Steven Spielberg nakręci film o polskim pilocie

Nie, nie będzie to kolejna historia lotników z dywizjonu 303. Słynny reżyser zaadaptuje historię z kultowych komiksów z serii Blackhawk, gdzie tytułowym bohaterem był właśnie Polak.

Blackhawk to seria komiksów o polskim pilocie o pseudonimie Jastrząb (back hawk to po angielsku jeden z gatunków Jastrzębi), który po kapitulacji Polski w 1939 roku przedostaje się na zachód i tam walczy z nazistami. Jego przydomek wziął się z tego, że uciekł z kraju na prototypowym samolocie polskiej konstrukcji P.50 Jastrząb. Taki samolot istniał naprawdę w postaci dwóch prototypów. Jeden został wywieziony z Warszawy przez Niemców, drugi rozbił się podczas ewakuacji. Jedna wersja mówi o awarii silnika, druga o zestrzeleniu go przez naszą obronę przeciwlotniczą, która nie rozpoznała nowego typu samolotu.

Blackhawk (nigdzie nie pada jego imię i nazwisko) zostaje po ucieczce dowódcą wielonarodowościowego dywizjonu lotniczego „Blackhawks”. Prócz niego, walczy tam również drugi Polak, Stanislaus. Po raz pierwszy Blackhawk pojawił się w 1941 roku w serii „Military Comics” wydawanej przez Quality Comics, aby potem otrzymać własny tytuł i serię. Później za wydawanie komiksu zabrało się wydawnictwo National Periodical Publications, późniejsze DC Comics znane m.in. z Batmana, Supermana, Wonder Woman i wielu innych. Blackhawk był również bohaterem piętnasto-odcinkowego serialu z 1952 roku, słuchowiska radiowego z 1950 roku, pojawiał się też w filmach animowanych z serii „Liga Sprawiedliwych”

DC Comics jest obecnie częścią koncernu Time Warner, a współpraca Spielberga z wytwórnią wilmową braci Warnerów jest bardzo owocna. Nic dziwnego, że chętnie sięgnięto po kolejny tytuł z portfolio wydawnictwa, zwłaszcza, że nie jest tak wyeksploatowany jak wspomniany Superman czy Batman. Niewiele jeszcze wiadomo o filmie poza tym, że Spielberg zajmie się reżyserią i produkcją Blackhawk. Efekt może być niezmiernie ciekawy, bo z jednej strony mamy komiks, który jest nieco oderwany od rzeczywistości, a z drugiej reżysera, który pięć swoich filmów poświęcił historii Drugiej Wojny Światowej, w tym wielokrotnie nagradzaną „Listę Schindlera”. Za scenariusz ma odpowiadać z kolei David Koepp (“Park Jurajski”, “Wojna Światów”).

Na Blackhawk zapewne jeszcze poczekamy, bo póki co, w pierwszej kolejności Spielberg ma nakręcić piątą część przygód Indiany Jonesa oraz remake „West Side Story”.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nowa broń przeciw piratom drogowym

Polska Policja od ubiegłego roku wprowadza nowoczesne mierniki prędkości, które mają nie...
Czytaj wiecej