Bill Gates wymarzył sobie Belmont – miasto przyszłości

Bill Gates wymarzył sobie Belmont – miasto przyszłości
Bill Gates wymarzył sobie Belmont – miasto przyszłości
Podczas gdy czołowi innowatorzy światowego przemysłu myślą już o podboju kosmosu, Bill Gates twardo stąpa po Ziemi i planuje wybudować na niej modelowe miasto Belmont, które wyznaczać ma trendy i kierunki rozwoju w światowej urbanistyce.

Twórca Microsoftu stracił niedawno miano najbogatszego człowieka świata na rzecz Jeffa Bezosa, ale nie zmienia to jego podejścia do biznesu. Słynący z przeznaczania olbrzymich kwot na cele charytatywne Bill Gates po raz kolejny postanowił zbawić ludzkość. Tym razem zrobi to jednak własnoręcznie! W erze coraz donioślejszych prób podboju kosmosu, miliarder nie chce rezygnować z rozwoju tego, co nasza cywilizacja osiągnęła na Ziemi. Zamarzył więc sobie budowę inteligentnego miasta przyszłości. Projekt nosi nazwę Belmont, a w celu jego realizacji poczyniono już pierwsze kroki. Amerykańskie media donoszą, że należąca do Gatesa firma Cascade Investment zakupiła w Arizonie grunty o powierzchni przekraczającej 100 kilometrów kwadratowych (25 000 akrów). Warta 80 milionów dolarów działka leży przy drodze międzystanowej nr 10, pomiędzy miastami Phoenix i Tonopah. To właśnie tu stanie Belmont.

Miasto przyszłości (grafika koncepcyjna niezwiązana z projektem Belmont)
Miasto przyszłości (grafika koncepcyjna niezwiązana z projektem Belmont)

Inteligentne miasto przyszłości, które wymarzył sobie Bill Gates, to stosunkowo odległa sprawa. 62-letni przedsiębiorca zapewne chciałby ruszyć z budową jak najszybciej, choćby po to, by dożyć momentu, gdy Belmont rozkwitnie. Wstępne plany już są. Miasto ma być w pełni ekologiczne i samowystarczalne. Słowo “Smart” ma zaś opisywać wszystko – począwszy od domów mieszkalnych, poprzez budynki użyteczności publicznej, a na transporcie i stosunkach społecznych kończąc.

Belmont nieprzypadkowo zlokalizowano przy drodze międzystanowej nr 10, około 80 kilometrów na zachód od centrum Phoenix. Trasa łączy stolicę Arizony z przedmieściami Los Angeles, a w niedalekiej przyszłości przetnie ją też droga międzystanowa nr 11, której pierwszy fragment biegnie już między Las Vegas a Boulder City. Po jej ukończeniu mieszkańcy Belmont będą więc świetnie skomunikowani z najważniejszymi miastami w obrębie najbliższych trzech stanów.

62-letni miliarder nie zamierza długo zwlekać z budową Belmont. Teren już ma, a wzniesienie na nim budynków to zapewne kwestia najbliższej dekady. Plany twórcy Microsoftu przewidują, że miasto przyciągnie około 200 000 zmotywowanych do życia wedle nowoczesnych trendów osób. By docenić rozmach Billa Gatesa, wystarczy spojrzeć, jak zakupiony przez niego teren wygląda dziś.

Arizona – tereny między Phoenix a Tonopah, gdzie Bill Gates planuje wybudować Belmont
Arizona – tereny między Phoenix a Tonopah, gdzie Bill Gates planuje wybudować Belmont
Autor artykułu
More from Damian Halik

“Accidentally Wes Anderson” – z internetu do księgarń

Filmowy styl Wesa Andersona jest nie do podrobienia, choć reżyser ma wielu...
Czytaj wiecej