Karta płatnicza nowej generacji wykorzysta twój odcisk palca

Mastercard zaprezentował biometryczną kartę płatniczą nowej generacji. Co więcej, faza pilotażowa potwierdziła wygodę i bezpieczeństwo nowego rozwiązania.

Mastercard zaprezentował biometryczną kartę płatniczą nowej generacji. Co więcej, faza pilotażowa potwierdziła wygodę i bezpieczeństwo nowego rozwiązania.

Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca. Karta zapewnia wygodną i bezpieczną weryfikację tożsamości jej posiadacza w czasie zakupów w sklepach stacjonarnych.

Nowa karta wykorzystuje technikę skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV na całym świecie.

Pierwszym rynkiem testującym tę zaawansowaną technologię jest dość egzotyczne miejsce, jakim jest Republika Południowej Afryki. Przeprowadzono tam dwa osobne programy pilotażowe – w Pick n Pay, wiodącej sieci supermarketów, oraz w Absa Bank, spółce należącej do Barclays Africa. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy rozwiązania w Europie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Biometryczne karty – Jak to działa?

Właściciel karty biometrycznej rejestruje ją w swoim banku. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

biometryczne karty Mastercard

Bezpieczniej i bez zbędnego kłopotu

Biometryczne uwierzytelnianie płatności – w tym przypadku za pomocą odcisku palca – pozwala w zupełnie nowy sposób potwierdzić, że osoba używająca karty jest jej uprawnionym posiadaczem. Przyjmowanie płatności kartami biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV.

Wydawcom kart nowa technologia pomaga zapobiegać oszustwom i wykrywać je, zwiększyć odsetek pozytywnie weryfikowanych płatności, obniżyć koszty operacyjne oraz zyskać lojalność klientów. Ponadto, przyszła wersja karty biometrycznej będzie oparta na technologii zbliżeniowej, co dodatkowo zwiększy szybkość i wygodę płatności kartą.

Teraz tylko czekać na polską premierę…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Ma przekątną 17 cali, waży tyle, co nic. LG prezentuje nietypowe notebooki Gram

Czy ktoś na sali potrzebuje ogromnego laptopa, który jest lekki jak piórko?...
Czytaj wiecej