Bluetooth pozwoli ci łatwo odnaleźć zgubione kluczyki czy telefon

bluetooth 5.1
Standard Bluetooth kojarzy nam się przede wszystkim z wysyłaniem plików czy korzystaniem z bezprzewodowych słuchawek czy zestawów głośnomówiących. Już za niedługi czas posłuży nam również za uniwersalny lokalizator.

Bluetooth SIG – a więc grupa opiekująca się standardem Bluetooth – opublikowała właśnie końcową wersję specyfikacji Bluetootha w wersji 5.1. Co to dla nas oznacza na dziś? W zasadzie to nic: żadne ze sprzedawanych urządzeń nie jest zgodne z Bluetoothem 5.1, te najnowsze obsługują dopiero wersję 5.0. I jest skrajnie wątpliwe, by którekolwiek z urządzeń dało się uaktualnić programowo do obsługi nowszego standardu.

bluetooth 5.1

Zakończenie prac nad Bluetooth 5.1 oznacza jednak, że producenci sprzętu i twórcy oprogramowania mogą zacząć wdrażać jego obsługę do swoich produktów. To oznacza, że na półkach sklepowych już za kilka miesięcy pojawią się urządzenia zgodne z tym standardem. Ale… dlaczego właściwie powinno to nas obchodzić?

Bluetooth 5.1 wprowadzi zupełnie nową funkcję, jaką jest precyzyjna lokalizacja.

Nowoczesne urządzenia przenośne korzystają z systemów satelitarnych oraz punktów dostępowych sieci bezprzewodowych, by móc określić swoje położenie w przestrzeni. To wystarcza w zupełności do tego, by móc wskazać nasze położenie na mapie czy pomóc nam w formie nawigacji GPS. Jeżeli jednak szukamy czegoś – na przykład – w sypialni, to GPS nam w żaden sposób nie pomoże.

Sparowane ze sobą urządzenia w standardzie Bluetooth 5.1 mogą się nawzajem lokalizować z dokładnością do kilku centymetrów. Oba mogą informować użytkownika z jakiego kierunku dochodzi sygnał drugiego i jak daleko jest to drugie położone z dokładnością do jednego centymetra. Innymi słowy, nasz telefon może pomóc nam szybko znaleźć kluczyki od samochodu, które „gdzieś wrzuciliśmy do szafki, tylko nie pamiętamy do której”.

bluetooth 5.1

Do innych usprawnień należą lepszy mechanizm parowania i utrzymywania połączenia, dzięki czemu rzekomo Bluetooth będzie zużywał ciut mniej energii.

Na razie nie ma konkretnych planów wdrożenia Bluetooth 5.1 u producentów.

Możemy być jednak pewni, że wszyscy czołowi producenci urządzeń mobilnych będą się starali wdrożyć ten standard jak najszybciej u siebie. Niezależnie więc od tego która marka produkuje nasze ulubione urządzenia, prawdopodobnie już przy okazji najbliższej wymiany sprzętu na nowszy będziemy mogli się cieszyć nową funkcją precyzyjnej lokalizacji.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

BeeLine, czyli licznik rowerowy naszych czasów

Któż z nas nie miał charakterystycznego licznika rowerowego mierzącego naszą prędkość czy...
Czytaj wiecej