Białko nie takie zdrowe!

Białko pełni głównie funkcje budulcowe, ale to także jeden z substratów energetycznych, który budzi wiele kontrowersji.

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się diety wysokobiałkowe jako skuteczna metoda do obniżania masy ciała. Liczne badania wykazały jednak, że diety wysokobiałkowe są niebezpieczne dla zdrowia.

W latach 70. XX wieku rekomendowano przyjmowanie od 3 do 4 g białka na każdy kilogram masy ciała. Dzisiaj wiemy, że nie ma to przełożenia na budowanie masy mięśniowej czy szybszą regenerację, a może wręcz zaszkodzić.

Nadmiar białka w diecie.

Białko bardzo często jest substratem nadużywanym przez sportowców, jak i osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Panuje powszechny mit wśród zawodników trenujących sporty siłowe, że zwiększone spożycie białka spowoduję szybki wzrost siły i masy mięśniowej. Badania potwierdziły, że intensywne treningi wykonywane zbyt często nadmiernie obciążają organizm stymulując przy tym procesy kataboliczne. Następuje rozpad białek ustrojowych i pojawia się przetrenowanie.

Faktem jest, że zwiększona podaż białka w diecie kulturystów może zapobiec tym stanom. Jednak to tylko część prawdy. Białko faktycznie jest niezbędnym substratem budulcowym, lecz jego nadmiar przekształca się w wątrobie w mocznik, który po przedostaniu się do nerek zostaje wydalony z moczem.

Wpływ białka na nerki.

Wątroba i nerki to największe narządy neutralizujące oraz wydalające toksyny z organizmu. Mają one jednak ograniczone możliwości usuwania kwasu moczowego. W ciągu doby bowiem narządy te są w stanie usunąć ok. 8 g. Spożycie 0,5 kg mięsa powoduje wytworzenie 18 g wyżej wspomnianego kwasu. Jego część pozostaje w organizmie w postaci złogów i w dłuższej perspektywie prowadzi do chorób typu dna moczanowa, reumatyzm czy artretyzm.

U osób z niewydolnością nerek ograniczenie białka w diecie ma zasadnicze znaczenie w procesie leczenia. Dieta z dużą ilością białka działa niekorzystanie, ponieważ w wyniku metabolizmu tego składnika powstaje nie tylko wspomniany mocznik, ale tez kreatynina. Związki te nie są wydalane przez chore nerki i stopniowo gromadzą się w organizmie, prowadząc do toksemii, czyli przeciążenia organizmu toksynami.

Ponadto nadmierna ilość związków kwaśnych w filtrowanej przez nerki krwi powoduję utratę cytrynianów z komórek do nerek. Są to substancje neutralizujące kwasy, które biorą udział w produkcji energii. Jednymi z objawów braków cytrynianów jest piasek lub kamienie nerkowe.

Zapotrzebowanie organizmu na białko.

Zapotrzebowanie u osoby nie trenującej wynosi 0,8-1 g białka na kilogram masy ciała. Z kolei sportowcy z racji intensywnych treningów i konieczności regeneracji mięśni powinni spożywać 1,3- 2 g. Dawka białka zależy nie tylko od rodzaju dyscypliny, ale też od okresu oraz celu treningowego, stopnia zaawansowania, częstotliwości i intensywności ćwiczeń, dlatego musi być dobierana indywidualnie. Nadmiar białka nie jest przyswajalny przez organizm, a do tego może być szkodliwy, zatem spożywanie zbyt dużych ilości nie ma żadnego uzasadnienia.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Nie tylko woda!

Kofeina jest substancją chemiczną (alkaloidem), która występuje w sposób naturalny w liściach,...
Czytaj wiecej