Steven Spielberg nakręci film o polskim pilocie

Nie, nie będzie to kolejna historia lotników z dywizjonu 303. Słynny reżyser zaadaptuje historię z kultowych komiksów z serii Blackhawk, gdzie tytułowym bohaterem był właśnie Polak.

Blackhawk to seria komiksów o polskim pilocie o pseudonimie Jastrząb (back hawk to po angielsku jeden z gatunków Jastrzębi), który po kapitulacji Polski w 1939 roku przedostaje się na zachód i tam walczy z nazistami. Jego przydomek wziął się z tego, że uciekł z kraju na prototypowym samolocie polskiej konstrukcji P.50 Jastrząb. Taki samolot istniał naprawdę w postaci dwóch prototypów. Jeden został wywieziony z Warszawy przez Niemców, drugi rozbił się podczas ewakuacji. Jedna wersja mówi o awarii silnika, druga o zestrzeleniu go przez naszą obronę przeciwlotniczą, która nie rozpoznała nowego typu samolotu.

Blackhawk (nigdzie nie pada jego imię i nazwisko) zostaje po ucieczce dowódcą wielonarodowościowego dywizjonu lotniczego „Blackhawks”. Prócz niego, walczy tam również drugi Polak, Stanislaus. Po raz pierwszy Blackhawk pojawił się w 1941 roku w serii „Military Comics” wydawanej przez Quality Comics, aby potem otrzymać własny tytuł i serię. Później za wydawanie komiksu zabrało się wydawnictwo National Periodical Publications, późniejsze DC Comics znane m.in. z Batmana, Supermana, Wonder Woman i wielu innych. Blackhawk był również bohaterem piętnasto-odcinkowego serialu z 1952 roku, słuchowiska radiowego z 1950 roku, pojawiał się też w filmach animowanych z serii „Liga Sprawiedliwych”

DC Comics jest obecnie częścią koncernu Time Warner, a współpraca Spielberga z wytwórnią wilmową braci Warnerów jest bardzo owocna. Nic dziwnego, że chętnie sięgnięto po kolejny tytuł z portfolio wydawnictwa, zwłaszcza, że nie jest tak wyeksploatowany jak wspomniany Superman czy Batman. Niewiele jeszcze wiadomo o filmie poza tym, że Spielberg zajmie się reżyserią i produkcją Blackhawk. Efekt może być niezmiernie ciekawy, bo z jednej strony mamy komiks, który jest nieco oderwany od rzeczywistości, a z drugiej reżysera, który pięć swoich filmów poświęcił historii Drugiej Wojny Światowej, w tym wielokrotnie nagradzaną „Listę Schindlera”. Za scenariusz ma odpowiadać z kolei David Koepp (“Park Jurajski”, “Wojna Światów”).

Na Blackhawk zapewne jeszcze poczekamy, bo póki co, w pierwszej kolejności Spielberg ma nakręcić piątą część przygód Indiany Jonesa oraz remake „West Side Story”.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Plakaty filmowe w nowym wcieleniu

W 2016 roku, Pete Majarich podjął wyzwanie stworzenia kilkuset nowych plakatów dla...
Czytaj wiecej