Nieapetyczne desery, które bardzo chciałbyś zjeść

Ben Churchill - Food Illusions (www.fubiz.net)
Ben Churchill - Food Illusions (www.fubiz.net)
Brytyjski szef kuchni po 10 latach w zawodzie postanowił rozpocząć przygodę w wyrobami cukierniczymi. Znudzony standardowym podejściem do wypieków, stworzył dzieła, na których widok w pierwszym momencie raczej nie pocieknie nam ślinka.

Ben Churchill to szef kuchni, który woli, aby nazywać go Food-Iluzjonistą. 31-latek ma 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu restauracyjnej kuchni, ale dwa lata temu postanowił spróbować czegoś nowego i zainteresował się cukiernictwem. Jak sam przyznaje, uczyć zaczął się od samych podstaw, jednak szablonowe rozwiązania w tej dziedzinie nużyły go.

 

Ben Churchill - Czekoladowy krem ganache z tymiankiem, bezą i jadalną ziemią z czekolady(1fuzz.com)
Ben Churchill – Trujący grzyb na leśnym runie – Czekoladowy krem ganache z tymiankiem, bezą i jadalną ziemią z czekolady (1fuzz.com)

 

Jako, że lubi prowokować ludzi do dyskusji i promować nieszablonowe myślenie, postanowił tworzyć desery, z których żaden nie jest tym, czym się wydaje. Inspiruje się właściwie wszystkim, co go otacza. Swoje dzieła tworzy niejako „od końca”, zastanawiając się najpierw nad finalną formą imitacji przedmiotu, którego wierną podobiznę chce stworzyć, a dopiero później nad składnikami, które pozwolą mu osiągnąć fotorealistyczny efekt końcowy. W swoim dorobku ma wiele różnych wypieków, jednak te wyglądające na niejadalne zdają się być najbardziej fascynujące.

 

Ben Churchill - Zmywak z resztkami piany - biszkopt z kruszonką miętową, słodką mleczną pianką z mleka i pieczonym purée z jabłek (www.favriver.com)
Ben Churchill – Zmywak z resztkami piany – biszkopt z kruszonką miętową, słodką mleczną pianką z mleka i pieczonym purée z jabłek (www.favriver.com)

 

W moim osobistym rankingu wygrywa popielniczka z niedopałkami, która w kontekście czegoś, co miałabym zjeść wygląda niesamowicie odpychająco. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę mam przed sobą waniliową panna cottę z żelem z chińskiej herbaty Lapsang i czekoladowymi papierosami, okraszoną bezowym pudrem. A coś takiego zdecydowanie bym zjadła.

Ben Churchill - Popielniczka pełna niedopałków - Waniliowa panna cotta z żelem z chińskiej herbaty Lapsang, czekoladą i bezowym pudrem, zdj. Pinterest @chefbenchurchill
Ben Churchill – Popielniczka pełna niedopałków – Waniliowa panna cotta z żelem z chińskiej herbaty Lapsang, czekoladą i bezowym pudrem, zdj. Pinterest @chefbenchurchill

Nie mniej ciekawie prezentuje się zgniły cytrus– w rzeczywistości pomarańczowe parfait posypane pudrem z bezy o smaku balonowej gumy.

Ben Churchill - Zgniła pomarańcza - pomarańczowe parfait z pudrem z bezy o smaku balonowej gumy(favriver.com)
Ben Churchill – Zgniły cytrus – pomarańczowe parfait z pudrem z bezy o smaku balonowej gumy (favriver.com)

Sam szef kuchni zapewnia, że wszystkie składniki deserów zostały dokładnie przemyślane nie tylko pod względem wizualnym i stanowią pyszne, harmonijne połączenie smaków.

Zresztą, sami zajrzyjcie do ich środka:

Co ciekawe, Ben wydaje się też zadowolony z tego, że jego wyroby wywołują dyskusję nawet, gdy niektórzy jego klienci nie są przekonani do szokujących złudzeń optycznych, które im funduje.

Na pewno ucieszy was wiadomość, że od niedawna sami możemy zaskakiwać swoich gości nietypowymi wypiekami. Ben Churchill wydał książkę, w której pokazuje krok po kroku, jak przygotować szalone, brzydkie (i nie tylko) desery: www.chefbenchurchill.com/the-book.

Najnowsze poczynania Deserowego Iluzjonisty możecie śledzić na bieżąco za pośrednictwem jego profilu na Facebooku.

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Czego jeszcze nie wiesz o kultowym Lexusie LFA?

Luksusowa marka Toyoty nie ustaje w prześciganiu samej siebie w dążeniu do...
Czytaj wiecej