Bud Spencer – człowiek renesansu

Bud Spencer. Zdj. Michel Buchmann via Wikimedia commons
Znany aktor filmów klasy „B”, ale również pilot, przedsiębiorca, wynalazca, polityk, prawnik, muzyk, filantrop i… pływak olimpijczyk – tyle ról w życiu odegrał ten niezapomniany Włoch.

Znany aktor filmów klasy „B”, ale również pilot, przedsiębiorca, wynalazca, polityk, Prawnik,muzyk, filantrop i… pływak olimpijczyk – tyle ról w życiu odegrał ten niezapomniany Włoch.

 

Olbrzym o dobrotliwej twarzy jest nam znany głównie z spaghetti westernów w których prawie wyłącznie grał pozytywnych bohaterów  rozprawiających się jednym ciosem ze złoczyńcami. Zagrał w ponad dwudziestu obrazach, często partnerując Terrence’owi Hillowi. Jego charakterystyczna sylwetka (miał 194 cm wzrostu) była również doskonale znana polskim widzom, bowiem filmy z jego udziałem często pojawiały się w kraju na kasetach VHS na przełomie lat 80. i 90. Widzowie zapamiętają go najbardziej chyba z serii filmów o inspektorze „Platfusie” Rizzo, gdzie wcielił się w tytułową rolę. Próbował swoich sił również jako scenarzysta: stworzył znane również w Polsce seriale „Big Man” czy „Extralarge” oraz przygodowy film „Bananowy Joe”. W jego biografii występuje ciekawy polski ślad. Spencer zadebiutował na srebrnym ekranie małą rolą cesarskiego strażnika we włoskiej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza “Quo Vadis”. W tym samym obrazie jako nikomu jeszcze nieznana wystąpiła Sophia Loren, jako jedna z niewolnic Ligii.

Bud Spencer w "Hazardowym szaleństwie" z 1978 roku
Bud Spencer w “Hazardowym szaleństwie” z 1978 roku

Niezmiernie ciekawa jest jednak reszta biografii Spencera. Naprawdę nazywał się Carlo Pedersoli, swoje angielsko brzmiące nazwisko przyjął przed rozpoczęciem kariery filmowej od gwiazdy Spencera Tracy i… ulubionego piwa Budweiser. Zanim jednak świat poznał urodzonego w Neapolu Carlo jako aktora, ten zajmował się sportem. Był niezłym pływakiem, jako pierwszy Włoch przepłynął 100 metrów stylem dowolnym w czasie poniżej minuty i wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach (1952) i w Melbourne (1956) za każdym razem awansując do półfinałów. W międzyczasie uprawiał również piłkę wodną, zdobywając Mistrzostwo Włoch z drużyną S.S. Lazio oraz złoty medal na Igrzyskach Śródziemnomorskich w 1955 z reprezentacją Włoch.

Bud Spencer jeszcze jako Carlo Pedersoli (1950)
Bud Spencer jeszcze jako Carlo Pedersoli (1950)

Pedersoli ponadto władał biegle trzema językami obcymi (angielskim, niemieckim i portugalskim), był dyplomowanym prawnikiem oraz licencjonowanym pilotem śmigłowcowym i samolotowym. W 1981 roku założył swoje linie lotnicze Mistral Air. Był również wynalazcą, na swoim koncie ma 12 patentów. Po zakończeniu kariery aktorskiej oddał się swojej drugiej poza lotnictwem pasji – muzyce. Nagrał płytę długogrającą, do której sam we współpracy z Nereo Forestim napisał tekst i skomponował muzykę. Oprócz tego, śpiewane przez niego piosenki pojawiały się już wcześniej na płytach ze ścieżkami dźwiękowymi filmów w których grał. Napisał również swoją autobiografię oraz książkę kucharską, w której przedstawił swoje ulubione dania. Odszedł 27 czerwca tego roku w Rzymie w wieku 86 lat. Pozostawił po sobie żonę, trójkę dzieci, piątkę wnuków oraz szóstkę prawnuków.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Rząd szykuje kolejne ułatwienia dla kierowców

Od 1 października b.r. nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego...
Czytaj wiecej