Bieganie a przetrenowanie

Trening oraz regeneracja są niezwykle ważnym aspektem w przygotowaniach sportowców. Odpowiednio zaplanowany odpoczynek pozwala zawodnikowi przygotować się do cięższych treningów. Kiedy nie ma równowagi między odpoczynkiem a treningiem może dojść do zjawiska przetrenowania. Czym jest przetrenowanie i w jaki sposób się przejawia?

Na początku należy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną zasadę – trening jest bodźcem, natomiast adaptacja występuję w trakcie odpoczynku! Niezależnie od tego jak bardzo się starasz i ciężko trenujesz, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią regenerację – zapomnij o dobrej formie. Zmęczenie powstałe po treningu powinno być jak najszybciej zniwelowane. Jeżeli brak odpoczynku będzie narastał proporcjonalnie do liczby treningów, pojawi się zmęczenie przewlekłe, znane powszechnie jako przetrenowanie.

Jak objawia się przetrenowanie?

Pierwszym symptomem przetrenowania jest spadek formy psychicznej. Zazwyczaj przetrenowana osoba jest podatna na stres, rozdrażniona i negatywnie nastawiona do dalszej aktywności. Mogą pojawić się infekcje, alergie oraz niedobory składników odżywczych. Charakterystycznymi symptomami są: drżenie kończyn, wzmożoną potliwość, problemy z koordynacją ruchową, przyspieszony oddech, duszności oraz podwyższone tętno. Bardzo często pojawiają się problemy z bezsennością, brak apetytu, kucie w okolicy serca, bóle mięśni i stawów, objawy odwodnienia oraz znaczny spadek wagi. Objawom tym zazwyczaj towarzyszy podwyższona temperatura. Przetrenowana osoba wykazuje się duża niechęcią do kontynuowania treningów.

Jak przeciwdziałać przetrenowaniu?

Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami intensywnych treningów, należy trzymać się kilku zasad:

Wycisz swój organizm po treningu

Obniżenie temperatury ciała jest tak samo ważne, jak podniesienie jej przed treningiem. Zaraz po aktywności fizycznej wykonaj kilkuminutowy marsz lub trucht. Pomoże to uspokoić układ oddechowy, krążeniowy oraz hormonalny.

Bezpośrednio po treningu zawsze się rozciągaj

Rozciąganie jest niesamowicie ważnym aspektem każdego treningu. Często jest zaniedbywane przez sportowców. Ważne, aby po każdej aktywności fizycznej rozluźnić mięśnie i zniwelować napięcie.

Korzystaj z zimnych kąpieli

Zimny prysznic przyniesie ulgę mięśniom. Dzieje się to za sprawą obkurczenia powierzchownych naczyń krwionośnych.

Stosuj drzemki w ciągu dnia

Sen jest najlepszą formą regeneracji i niezwykle ważny z punktu widzenia odpoczynku.

Śpij w nocy

Według najnowszych odniesień naukowych sen nie powinien być krótszy niż 7 godzin.

Korzystaj z masaży lub roluj się regularnie

Nawet kilkuminutowy masaż w ciągu dnia pozwoli utrzymać tkanki miękkie w odpowiednim stanie. Zniweluje on także nadmierne napięcie mięśni, które spowodowane jest przez intensywne treningi.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Zła dieta i niedobory składników odżywczych negatywnie wpływają na wyniki osiągane przez sportowca. Organizm potrzebuję większej ilości składników, aby odbudować uszkodzenia wynikające z treningu.

Podsumowując, w przypadku przetrenowania najlepiej na jakiś czas przerwać treningi oraz stopniowo wdrażać wyżej wymienione zasady. Warto jednak w życiu kierować się zasadą: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Dieta zimą dla biegacza

Za oknem zimno, szaro i ponuro. Instynkt podpowiada Ci, że masz ochotę...
Czytaj wiecej