Brian Johnson wróci do AC/DC?

Brian Johnson, fot. Tim Mosenfelder/WireImage
Półtora miesiąca temu fani AC/DC musieli przełknąć gorzką pigułkę – nie dość, że Brian Johnson zrezygnował z dalszych występów, to jego miejsce zajął Axl Rose. Ostatnie dni przyniosły jednak nieco nadziei, że w niedalekiej przyszłości sytuacja może wrócić do normy.

Półtora miesiąca temu fani AC/DC musieli przełknąć gorzką pigułkę – nie dość, że Brian Johnson zrezygnował z dalszych występów, to jego miejsce zajął Axl Rose. Ostatnie dni przyniosły jednak nieco nadziei, że w niedalekiej przyszłości sytuacja może wrócić do normy.

Brian Johnson poinformował fanów o przerwie od muzyki w drugiej połowie kwietnia – pisaliśmy o powodach tej decyzji. Cóż, starość nie radość, a względy medyczne są czymś, z czym ewidentnie nie da się dyskutować. Rezygnacja z dalszych występów przez zbliżającego się do siedemdziesiątki wokalistę była koniecznością. Jednak w tamtym momencie to nie absencja Johnsona zdenerwowała fanów – w końcu to nie jego wina, że stracił słuch – wielbicieli AC/DC najbardziej zabolał fakt, że jego miejsce w zespole zajął Axl Rose.

Wokalista Guns N’ Roses ma olbrzymią rzeszę fanów, jednak poza ich środowiskiem nie jest osobą szczególnie lubianą – głównie przez swoje pozaestradowe ekscesy i ogólną łatkę „dupka”, na którą bez wątpienia ciężko sobie zapracował. Sztab AC/DC uznał jednak, że trzeba ratować trasę koncertową, a Rose posiada na tyle podobny wokal i na tyle duże umiejętności, że poradzi sobie z tym zadaniem.

Koncert AC/DC w Lizbonie (7.05.2016), fot. Nuno Ferreira Santos/Publico
Koncert AC/DC w Lizbonie (7.05.2016), fot. Nuno Ferreira Santos/Publico

Od tego czasu minęło półtora miesiąca, a fani mają co najmniej dwa powody do zadowolenia. Po pierwsze, Axl radzi sobie całkiem nieźle – przez „ortodoksyjnych” fanów zapewne nigdy nie zostanie zaakceptowany, jednak wiele osób przyznaje, że koncerty z jego udziałem są zaskakująco dobre (a przynajmniej nie są totalną klapą). Po drugie, co najważniejsze, Brian Johnson odzyskuje słuch i bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości wróci do muzyki!

Na ratunek wokalisty, który przez ostatnie trzydzieści sześć lat występował w AC/DC, ruszył jeden z jego wielkich fanów – Stephen Ambrose. Wynalazca i założyciel Asius Technologies zdecydowanie nie należy do zwolenników Axla, a ponieważ jego firma zajmuje się produkcją specjalistycznych słuchawek dousznych, zaproponował Brianowi Johnsonowi wypróbowanie jednego ze swoich wynalazków.

ADEL (czyli Ambrose Diaphonic Ear Lens) to z pozoru proste urządzenie, którego działanie sprowadza się do wyrównania ciśnienia statycznego i dynamicznego tak, by dźwięki znów stały się słyszalne nawet dla osób, które lata temu utraciły słuch. Efekty działania można zobaczyć poniżej – i nawet jeśli jest to tylko wykorzystanie sytuacji do autopromocji, nie mam mu tego za złe.

https://www.youtube.com/watch?v=GNq9tOGA-tY

Oczywiście Brian Johnson skorzystał z zaproszenia Stephena Ambrose’a, wypróbował ADEL i oto, co na temat tego urządzenia powiedział:
„To działa. To rzeczywiście działa. Byłem naprawdę poruszony i zaskoczony, gdy mogłem znowu słyszeć muzykę w taki sposób, jak przed laty. Nie mogę się doczekać momentu, gdy sprzęt zostanie zminimalizowany do takich rozmiarów, że będę go mógł używać w każdej sytuacji, od normalnej komunikacji, przebywania w głośnych restauracjach, aż po występy na scenie.”

Stephen Ambrose i Brian Johnson, fot. Sephen Ambrose/Facebook
Stephen Ambrose i Brian Johnson, fot. Sephen Ambrose/Facebook

Mamy więc postęp! Nie wiadomo jak długo potrwa przerwa wokalisty – ADEL to jedno, Johnson mimo wszystko potrzebuje też odpoczynku i leczenia – ale przynajmniej wiemy, że jest jeszcze nadzieja. Wielki powrót zapewne nie nastąpi w tym roku (zespół już ogłosił, że jesienią wrócą do koncertowania z Axlem w składzie), jednak każdy z pewnością będzie oczekiwać na dalszy rozwój sytuacji, niezależnie od jego stosunku do frontmana Guns N’ Roses.

A co o tym wszystkim sądzi Axl Rose? Póki co nie zabrał głosu, być może jest zbyt zajęty pozywaniem ludzi i usuwaniem memów na swój temat z internetu. Miejmy jednak nadzieję, że nie rozstanie się z australijską kapelą w charakterystyczny dla siebie sposób.

 

Źródło: metalinjection.net

Autor artykułu
More from Damian Halik

Fanowski “Dragon Ball Z: Light of Hope” lepszy od hollywoodzkiej adaptacji?

Aktorskie adaptacje wytworów japońskiej kultury wciąż sprawiają hollywoodzkim twórcom olbrzymie problemy. Tymczasem...
Czytaj wiecej