Być jak Schumacher

Jesteście wielbicielami talentu Michaela Schumachera? Macie sześciocyfrową sumę na koncie? Jeśli tak, to nie stoi nic na przeszkodzie abyście wystartowali w wyścigu po ex bolid Schumiego.

Jesteście wielbicielami talentu Michaela Schumachera? Macie sześciocyfrową sumę na koncie? Jeśli tak, to nie stoi nic na przeszkodzie abyście wystartowali w wyścigu po ex bolid Schumiego.

Benetton – Ford B191/191B, bo tak nazywa się dokładnie ta maszyna zostanie zlicytowany na aukcji organizowanej przez Bonhams w Monako 13 maja tego roku. Maszyna zostanie wystawiona bez ceny minimalnej, a specjaliści z domu aukcyjnego oszacowali jej wartość na około milion złotych polskich. Czy to wygórowana cena? Zaryzykuję stwierdzenie, że wręcz okazyjna. Bolidy F1 rzadko pojawiają się na aukcjach, a jeśli już, są to zazwyczaj gołe nadwozia z kołami. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z kompletnym i sprawnym autem. Ponadto ta żółto – niebieska wyścigówka łączy dwa pokolenia kierowców.

Wóz zadebiutował na Grand Prix Węgier w 1991 roku prowadzony przez trzykrotnego mistrza F1 Nelsona Piquet. Niestety nie dojechał do mety ze względu na awarię skrzyni biegów. Piquet wystąpił w tym sezonie jeszcze 4 razy w Portugalii, Hiszpanii, Japonii i Australii notując odpowiednio jedenastą, dwukrotnie siódmą i czwartą lokatę. Ostatnie Gran Prix było jego pożegnaniem z F1. Po przebudowaniu na kolejną generację przed sezonem 1992 trafił w ręce nowicjusza Michaela Schumachera. Pierwszy raz wystartował w nim w GP Meksyku i zaraz potem GP Brazylii. W obu wyścigach wskoczył na najniższy stopień podium, pierwszy raz w swej długiej i niesamowitej karierze.

Benetton-Ford B191

B191 napędza 3,5 litrowa widlasta ósemka o mocy 730 KM produkcji Forda. Moc przekazywana jest na tylne koła za pomocą sześciobiegowej skrzyni Benettona. Całość ważyła zaledwie 505 kg. Nadwozie posiada oryginalne malowanie zespołu jakiego już nie zobaczymy, bowiem FIA pogniewała się na producentów tytoniowych, ponadto wielu krajach zakazana jest ich reklama. Jesteśmy niezmiernie ciekawi za ile sprzeda się ten bolid, bo oprócz samego pojazdu właściciel otrzyma jego niesamowitą historię. Historię dwóch wielkich kierowców, jednego który na tym konkretnym samochodzie w doskonały sposób zakończył swą przygodę z F1, a drugi rozpoczął drogę po największą chyba ilość rekordów w historii Formuły 1.

Źródło: http://www.bonhams.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kontra – trzeci tom wojennej sagi Wojtka Miłoszewskiego

Wojtek Miłoszewski zamyka cykl political fiction w którym opisuje współczesną Polskę zaatakowaną...
Czytaj wiecej