Bezpieczeństwo według Lexusa

Oficjalnie mamy już lato i wakacje, a to oznacza, że rozpoczęły się wyjazdy na zasłużony odpoczynek. Dorośli biorą urlopy i wybierają się ze swoimi dziećmi gdzieś z dala od miejskiego zgiełku. Wsiadamy za kierownicę i ruszamy. Pamiętajmy jednak o tym, że w podróży nade wszystko liczy się bezpieczeństwo.

Każdemu z nas zależy, by dowieźć naszych bliskich w miejsce wypoczynku całych i zdrowych. Do podroży należy się odpowiednio przygotować, by była ona w pełni bezpieczna. Pamiętajmy o odpoczynku, zarówno przed wyjazdem, jak i o krótkich przerwach w trakcie. Ważne również, by sprawdzić wcześniej stan pojazdu – zwłaszcza przed dłuższymi trasami.

Producenci samochodów od wielu lat wyposażają swoje modele w coraz większą liczbę systemów i zabezpieczeń, które zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze, wspomagając przy tym nas jako kierowców i pasażerów.

Wakacje to czas wyjazdu przede wszystkim dla najmłodszych. Osoby nie posiadające dzieci mogą bardziej elastycznie wybierać sobie okres urlopowy, jednak w lato królują dzieci. Dlatego to one zasiadają na tylnych kanapach większości pojazdów spotykanych na drogach. I to właśnie ich bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Stosują się do tego również specjaliści z Toyoty oraz Lexusa. Amerykańska organizacja Insurance Institute for Highway Safety opublikowała wyniki najnowszych testów mocowań fotelików dziecięcych w samochodach i obie te marki osiągnęły w nich bardzo wysokie rezultaty. Organizacja bada przede wszystkim łatwość instalacji fotelika w samochodzie.

Jak wiadomo, im łatwiej jest taki fotelik zamontować, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo, że zostanie on zamocowany poprawnie, a tym samym zapewniony zostanie odpowiedni poziom bezpieczeństwa siedzącego w nim małego człowieka. 

W tegorocznym badaniu samochody Toyoty i Lexusa zdobyły aż 7 najwyższych odznaczeń – Good+. Modelami, jakie mogą się tym pochwalić, są: Lexusy RX oraz UX, a także Toyoty Avalon, Camry, Corolla hatchback, Prius i RAV4. Lexus był również jedynym producentem klasy premium, którego aż dwa modele zdobyły najwyższą notę.

W czasie sporządzania ocen specjaliści z IIHS biorą pod uwagę to, jak głęboko mocowania fotelika znajdują się w przerwie łączącej oparcie fotela z jego siedziskiem. Analizowany jest też kąt, który powstaje pomiędzy tymi elementami siedzenia. Ocenie podlegają również siła potrzebna do wpięcia fotelika w dolne zaczepy oraz umiejscowienie zaczepów górnych pasków mocujących fotelik.

Mocowanie fotelików dziecięcych to oczywiście nie jedna rzecz dotycząca bezpieczeństwa, na jakiej skupia się Lexus. Aktywne systemy, chroniące nie tylko pasażerów i kierowców, ale także innych uczestników ruchu, są bardzo silnie rozwijane. Od wielu lat marka rozwija swój Lexus Safety System+, który w 2017 przeszedł istotną aktualizację. Wciąż jednak bazuje on na kilku głównych rozwiązaniach, wyraźnie podnoszących nasze bezpieczeństwo.

Bardzo ważną jego częścią jest układ ochrony przed zderzeniami PCS (Pre-collision System). Cały czas monitoruje on to, co dzieje się przed samochodem. W momencie, gdy wykryje niebezpieczeństwo zderzenia, automatycznie powiadamia kierowcę i sam zaczyna hamować, w niektórych sytuacjach nawet całkowicie zatrzymując auto. W najnowszej generacji LSS+ układ rozpoznaje pieszych nie tylko w dzień, ale również w nocy. Za dnia z kolei może też pomóc w wykryciu rowerzystów. Nawet jeśli PCS w danej sytuacji nie zapobiegnie kolizji, może wyraźnie zmniejszyć jej skutki.

Drugim istotnym elementem Lexus Safety System + jest teraz układ utrzymujący pas ruchu, nazwany LTA (Lane Tracing Assist). Kiedy kierowca włączy tempomat, system automatycznie utrzymuje samochód pomiędzy liniami, przez co znacznie ułatwia jazdę.

LTA łączy się również z układem ostrzegającym o opuszczaniu pasa ruchu LDA (Line Departure Alert). System ten alarmuje kierowcę, gdy samochód niekontrolowanie zbacza z właściwego toru jazdy i sam pomaga w powrocie na odpowiedni kurs. 

W Lexusie obecny jest również system rozpoznający znaki drogowe RSA (Road Sign Assist). Jak sama nazwa wskazuje, układ ma za zadanie informować kierowcę o napotykanych na drodze znakach, w tym ograniczeniach prędkości czy znakach zakazu. 

Oczywiście wymienione funkcje to tylko część całego systemu bezpieczeństwa w Lexusach. W samochodach japońskiej marki można znaleźć również system ostrzegający o zmęczeniu kierowcy (SWAY). Obecny jest również aktywny tempomat, który, działając w pełnym zakresie prędkości, dba o odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu. Istotną częścią LSS + jest także system automatycznych świateł drogowych AHB (Automatic High Beam), który przy użyciu kamery automatycznie wykrywa światła innych pojazdów z przodu i przełącza światła z drogowych na mijania. AHB doczekało się rozwinięcia w postaci systemu adaptacyjnych świateł AHS (Adaptive High-beam System). 

Nie można również zapomnieć o jednym z podstawowych wyposażeń samochodu – poduszkach powietrznych. Lexus już dawno zrozumiał, że nie chodzi tylko o ich liczbę, ale także o odpowiednią konstrukcję samego auta. Nowe modele wyposaża się w specjalne wzmocnienia w strategicznych miejscach. Poprawiają one nie tylko zachowanie auta na drodze, ale także zwiększają jego odporność w momencie kolizji. Lexus od lat stosuje w swoich samochodach przednie siedzenia o konstrukcji zmniejszającej urazy szyi i głowy w przypadku kolizji.

Japońska marka testuje obecnie w Australii system łączności samochodów z innymi pojazdami oraz infrastrukturą. Umożliwi on sprawne powiadamianie o niebezpieczeństwach na drodze w czasie rzeczywistym. Co więcej, w USA od roku modelowego 2020 Lexus Safety System+ stanie się standardowym wyposażeniem każdego modelu Lexusa. 

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, nie zastąpią odpowiedniego przygotowania się do jazdy. W okresie wakacji, kiedy to pokujemy długie trasy, pamiętajmy o odpoczynku, sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu – by mieć pewność, że wszystkie wspomagające systemy są sprawne – i o tym, że najważniejsze jest dojechanie do celu bez większych problemów.

Dlatego lepiej dobrze rozplanować podróż logistycznie, niż jechać z ciężką nogą.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Konwent D23, czyli potęga Disneya

W zeszły weekend w Stanach Zjednoczonych odbył się konwent D23, czyli oficjalnego...
Czytaj wiecej