Burak na wydolność

Zawarte w warzywach substancje działają niczym suplementy diety, a wiele z nich wspomaga zdolności wysiłkowe sportowców. Potwierdzonym naukowo niekwestionowanym gwiazdorem o korzystnym działaniu jest nasz rodzimy burak.

Naturalny doping azotanami

Działanie azotanów opiera się na zwiększeniu biodostępności tlenku azotu (NO), cząsteczki o małej masie i dużym znaczeniu fizjologicznym. Zawarte w burakach azotany (NO3-) przekształcane są w naszym organizmie w azotyny (NO2-), a następnie w tlenek azotu (NO). Ten ostatni poprawia funkcje hemodynamiczne, a także usprawnia metabolizm w mięśniach.

Tlenek azotu (NO) poprawia funkcje hemodynamiczne i usprawnia metabolizm w mięśniach.
(źródło: pixabay.com)

Lepsze VO2max

Tlenek azotu moduluje czynność mięśni szkieletowych między innymi poprzez regulację przepływu krwi czy oddychanie mitochondrialne. W rezultacie prowadzi to do poprawy wykorzystania pochłanianego przez organizm tlenu, co przekłada się z kolei na opóźnienie odczuwania zmęczenia i ogólną poprawę wydolności.

Sekret tkwi w przygotowaniu

Najskuteczniejszym sposobem jest spożycie surowego buraka, co raczej może być ciężkim wyzwaniem. Z pomocą przychodzą nam jednak urządzenia kuchenne tłoczące soki ze wszystkich warzyw i owoców. Dlatego najlepszym sposobem jest przygotowanie soku (około 500 ml) i spożycie go na 2-3 h przed treningiem lub zawodami. Sok taki możemy wzbogacić w substancje, które spotęgują działanie buraka. Zawarte są one na przykład w owocach granatu i rukoli.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie wspomagających właściwości buraka jest przygotowanie z niego soku (około 500 ml) i spożycie go na 2-3 h przed treningiem lub zawodami.

Burak – obowiązkowa pozycja w jadłospisie sportowców

Burak jest bogaty w żelazo, potas i kwas foliowy, dlatego powinien być włączany do diety każdego podejmującego wzmożony wysiłek fizyczny.
Formą przygotowania pozwalającą zachować większość mikroelementów jest pieczenie buraka w „koszulkach”. Umytego buraka wystarczy włożyć do rozgrzanego do dwustu stopni piekarnika na około 90 minut.

Buraki w mleku kokosowym (przepis dla 2-3 osób)

Do tego przepisu potrzebować będziesz:
– 2-3 pieczonych buraków (1- 1,5 buraka na porcję)
– 250 ml gęstego mleka kokosowego
– 2 limonki
– sól i pieprz
– przyprawa curry

Przygotowanie:

1. Pieczone buraki obierz ze skóry i pokrój w kostkę.
2. Do średniej wielkości rondla wlej mleko kokosowe, następnie rozgrzej aż do momentu powstawania pęcherzyków powietrza na jego powierzchni.
3. Do gotującego się mleka kokosowego wrzuć pokrojone w kostkę buraki i obniż temperaturę kuchenki (do stopnia 5/10).
4. Całość przypraw lekko solą i pieprzem.
5. Podczas podania na talerzu (najlepiej wraz z ryżem jaśminowym przyprawionym odrobiną curry) porcję buraków skrop sokiem z połowy limonki.

Smacznego !

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Jadłospis „500 g”

Odpowiednia ilość warzyw w diecie bezpośrednio wpływa na stan naszego zdrowia. Dieta...
Czytaj wiecej