Bieganie z pulsometrem

Organizm sportowca poddawany jest nieustannym zmianom. Jeżeli nie trenujesz, poziom twojej wydolności będzie spadał. Zmienią się również parametry twojego tętna. Aby uniknąć błędów treningowych, warto monitorować swoje serce. Zobacz, jak prawidłowo dobrać poziom obciążenia treningowego, tak, aby osiągać jak najlepsze rezultaty!

Jeżeli chcesz poznać dokładne wartości swojego tętna, powinieneś udać się na badania wydolnościowe, podczas których określisz swoje VO2max. VO2max to nic innego, jak maksymalne wartości, jakie możemy zarejestrować u danej osoby w trakcie submaksymalnego wysiłku. Oczywiście możesz skorzystać z mniej kosztownych opcji! Obecnie istnieje wiele wzorów na wyznaczanie twojego tętna maksymalnego. Tętno maksymalne (HRMax) to największa częstotliwość, z jaką może bić twoje serce w ciągu jednej minuty.

Do najbardziej popularnych wzorów należy: HRmax= 220 – wiek

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy istnieje bardziej dokładny wzór na wyznaczanie tętna. Odpowiedź brzmi- TAK! Wzór Sally Edwardsa uwzględnia rozgraniczenie na płeć i jest obarczony najmniejszym błędem:

kobiety: HRmax = 210 – (0,5 x wiek) – (0,022 x waga w kg)

mężczyźni: HRmax = 210 – (0,5 x wiek) – (0,022 x waga w kg) + 4

Oczywiście możesz wykorzystać najnowsze technologie do monitorowania treningu i wyznaczenia tętna maksymalnego. Wykorzystaj do tego pulsometr. Mowa tutaj o nowoczesnych pulsometrach, które w prosty sposób odczytają twoje parametry z klatki piersiowej lub nadgarstka.

Postęp technologiczny jest niezwykle przydatny w treningu biegacza. Nie bez przyczyny zegarki biegowe często nazywane są komputerami treningowymi. Pulsometr zbiera szereg danych, które pozwalają monitorować trening, a następnie umożliwiają szeroką analizę. Na podstawie uzyskanych danych możesz wyznaczyć swoje strefy treningowe i następnie wykorzystać je w praktyce.

OWB1 – ogólna wytrzymałość biegowa w 1 zakresie intensywności (72-82% tętna maksymalnego) – trucht, lekki bieg

OWB2 – ogólna wytrzymałość biegowa w 2 zakresie intensywności (82-88% tętna maksymalnego) – szybszy bieg o umiarkowanej intensywności

OWB3 – ogólna wytrzymałość biegowa w 3 zakresie intensywności (88-92% tętna maksymalnego)- szybki bieg o dużej intensywności.     

Ważne, aby na bieżąco kontrolować swoje tętno w trakcie wysiłku. Pulsometr sprawdzi się w tym przypadku rewelacyjnie.

Tylko prawidłowy dobór środków oraz właściwa obserwacja organizmu gwarantuję osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Pulsometr ułatwia życie, ale nie zwalnia cię z myślenia. Najważniejsze jest twoje dobre samopoczucie w trakcie treningu.

Autor artykułu
More from Sara Szost

4 złote zasady biegacza!

Co znaczy być urodzonym biegaczem? Nieważne czy jesteś zapracowanym, początkującym amatorem, czy...
Czytaj wiecej