Bucherer Blue Edition – najdroższy motocykl świata

Harley-Davidson Bucherer Blue Edition, fot. Bucherer/Bündnerbike
Harley-Davidson Bucherer Blue Edition, fot. Bucherer/Bündnerbike
Jak uczcić 130. rocznicę powstania marki? Specjalizujący się w produkcji zegarków i biżuterii Szwajcarzy z firmy Bucherer sprawili sobie prezent w postaci wyjątkowego, customowego Harleya-Davidsona Bucherer Blue Edition, który z miejsca stał się najdroższym motocyklem na świecie.

Budowanie customowych motocykli ku czci i chwale renomowanych firm nadal jest w modzie. Tego typu “zabawki” szczególną popularnością cieszyły się w ubiegłej dekadzie, gdy Discovery Channel emitowało program “Amerykański chopper”. Paul Teutul Senior i jego syn – Paul Junior – stali się częścią popkultury i pamięć o nich trwa po dziś dzień. W latach 2003-2012, gdy nadawano ich show, gościli wiele sław, a w 2012 roku jedna z ich maszyn została stworzona dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myliłby się jednak ten, kto wydawanie kroci na pokazowe motocykle uznał za przeżytek. Zbudowany w Szwajcarii Harley-Davidson Bucherer Blue Edition nie tylko udowadnia, że to wciąż w modzie, ale i bije rekordy. Ten niebieski potwór to nowy najdroższy motocykl świata.

Harley-Davidson Bucherer Blue Edition
Harley-Davidson Bucherer Blue Edition, fot. Bucherer/Bündnerbike

Do momentu zaprezentowania światu szwajcarskiego Harleya, miano najdroższego jednośladu przypadało zabytkowemu Vincentowi Black Lightning z 1951 roku. Słynna maszyna zapisała się w historii rekordem prędkości (228 km/h w 1951 roku robiło wrażenie), a w styczniu 2018 roku została sprzedana podczas aukcji Bonhams w Las Vegas za 920 000 dolarów. Vincent nie nacieszył się prowadzeniem w zestawieniu zbyt długo, ponieważ zaprezentowany w maju Harley-Davidson Bucherer Blue Edition wręcz zmiażdżył konkurenta. Jego wartość wyceniono bowiem na… 1,8 miliona franków szwajcarskich (bądź dolarów – kursy obu tych walut są zbliżone). To ponad 6,5 miliona złotych, gdyby ktoś się zastanawiał.

Harley-Davidson Bucherer Blue Edition
Harley-Davidson Bucherer Blue Edition, fot. Bucherer/Bündnerbike

Projekt tego wyjątkowego motocykla oparto na bazie Harleya-Davidsona Softail Slim S. Niewiele jednak zostało z wartej około 85 000 złotych maszyny, a mechanicy ze studia Bündnerbike popuścili wodze fantazji. Szwajcarzy wspierani przez jubilerskie zaplecze Bucherera wykonali olbrzymią pracę – ośmioosobowy zespół poświęcił tej konstrukcji niemal rok, ale efekty zapierają dech w piersiach.

Prezentacja motocykla Harley-Davidson Bucherer Blue Edition
Prezentacja motocykla Harley-Davidson Bucherer Blue Edition, fot. Bucherer

Zbudowany z okazji 130. rocznicy powstania zegarmistrzowskiej firmy ,Harley-Davidson Bucherer Blue Edition zyskał agresywną linię, nowoczesne elementy (pierwszy motocykl na świecie, którego silnik jest podświetlany od wewnątrz) i luksusowe wykończenie. Poza siedmioma warstwami farby, które pozwoliły uzyskać głęboki, delikatnie opalizujący kolor, część elementów została pozłocona oraz wysadzona ponad 360 diamentami. Całość wieńczą dwie komory po obu stronach baku, w których za pancerną szybą ukryto ważne artefakty. Pierwszy z nich to pierścionek z 5,4-karatowym brylantem, a drugi to replika zegarka Patravi TravelTec II należącego niegdyś do założyciela firmy – Carla F. Bucherera.

Stworzenie Harleya-Davidsona Bucherer Blue Edition zajęło 2500 roboczogodzin i kosztowało wiele pracy, ale zapewne było warto. Nazwa i kolor nie są tu przypadkowe, ponieważ kolejnym elementem świętowania 130 lat istnienia firmy Bucherer jest specjalna seria zegarków nazwana właśnie Blue Edition. Ta wyjątkowa kolekcja składa się z czternastu ekskluzywnych czasomierzy, których ceny zaczynają się od 1530 funtów. Najdroższy z nich kosztuje jednak 124 900 funtów. Ostatnią niewiadomą jest to, czy firma zamierza zatrzymać motocykl. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości padnie on łupem lubującego się w jednośladach bogacza.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Dwa polskie salony Lexusa zdobyły nagrodę Kiwami 2020

Kontakt z klientem jest ważnym aspektem biznesu, ale dla Japończyków gościnność ma...
Czytaj wiecej