała kilka lat temu, jednak trzeba przyznać, że polski wydawca słusznie wstrzymał się z przedrukiem. W naszym kraju “Batman Noir” ukaże się oczywiście nakładem Egmontu. Wydawca zwlekał z lokalną wersją, by niejako wesprzeć obchody 80. urodzin Batmana. Bohater debiutował w maju 1939 roku, toteż mieliśmy niedawno ciekawe promocje z tym związane. Publikację można natomiast uznać za wisienkę na torcie (urodzinowym).

Mimo swej ekskluzywnej formy seria stawia na sprawdzone historie. W jej ramach ukaże się cztery doskonale znane fanom tomy i jedna niespodzianka. Mowa oczywiście o “Długim Halloween” (Jeph Loeb, Tim Sale), “HUSH” (Jeph Loeb, Jim Lee, Scott Williams), “Powrocie Mrocznego Rycerza” (Frank Miller, Klaus Janson) i “Zabójczym żarcie” (Alan Moore, Brian Bolland). Bonusem jest natomiast “Pewnego dnia” (Tom King, Lee Weeks, Michael Lark) – tu jednak czai się mały haczyk. O ile kultowe tomy przygód Batmana można kupić osobno, tom opowiadający historię romansu Gacka z Catwoman dostępny będzie wyłącznie w pakiecie.

"Batman Noir. Pewnego dnia" (okładka i przykładowa plansza), fot. DC Comics/Egmont
“Batman Noir. Pewnego dnia” (okładka i przykładowa plansza), fot. DC Comics/Egmont

Premierę serii “Batman Noir” zapowiedziano na 14 sierpnia, ale na stronie wydawcy ruszyła już przedsprzedaż. Jeśli komiksy was interesują – czy to z powodu czysto czytelniczej pasji, czy kolekcjonerskich aspiracji – to wydanie jest pozycją obowiązkową. Warto jednak nie zwlekać, ponieważ nakład jest limitowany i nigdy nie doczeka się dodruku, co dodatkowo buduje ekskluzywny charakter tego wydań. Ceny kolejnych tomów wyglądają następująco: “Długie Halloween” – 198 zł; “HUSH” – 182 zł; “Powrót Mrocznego Rycerza” – 140 zł; “Zabójczy żart” – 140 zł. Cały pakiet w formacie 225×344 mm (ważący w sumie ponad osiem kilogramów!) kosztuje natomiast 690 zł. To jednak jedyna okazja, by skompletować tę wyjątkową serię.

Wszystkie tomy z limitowanej serii "Batman Noir", fot. Egmont
Wszystkie tomy z limitowanej serii “Batman Noir”, fot. Egmont

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych w tej formie ukazało się także kilka innych istotnych historii o Mrocznym Rycerz. Być może seria w przyszłości powiększy się więc także w Polsce. o kolejne ekskluzywne wydanie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nike zaprezentowało kolekcję Jordan Brand 2018

Paris Men's Fashion Week to nie tylko propozycje od topowych projektantów mody....
Czytaj wiecej