British Airways testuje rozrywkę VR dla swoich pasażerów

Zestaw VR AlloSky, fot. SkyLights
Zestaw VR AlloSky, fot. SkyLights
Przed tobą długi lot i nie masz pomysłu, jak spożytkować ten czas? Poza tymi, którzy w trasie lubią sobie pospać, najczęściej rozwiązaniem okazuje się książka czy serwowane przez przewoźnika rozrywki wideo – British Airways postanowiło jednak zaskoczyć, poszerzając ofertę także o gogle VR i przystosowane do nich produkcje.

Wirtualna rzeczywistość jest jak na razie na tyle niedoskonała, że ta stosunkowo nowa technologia obecnie zdaje się być w odwrocie. Wszyscy w branży czekają na przełom; produkt, który ponownie wzbudzi zainteresowanie konsumentów VR-em, ale póki co się na to nie zanosi. Chwilowy przestój nie przeszkadza jednak włodarzom British Airways, by w tę technologię zainwestować. Nie jest to zresztą pierwsza przygoda brytyjskiego przewoźnika z wirtualną rzeczywistością ani w ogóle pierwszy mariaż VR-u z branżą lotniczą. W ostatnich latach podobne programy pilotażowe testowały choćby australijskie Qantas czy amerykańskie Alaska Airlines. Brytyjczycy już na początku roku zaserwowali mały przedsmak swoim klientom – technologię VR mogli wypróbować pasażerowi, którzy odlatywali z 5. terminalu lotniska Heathrow.

British Airways stawia na nowe technologie

Samoloty British Airways, fot. Ben Stansall
Samoloty British Airways, fot. Ben Stansall

Warto zresztą zauważyć, że w ciągu ostatnich pięciu lat British Airways wydało aż 6,5 miliarda funtów na odświeżenie wnętrz swojej floty dalekiego zasięgu oraz montaż technologicznych udogodnień dla pasażerów. VR jest więc tylko jedną z wielu nowinek, tym bardziej że linie lotnicze wspierają w ten sposób działalność IAG – swojej firmy-matki. Na pokłady samolotów British Airways trafią bowiem zestawy AlloSky, które niemal dosłownie powstawały pod ich skrzydłami. Ich twórcy, start-up SkyLights, wyrósł bowiem w należącym do International Airlines Group inkubatorze przedsiębiorczości Hangar 51.

Zawsze poszukujemy najnowszych technologii, które poprawi jakość obsługi naszych klientów zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Rzeczywistość wirtualna może zrewolucjonizować rozrywkę podczas lotu, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością wypróbowania nowych gogli VR. Dzięki nim podróż naszych pasażerów może być wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem.

– Sajida Ismail, jeden z dyrektorów w British Airways

Oczywiście ze względu na ograniczoną przestrzeń nie powinniśmy oczekiwać wymagających ruchu gier czy programów. Możemy natomiast liczyć na filmy dokumentalne, programy telewizyjne czy… audycje medytacyjne, pozwalające się wyciszyć. Te ostatnie mogą okazać się szczególnie przydatne w przypadku osób, które boją się latać. Podobno w ofercie mają znaleźć się także produkcje sferyczne, pozwalające poruszać się w zakresie 360°.

Zestaw VR AlloSky firmy SkyLights, fot. British Airways
Zestaw VR AlloSky firmy SkyLights, fot. British Airways

Pomysł British Airways wydaje się ciekawą alternatywą dla odtwarzanych zazwyczaj filmów czy książek, które niektórzy zabierają w dłuższą podróż. Linie lotnicze zaznaczają jednak, że testy nowej technologii będą realizowane w bardzo ograniczonej formie.

Program pilotażowy technologii VR na pokładach samolotów British Airways ma potrwać do końca 2019 roku. Jak na razie zestawy AlloSky dostępne będą jednak tylko w pierwszej klasie podczas wybranych lotów z londyńskiego Heathrow do nowojorskiego JFK International Airport. Nie wiadomo, czy po zakończeniu testów Brytyjczycy zdecydują się na poszerzenie oferty. Pomysł oglądania filmów sferycznych w klasie ekonomicznej brzmi dość absurdalnie – nie wyklucza to jednak innych rodzajów VR.

Autor artykułu
More from Damian Halik

7 nagród Driver Power 2019 przyznane Lexusom

Jak co roku brytyjski magazyn "Auto Express" przeprowadził swój plebiscyt Driver Power,...
Czytaj wiecej