Burning Man to dziewięciodniowe święto kreatywności, na którym architektura, sztuka i design łączą się z nowoczesną technologią. Wydarzenie ma miejsce co roku, na pustyni Black Rock w stanie Nevada i jest miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. To, co wyróżnia je spośród innych tego typu imprez, to niesamowita widowiskowość i wspaniała społeczność, która pełni jednocześnie rolę gościa, jak i twórcy wydarzenia. Osoby biorące w nim udział dają upust kreatywności i fantazji, wyrażając swój indywidualizm poprzez ciekawe stroje, tworzenie machin własnej konstrukcji, a także wymyślnych, acz prowizorycznych budowli, które stanowią tło festiwalu.

Mimo dużego zaplecza technologicznego, festiwal ten łączy futuryzm i nowoczesność ze swego rodzaju mistycyzmem. Pogańskie święta przywodzi na myśl między innymi rytuał corocznej budowy świątyni, będącej schronieniem i miejscem odpoczynku dla zmęczonych słońcem festiwalowiczów, a także okazją do pokazania światu śmiałych pomysłów architektonicznych. Uczestnicy wydarzenia pozostawiają w budowli wiadomości, które pod koniec Burning Man niszczone są wraz z nią samą.

Galaxia, jak sugeruje sama nazwa, symbolizować ma ogromną galaktykę, a jej spiralna budowa odzwierciedla kształt Drogi Mlecznej. Świątynia stworzona jest z 20 drewnianych wiązarów, w centralnej części łączących się w kształt ogromnej mandali, z wylotem skierowanym ku niebu.

Świątynia zaprojektowana została przy użyciu grafiki 3D. Doskonale wpisuje się tym samym w hasło „I, Robot”, funkcjonujące jako temat przewodni Burning Man 2018. Budowla będzie szeroka na 60 metrów i wysoka na prawie dwadzieścia.
Galaxia celebruje nadzieję w nieznanym, gwiazdy, planety, czarne dziury, ruch jednoczący nas w wirujących galaktykach snów.
– Arthur Mamou Mani
Choć festiwal rozpoczyna się dopiero pod koniec sierpnia, to już teraz prowadzona jest kampania crowdfundingowa, mająca pomóc w urzeczywistnieniu tego ciekawego projektu. Do pozostawienia dotacji zniechęcić może jednak fakt, że zgodnie ze zwyczajem, warta 110 tysięcy dolarów świątynia zostanie pod koniec festiwalu rytualnie spalona.

Mimo rosnących cen biletów, festiwal Burning Man przyciąga każdego roku coraz większą rzeszę twórczych ekscentryków. Od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród przedstawicieli biznesu i branży technologicznej z Doliny Krzemowej, którzy stanowią znaczącą część osób biorących w nim udział.
Źródła: Mamou-Mani.com, Burning Man Journal, CNN