„Before the Flood”: Leonardo DiCaprio ratuje świat

"Before the Flood", fot. National Geographic/RatPac Documentary Films
Najtrudniejsza rola, wcale nie wymagała od Leonardo DiCaprio popisów aktorskich. Słynący z zaangażowania w ochronę przyrody aktor, wziął udział w produkcji filmu "Before the Flood", który ma uzmysłowić ludzkości, jak wielkim zagrożeniem jest obecna sytuacja polityczna i zezwalanie przemysłowym lobbystom, na dewastację środowiska naturalnego.

Leonardo DiCaprio jest przekonany, że film może uratować świat. Najpierw jednak jego przesłanie musi dotrzeć do jak największej liczby osób. Właśnie dlatego „Before the Flood” (polskie „Czy czeka nas koniec?”) od kilku dni można oglądać za darmo. Trzeba się jednak pospieszyć!

Najnowsza produkcja National Geographic – „Before the Flood” – to dokument na temat kryzysu, wobec którego stanęła cała ludzkość. [Może poza środowiskami „prawicowymi”, które twierdzą, że problemu nie ma. Innego zdania jest jednak świat nauki, wskazujący skutki globalnego ocieplenia, jako jeden z potencjalnych sposobów na zagładę Ziemi.] Nie jest to jednak standardowy film dokumentalny, a bardzo osobista opowieść Leonardo DiCaprio o jego podróży przez niszczejący świat.

Jak paradoksalnie musi brzmieć stwierdzenia, że dla czołowego hollywoodzkiego aktora najtrudniejszą rolą jest coś zupełnie nie wymagającego umiejętności aktorskich. Najwyraźniej jednak po spełnieniu swych zawodowych ambicji, trzeba iść dalej. Rzucać sobie kolejne wyzwania. Tak właśnie widzę to, czym obecnie zajmuje się Leonardo DiCaprio. I chylę przed nim czoło!

Wszyscy doskonale wiedzą, że DiCaprio od lat bierze czynny udział w naprawianiu świata. Jego fundacja każdego roku przeznacza na ratowanie przyrody setki milionów dolarów. Te starania zostały docenione także przez ONZ, które uczyniło go Posłańcem Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z elementów walki DiCaprio o lepsze jutro, a zarazem skutkiem powyższego stanowiska, było powstanie filmu „Before the Flood”.

Leonardo DiCaprio i Fisher Stevens - twórcy "Before the Flood", fot. National Geographic/RatPac Documentary Films
Leonardo DiCaprio i Fisher Stevens – twórcy „Before the Flood”, fot. National Geographic/RatPac Documentary Films

Poza Leo, który jest producentem „Before the Flood” i odpowiada za narrację, w projekt zaangażowało się sporo znanych osób, jak choćby Martin Scorsese. Reżyserem został Fisher Stevens, który sześć lat temu otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego za „Zatokę delfinów” („The Cove”).

„Before the Flood” nie jest kolejną „pogadanką” w stylu David Attenborough, a realną podróżą po zakątkach świata, najmocniej dotkniętych ingerencją przemysłowych korporacji w ekosystem. To ma być najważniejszy z czynników, który uświadomi społeczeństwu, że globalne ocieplenie nie jest fikcją. Więcej informacji na temat danych, osób oraz form przeciwdziałania patologiom przedstawionym w „Before the Flood”, znajdziecie tutaj. Film stanowi zalążek większej kampanii, która ma dać początek nowej fali walki ze zmianami klimatycznymi.

„Before the Flood” przetłumaczono na czterdzieści pięć języków, w tym polski. Darmowa emisja potrwa do 6 listopada, warto więc się pospieszyć i poświęcić półtorej godziny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w2fr-nrQJo0

[Pierwsze 5 minut, to zwiastun innej produkcji National Geographic]

Autor artykułu
More from Damian Halik

Roger Federer znów na trawce. Zaczynamy Wimbledon 2018

Niezależnie od uprawianego sportu wielcy mistrzowie miewają specyficzne upodobania, które towarzyszą im...
Czytaj wiecej