Nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie zapowiada się ciekawie

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, xystudio
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, fot. xystudio
Tworzenie przestrzeni, w której przedstawiciele różnych środowisk i pokoleń będą mogli się spotkać, porozmawiać i wzajemnie od siebie uczyć to dość ambitna, ale z powodzeniem wprowadzana w życie idea – kolejne tego typu miejsce powstanie na warszawskiej Ochocie.

To, że nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej powstanie niebawem przy ulicy Korotyńskiego 13, jest już pewne. Miasto ogłosiło nawet przetarg, który ma wyłonić wykonawcę projektu – ten rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach. Wiemy natomiast, jak budynek będzie wyglądać. Za jego projekt odpowiada pracownia xystudio. Przed architektami postawiono niełatwe zadania. Z jednej strony mieli oni do dyspozycji teren o powierzchni przekraczającej 10 000 m2 w bezpośredniej bliskości zieleni. Z drugiej jednak musieli zmienić oblicze obecnej zabudowy, by ta była atrakcyjna dla osób w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk. Udało się – przynajmniej na papierze.

Idea łączenia pokoleń ma być odpowiedzią na coraz częstsze przypadki wykluczenia społecznego. Tworzenie wspólnej przestrzeni użytkowej dla różnych grup jest bowiem jednym z najprostszych sposobów przeciwdziałania temu zjawisku. To dla każdego z gości obiektu szansa, by z kimś porozmawiać; by poznać nowych ludzi lub skupić się na samorozwoju. W ochockim Centrum Aktywności Społecznej spotkają się ludzie z naprawdę różnych środowisk.

Żłobek i miejsce spotkań seniorów w jednym

Budynek jest dwukondygnacyjny, ale zdecydowana większość pomieszczeń znajdziemy na parterze. Przestrzeń rozplanowano m.in. na dom dziecka dla czternastu wychowanków w wieku od 10 do 18 lat. Otrzymają oni siedem pokoi dwuosobowych, wspólny salon i jadalnię oraz kuchnię, w której będą uczyć się samodzielnego przygotowywania posiłków. Zlokalizowany w południowej części oddział będzie mieć też własny ogród, do którego dzieci będą mogły wyjść bezpośrednio ze swoich pokoi.

Parter to jednak przede wszystkim przestrzeń dla osób starszych – także tych z niepełnosprawnościami. W sumie przewidziano miejsce dla około stu seniorów oraz czterdziestu osób niepełnosprawnych. Czekają na nich rozmaite atrakcje – sale terapeutyczne, gimnastyczne i sensoryczne, ale też pracownie tematyczne. Jedyni będą mogli oddać się twórczości plastycznej, drudzy znajdą ukojenie w kulinariach, a jeszcze inni będą mogli skorzystać z sali komputerowej – choćby do rozmów przez Skype’a. Całość zaprojektowano tak, by pomóc osobom starszym w rozwijaniu pasji oraz utrzymaniu formy – tak fizycznej, jak i psychicznej. W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej nie zabrakło oczywiście także kawiarni – umiejscowiono w niej niewielką scenę oraz taras letni.

To jednak nie wszystko, bo największą z grup korzystających z Centrum mają być maluchy. W części działki znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie parku ulokowano żłobek dla stu pięćdziesięciu dzieci. Z przeznaczonych dla nich sal także będzie można wyjść bezpośrednio na zewnątrz. Place zabaw wyposażone zostaną w drewniane przyrządy w stonowanych kolorach, które podzielono z uwzględnieniem wieku maluchów. Działka mocno się także zazieleni.

Oaza w betonowej dżungli

Warszawa, Ochota, CAM, xystudio
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, fot. xystudio

Architekci z xystudio podkreślają, że jednym z priorytetów było dla nich zachowanie obecnie żyjącej w tym miejscu natury. Budynki projektowano w taki sposób, by uniknąć wycinki. Co więcej, starano się także zachować ukształtowanie terenu. Ważny był też pobliski park, na który otworzono tereny Centrum Aktywności Międzypokoleniowej tak, by były jego naturalnym przedłużeniem. Na działce pojawi się także sporo krzewów i nowych nasadzeń, by latem dawały cień. Zieleń zobaczymy także na ścianach – w postaci pnącz – oraz na dachu – w formie zielonego tarasu.

Projektanci znaleźli nawet miejsce dla ścieżki dendrologicznej, ale dopieszczając florę, nie zapomniano także o faunie. Na terenie Centrum powstaną: łąka kwietna dla pszczół, budki dla motyli i jeżyków, a także dom dla miejscowych kotów, które zamieszkują piwnicę obecnej zabudowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt ma zostać otwarty w przyszłym roku. Na razie – do 7 maja 2021 – trwa nabór ofert w przetargu na realizację projektu.

Plany są zatem ambitne, ale kto, jeśli nie architekci z xystudio, miałby im podołać? Kolektyw ma olbrzymie doświadczenie w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Wielokrotnie był też nagradzany w międzynarodowych konkursach. Obecnie jest natomiast jednym z reprezentantów Polski w walce o EU Mies Award 2022. Warto wspomnieć, że SARP na liście nominacji umieściło aż dwa ich projekty – dom dla bezdomnych w Jankowicach oraz przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach. Pierwszą z wymienionych realizacji docenili także Ewa P. Porębska i Marcin Szczelina, czyniąc ją jedynym projektem, który pojawił się na listach nominacji trzech pośród czterech uprawnionych do tego polskich podmiotów.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Problem trzech ciał” największym projektem Netflixa?

"Altered Carbon" przepadło – mimo że seria zapowiadała się świetnie, tytuł skasowano...
Czytaj wiecej