BYĆ JAK BEATA

Być jak Beata, fot. Monika Stolarska
Być jak Beata, fot. Monika Stolarska
Po premierze, w której uczestniczyła zresztą sama zainteresowana, poszła w świat fama, że to spektakl o Beacie Kozidrak. Nic podobnego.

To jest przedstawienie o nas, Polakach (i nie tylko) słuchających Beaty Kozidrak, a to zupełnie co innego. Będąc Polakiem trudno nie znać piosenek Bajmu – powiedział o swoim tekście Piotr Domalewski. No właśnie! I o tym powstał w szczecińskim Teatrze Współczesnym olśniewający spektakl.

Widzowie drzwiami i oknami walą (z przeproszeniem) na to przedstawienie, chociaż podkreślić chcę, że to jest spektakl, a nie koncert, do tego część piosenek Beaty i Bajmu wykorzystana podczas tego wieczoru nie jest aż tak bardzo znana, sam się złapałem na tym, że nie wszystkie kojarzę, a przecież jestem fanem! Mamy oto casting, na który zgłaszają się bardzo różni ludzie mający z piosenkami Bajmu rozmaite wspomnienia, niekiedy bardzo osobiste. Część z nich doszukuje się w tekstach Beaty Kozidrak pewnych analogii do własnego życia, niektórzy tymi tekstami się bawią, inni – niespecjalnie je rozumieją, czy też – rozumieją po swojemu – co dość wyraźnie podczas ich wykonań widać i słychać.

Być jak Beata, fot. Monika Stolarska

Niezastąpiona

Dlaczego zakonnica, właściciel kebabu czy policjant na ten casting przyszli? Dlaczego chcą „być jak Beata”? i czy to jest w ogóle możliwe? Dlaczego tylko Beata może być jak Beata, co w tej wielkiej artystce jest takiego, czego nie da się podrobić? I dlaczego jej piosenki śpiewane przez innych ludzi są zupełnie o czym innym niż śpiewane przez nią? No właśnie! Rzecz jest także o tym, co takiego wywołuje w nas chęć pokazania się szerszemu audytorium, jakie są nasze pragnienia i tęsknoty, czy talent wystarczy do tego, by zaistnieć, czy trzeba jeszcze… być jak Beata?

Być jak Beata, fot. Monika Stolarska

Arcydzieło

Siłą tego spektaklu są fantastyczni szczecińscy aktorzy (Maria Dąbrowska, Magdalena Wrani-Stachowska, Arkadiusz Buszko i Maciej Litkowski), każdy wciela się w kilka ról i każde ich wejście na scenę jest maleńkim arcydziełkiem, wywołującym w publiczności wybuchy entuzjazmu; widać, że lubią grać w tym spektaklu, że się swoimi rolami bawią. Spektakl reżyserowała Magda Miklasz, całość wymyślili i napisali Piotr Domalewski i Żelisław Żelisławski.

Będzie grane podczas majówki. Nie wyobrażam sobie zatem, żebyście tego nie zobaczyli, jeśli w pobliżu będziecie.

More from Rafał Turowski

Ouagadougou – zwiedzając Burkina Faso

Nasz autobus z Bobo przyjechał na dworzec zachodni w Ouaga dość późno...
Czytaj wiecej