Bez dewelopera – Warszawska Dzielnica Społeczna

Warszawa planuje utworzenie całkiem nowego osiedla. Warszawska Dzielnica Mieszkaniowa ma być założeniem urbanistycznym stworzonym tylko przy udziale miasta – bez wad osiedli budowanych przez deweloperów.

Zasady tworzenia

Obecnie firmy budujące osiedla ustaliły bardzo konserwatywne zasady ich tworzenia. Jak wszędzie rządzi nimi pieniądz. Aby sprzedać mieszkania należy zaprojektować w taki sposób jakiego wymagają nabywcy. A zazwyczaj głównym kryterium jakim się kierują jest możliwość dalszej odsprzedaży nieruchomości i/lub zarobek na jego wynajmie. Ponadto rosnące ceny działek powodują powstawanie koszmarków gdzie wiele budynków skupia się na niewielkiej powierzchni. Takie projekty są również często oderwane od reszty tkanki miejskiej. Miasto musi reorganizować komunikację miejską, szkolnictwo etc. Dodatkowo nowo powstałe osiedla, często ogrodzone, zaczynają tworzyć swoistego rodzaju enklawy ludzi z podobnych warstw społecznych.

Wstępny projekt i wizualizacje przygotował Wojciech Kotecki z BBGK Architekci grafika: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy

Inwestycja

Warszawska Dzielnica Społeczna ma być wolna od tych wad. To projekt za, który od początku do końca odpowiada miasto. Ma powstać na warszawskiej woli na terenach po dawnej fabryce domów, którymi administruje obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji sp. z o. o. Warszawska Dzielnica Mieszkaniowa. Osiedla zaprojektowane jako całośc – oprócz mieszkań powstaną również lokale użytkowe, biurowe, a także szkoła czy przedszkole. Dzięki temu sporo z nowych mieszkańców osiedla będzie mogło znaleźć pracę na jego terenie. Ponadto będzie dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta, choćby dzięki planowanej w pobliżu nowej stacji metra Ulrychów. Z racji tego, że osiedle powstaje jako inwestycja mieska – będzie na niej dużo wolnych zielonych przestrzeni – na łąki, dziedzińce, rabaty czy nawet ogórdki działokowe będzie przeznaczona jedna trzecia z 16 hektarów osiedla. Wraz z zielenią na tarasach nad garażami, na ścianach czy dachach ma to być aż 10 hektarów. Osiedle nie będzie również poprzecinane ruchliwymi ulicami, dzięki temu stworzy to swoisty mikroklimat.

Położenie Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz planowane dwie stacje – metra i kolei (PKP i ew. SKM)
grafika: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy

Plany

W budynkach ma powstać ponad 2000 mieszkań dla ponad 5000 mieszkańców. Nie będzie możliwości zakupu mieszkania. Będą one podzielone według dwóch kluczy. Pierwszy z nich to społeczny – aby nie tworzyć „zakazanych rewirów” będą one wymieszane – w jednym budynku będą się mogły znajdować mieszkania różnych kategorii. Od socjalnych, przez komunalne i tzw TBSy (Towarzystwa Budownictwa Społecznego) aż po komercyjne wynajmowane okazjonalne, jak i na wynajem długoterminowy. Poza tym mieszkania podzielone będą według profili mieszkańców. 20% z nich to mieszkania dla seniorów, 45% – rodzinne (24% – M3, 15% – M4 i 5% – M5) oraz mieszkania dla par (M2) i kawalerki odpowiednio 20 i 15%.. Warszawska Dzielnica Mieszkaniowa powstaje w ramach stołecznego programu Mieszkanie 2030 – według którego do 2030 roku miasto powinno mieć sto tysięcy miejskich mieszkań. Do osiągnięcia tego pułapu niezbędne jest wybudowanie piętnastu tysięcy lokali w ciągu jedenastu lat. Czy projekt się powiedzie? Czy najniżej sytuowane grupy społeczne docenią dobrodziejstwo mieszkań komunalnych i socjalnych? Czy ludzie mający pieniądze na wynajem komercyjny będą chciały dzielić budynki z lokatorami z innych grup społecznych? Czy nie powstanie kolejna enklawa, do której strach będzie zapuścić się w nocy? Obaw jest wiele, nadzeję dają zrealizowane już projekty osiedli takich jak Warszawska Dzielnica Społeczna. Zarówno na zachodzie Europy czy choćby na wrocławskich Żernikach. Na pewno w skali Warszawy jest to projekt bardzo odważny. Czy się powiódł? Na to będziemy musieli poczekać zapewne jakieś 20 – 30 lat. Wiecej o Warszawskiej Dzielnicy Społecznej:

http://architektura.um.warszawa.pl/content/warszawska-dzielnica-społeczna-wds

oraz

http://wds.waw.pl/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

20 lat Goodwood Revival

Właśnie kończy się jedna z dwóch najsłynniejszych imprez w Goodwood: Festiwal Prędkości....
Czytaj wiecej