Brawurowe zwycięstwo Lexusa RC F GT3 na torze Paul Ricard!

Załoga Emil Frey Lexus Racing Team na podium toru Paul Ricard (zdj.. mat. prasowe)
Załoga Emil Frey Lexus Racing Team na podium toru Paul Ricard (zdj.. mat. prasowe)
To już oficjalne: Emil Frey Lexus Racing Team prowadzi w zestawieniu zespołowym zmagań wytrzymałościowych Blancpain GT – jednej z najbardziej wymagających serii wyścigów na świecie.

Wyścigi Blancpain GT nigdy nie zawodzą kibiców pod względem emocji i widowiskowości. Jedna kto, co działo się ostatnio na torze Paul Ricard, można uznać za festiwal napięcia i zwrotów akcji. Już na samym początku 1000-kilometrowego wyścigu wiadomo było, że rywalizacja zespołów będzie naprawdę zaciekła. Kierowcy rozpoczęli natarcie już na pierwszym zakręcie, by utrzymać dynamikę sześciogodzinnego widowiska aż do samego końca. Pierwsze 24 z 51 samochodów biorących udział w zmaganiach dzieliły jedynie sekundowe odstępy czasu!

Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 na torze (fot. mat. prasowe)

Jako pierwszy kierowca Lexusa z numerem 14, startował Christian Klien. Rozpoczął z pozycji czwartej i zdążył przez zjazdem do pit stopu wysunąć się na miejsce drugie. Po Klienie kierownicę przejął Marco Seefried, który przez cały swój występ utrzymywał czwarte miejsce w wyścigu. Szósta, ostatnia godzina zmagań na torze Paul Ricard należała Alberto Costy Balboa który, po awarii silnika prowadzącego dotychczas Ferrari z numerem 72 oraz nałożeniu kary na nieprawidłowo wyjeżdżającego z pit stopu McLarena o numerze 58, z pozycji przejętej po Seefriedzie wysunął się na miejsce drugie. Do przejęcia prowadzenia  w wyścigu, Lexusowi RC F GT3 brakowało już tylko pokonania 0,8 sekundy różnicy, jaka dzieliła go od jadącego się na początku stawki Bentleya. Costa Balboa nie dał za wygraną aż do końca zmagań, wyprzedzając rywala na dziesiątym zakręcie toru Paul Ricard, w ostatnim etapie wyścigu. Pół okrążenia przed metą, ekipa Emil Frey mogła już być pewna zwycięstwa. Startujący z numerem 114 Lexus RC F GT3  zespołu Emil Frey nie miał niestety tyle szczęścia, co 14-tka i, po drobnej kolizji, mimo wytężonej pracy mechaników zakończył rywalizację z awarią układu kierowniczego.

Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)

Sukces w wyścigu w Le Castellet, w połączeniu z trzecim miejscem na podium uzyskanym przez zespół na torze Silverstone w Anglii, daje ekipie Lexusa prowadzenie w klasyfikacji zespołowej Endurance Cup. Jest to pierwsza wygrana teamu w niezwykle wymagającej serii Blancpain GT.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Salon Motoryzacyjny w Paryżu 2018 : czekamy na kilka soczystych premier

Japońska marka luksusowa Lexus planuje zorganizować na paryskim evencie trzy premiery swoich...
Czytaj wiecej