Biometryczny pierścionek, który zastąpi nasze klucze, karty i hasła

Biżuterii, która spełnia funkcję nie tylko ozdobną, już trochę wymyślono - śledzą naszą aktywność fizyczną, wysyłają powiadomienia, a nawet bywają osobistą ochroną. Żadna z nich do tej pory, nie miała jednak zdolności identyfikacji i autoryzacji transakcji. Ale pojawia się na rynku Token - pierścionek, który załatwi wszystko.

Otworzy drzwi, uruchomi samochód, zapłaci, zaloguje się do komputera i nawet będzie biletem komunikacji miejskiej czy kartą dostępu do biura. Oczywiście jest to możliwe dzięki współpracy z takimi partnerami jak MasterCard, Microsoft, Visa i HID (firma odpowiedzialna za 80% „bezkluczowych” systemów na świecie). Dzięki MasterCard czytnik kart w autobusach i tramwajach będzie aktywny już końcem tego roku w kilku miastach w Stanach: Chicago, Filadelfii, Miami czy Salt Lake City, w Nowym Jorku w pierwszym kwartale 2018.

Jak działa i jak zaprogramować Token? Czytnik linii papilarnych jest umieszczony od wewnątrz pierścionka, czujnik potwierdza, że to właśnie ty jesteś autoryzowanym użytkownikiem. Czujnik optyczny – IR upewnia się, że urządzenie jest ciągle na twoim palcu. Tak długo jak jest noszony, możesz wykonywać transakcje. Po ściągnięciu, aby rozpocząć jego działanie, musisz ponownie wczytać swoje linie papilarne. Za pośrednictwem aplikacji możesz dodać do Tokena karty kredytowe, hasła dostępu do kont i innych urządzeń. Tylko jeden odcisk palca może zostać przypisany do pierścionka. Uwierzytelnienie i łączenie z innymi urządzeniami jest możliwe za pośrednictwem NFC czy Bluetooth. Każdy Token ma własną stację do ładowania, a w pełni naładowana bateria wytrzyma do dwóch tygodni.

Design biżuterii jest niczego sobie. To masywny, wysoki na 1,5 cm, prosty w formie pierścionek w siedmiu rozmiarach. Wodoodporny co pozwoli na mycie rąk bez zdejmowania urządzenia.

Bezpieczeństwo użytkowania było podstawą – tak deklarują twórcy. Stąd systemy, certyfikaty, czujniki, współpraca z największymi instytucjami finansowymi świata. Wersji Tokena jest kilka – w zależności od gustu i zasobności portfela, cena zaczyna się od 249 USD, dodatkowo za 100 USD można kupić możliwość otwierania drzwi czy uruchamiania samochodu. Token można już zamawiać z dostawą na grudzień tego roku. A zamówić można tu: www.tokenize.com 

Źródło: www.engadget.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Parkroyal – hotel i ogród botaniczny w jednym

Balkony pokryte tropikalnymi roślinami i winoroślami tworzą wiszące ogrody, ułożone kaskadowo z...
Czytaj wiecej