Burning Man 2018: świątynia kreatywności

Burning Man 2018 - świątynia Galaxia z lotu ptaka (mamou-mani.com)
Burning Man 2018 - świątynia Galaxia z lotu ptaka (mamou-mani.com)
Konkurs na najlepszy projekt świątyni, która stanąć ma na Burning Man 2018, został oficjalnie rozstrzygnięty. Wygrał pomysł francuskiego architekta Arthura Mamou-Mani, który w poprzednich edycjach festiwalu zaprezentował już kilka ciekawych instalacji swojego autorstwa.

Burning Man to dziewięciodniowe święto kreatywności, na którym architektura, sztuka i design łączą się z nowoczesną technologią. Wydarzenie ma miejsce co roku, na pustyni Black Rock w stanie Nevada i jest miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. To, co wyróżnia je spośród innych tego typu imprez, to niesamowita widowiskowość i wspaniała społeczność, która pełni jednocześnie rolę gościa, jak i twórcy wydarzenia. Osoby biorące w nim udział dają upust kreatywności i fantazji, wyrażając swój indywidualizm poprzez ciekawe stroje, tworzenie machin własnej konstrukcji, a także wymyślnych, acz prowizorycznych budowli, które stanowią tło festiwalu.

Burning Man - uczestnik w stroju zainspirowanym filmem "Mad Max"(burningman.org)
Burning Man – uczestnik w stroju zainspirowanym filmem “Mad Max”(burningman.org)

Mimo dużego zaplecza technologicznego, festiwal ten łączy futuryzm i nowoczesność ze swego rodzaju mistycyzmem. Pogańskie święta przywodzi na myśl między innymi rytuał corocznej budowy świątyni, będącej schronieniem i miejscem odpoczynku dla zmęczonych słońcem festiwalowiczów, a także okazją do pokazania światu śmiałych pomysłów architektonicznych. Uczestnicy wydarzenia pozostawiają w budowli wiadomości, które pod koniec Burning Man niszczone są wraz z nią samą.

Burning Man - płonąca świątynia (burningman.org)
Burning Man – płonąca świątynia (burningman.org)

Galaxia, jak sugeruje sama nazwa, symbolizować ma ogromną galaktykę, a jej spiralna budowa odzwierciedla kształt Drogi Mlecznej. Świątynia stworzona jest z 20 drewnianych wiązarów, w centralnej części  łączących się w kształt ogromnej mandali, z wylotem skierowanym ku niebu.

Burning Man 2018 - świątynia Galaxia od wewnątrz (mamou-mani.com)
Burning Man 2018 – świątynia Galaxia od wewnątrz (mamou-mani.com)

Świątynia zaprojektowana została przy użyciu grafiki 3D. Doskonale wpisuje się tym samym w hasło „I, Robot”, funkcjonujące jako temat przewodni Burning Man 2018. Budowla będzie szeroka na 60 metrów i wysoka na prawie dwadzieścia.

Galaxia celebruje nadzieję w nieznanym, gwiazdy, planety, czarne dziury, ruch jednoczący nas w wirujących galaktykach snów.

– Arthur Mamou Mani

Choć festiwal rozpoczyna się dopiero pod koniec sierpnia, to już teraz prowadzona jest kampania crowdfundingowa, mająca pomóc w urzeczywistnieniu tego ciekawego projektu. Do pozostawienia dotacji zniechęcić może jednak fakt, że zgodnie ze zwyczajem, warta 110 tysięcy dolarów świątynia zostanie pod koniec festiwalu rytualnie spalona.

Burning Man 2018 - świątynia Galaxia nocą (mamou-mani.com)
Burning Man 2018 – świątynia Galaxia nocą (mamou-mani.com)

Mimo rosnących cen biletów, festiwal Burning Man przyciąga każdego roku coraz większą rzeszę twórczych ekscentryków. Od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród przedstawicieli biznesu i branży technologicznej z Doliny Krzemowej, którzy stanowią znaczącą część osób biorących w nim udział.

Źródła:  Mamou-Mani.com, Burning Man Journal, CNN

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota e-Palette: tak wygląda przyszłość

E-Palette - poznaj autonomiczny bus Toyoty, którego futurystyczne możliwości mają szansę zrewolucjonizować...
Czytaj wiecej