Botoks najgorszym filmem 2018? Rozdano tegoroczne Węże

Choć "Botoks" bije rekordy oglądalności (przez tydzień od premiery obejrzało go ponad milion widzów) recenzje są, delikatnie mówiąc, mniej optymistyczne.

Środowisko krytyków filmowych, ale i również kinomaniaków zrugało Patryka Vegę za sztuczność, przerysowanie, drastyczność i wulgarność filmu. Być może takie recenzje zaważyły też na frekwencji w salach kinowych – ludzie szli zobaczyć czy jednak da się nakręcić tak zły film. “Botoks” opowiada o losach czterech lekarek, w tych rolach Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzynka Warnke i Matrieta Żukowska. Reżyser w dość brutalny i obcesowy sposób przedstawia realia panujące w środowisku lekarskim. Pojawiały się głosy, że takie przedstawienie tematu to doskonały przyczynek do dyskusji na temat służby zdrowia, jednak sporo ludzi wychodziło z sal kinowych zniesmaczonych i zdegustowanych zbyt przedmiotowym przedstawieniem niektórych sytuacji, często wyrwanych z kontekstu .

Teraz opinie krytyków wydaje się potwierdzać Popkulturowa Akademia Wszystkiego (w skrócie PAW) stworzona w 2012 roku przez krytyków kinowych Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spora i Konrada Wągrowskiego. Od tamtej pory PAW co roku przyznaje Węże – antynagrody polskiej kinematografii. Te wątpliwe wyróżnienia otrzymały już filmy takie jak “Kac Wawa” czy “Smoleńsk”. Choć najwięcej nominacji do Węży otrzymała komedia Olafa Olenckiego “PolandJa”, to jednak film Vegi posłał wszystkich na deski. “PolandJa” (abstrahując od faktycznej wartości filmu) nie dostała finalnie nagrody w żadnej kategorii, za to “Botoks” „wyniósł” ich całe naręcze. Od najgorszego scenariusza, przez najgorszy film, najgorszy duet, najbardziej żenującą scenę, et caetera. Węża za najgorszą rolę męską otrzymał Piotr Stramowski, a za występ poniżej talentu sama Grażyna Szapołowska (oboje za role w “Botoksie”). W sumie dziewięć zwycięstw w zaledwie trzynastu kategoriach. Tym samym Botoks odebrał palmę pierwszeństwa w ilości Węży, którą do tej pory dzierżyły wspomniane już “Kac Wawa” i “Smoleńsk”.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Solaris testuje megatrolejbus

Od początku czerwca Solaris testuje w Gdyni najdłuższy trolejbus w Europie. Solaris...
Czytaj wiecej