W Paryżu powstaje centrum badawcze Uber Elevate

Humphreys and Partners – projekt Mega-Skyport, fot. Uber Elevate
Humphreys and Partners – projekt Mega-Skyport, fot. Uber Elevate
Gdy przed kilkoma tygodniami podczas konferencji Uber Elevate Summit 2018 firma z San Francisco przekonywała, że już za kilka lat w największych miastach świata zaczną funkcjonować ich Skyporty dla latających taksówek, wielu nie dowierzało. Teraz Dara Khosrowshahi wykonał krok, który może te plany urzeczywistnić.

Skyporty i roje latających taksówek, które zawładną przestrzenią powietrzną nad największymi miastami świata, wciąż zdają się mało realną wizją. Przynajmniej w ciągu najbliższych trzech lat! Uber Elevate może jednak oznaczać przełom, a firma z San Francisco trwa w swej futurologicznej narracji. By ją urzeczywistnić, właśnie wykonano kolejny krok milowy w kierunku stworzenia odpowiednich technologii. Wygląda na to, że podniebny przełom zyska miano nowej rewolucji francuskiej.

Niedawna konferencja Uber Elevate Summit 2018 była jasnym sygnałem – firma chce, by niebo nad miastami należało do latających taksówek. Wielu nie dowierzało w ich wizje, ale Uber właśnie udowodnił, że dalekosiężne plany wcale nie były mydleniem oczu inwestorów. Dara Khosrowshahi – prezes zarządu firmy – ogłosił kolejny etap rozwoju platformy Uber Elevate, którym ma być powstanie centrum badawczego zajmującego się rozwojem niezbędnych do zawojowania przestworzy technologii. Placówka zostanie zlokalizowana w Paryżu.

Wizualizacja prototypu latającej taksówki, fot. Uber Elevate
Wizualizacja prototypu latającej taksówki, fot. Uber Elevate

To oczywiście nie będzie ani pierwsze, ani nawet najważniejsze z centrów Ubera. Firma ma swoje laboratoria w kilku miastach, jednak Paryż będzie pierwszy poza Ameryką Północną. Wybór ten zdaje się jednak dość ciekawy z przynajmniej kilku względów.

Khosrowshahi przekonuje, że zaważyła technologia:

Budowanie przyszłości naszych miast będzie wymagało współpracy najlepszych i najbystrzejszych umysłów. Dzięki obecności inżynierów światowej klasy oraz wiodącej roli w światowym lotnictwie Francja jest idealnym miejscem do rozwijania naszych inicjatyw i opracowywania nowych technologii na potrzeby programu Uber Elevate.

Otwarciu placówki w Paryżu towarzyszyło nawiązaniem współpracy z naukowcami z École Polytechnique Université Paris-Saclay. Prestiżowa podparyska uczelnia oferuje pełne zaplecze technologiczne, a Uber Elevate na pięcioletni kontrakt ma przeznaczyć około stu milionów euro.

Pickard Chilton – projekt Sky Tower, fot. Uber
Jeden z projektów koncepcyjnych skyportu – kluczowego elementu planów Uber Elevate, fot. Pickard Chilton (projekt “Sky Tower”)

Kluczowym elementem w zrozumieniu tego, co właśnie się dzieje, jest rozdzielenie wizji latających taksówek od miejsca, w których będzie się nad nimi pracować. Nie jest tajemnicą, że gdy podczas Uber Elevate Summit 2018 ogłaszano odważne plany uruchomienia pierwszych skyportów w roku 2021, data ta zdawała się nierealną do osiągnięcia. To po prostu zbyt krótki czas, by jakikolwiek z wymyślnych portów można było zbudować. Ba, nie było nawet wiadomo, gdzie mogłyby one powstać! Dziś wiemy, że chętni na udostępnienie testowej przestrzeni są dwaj. Jak na razie mowa o Dallas i Los Angeles. Trzeci teren testowy ma zostać zlokalizowany poza Stanami Zjednoczonymi, ale czy będzie to Paryż? Wątpliwe.

Stolica Francji co prawda spełnia wymogi formalne programu Uber Elevate, jednak protesty taksówkarzy w tym kraju były tak wielką presją dla władz, że zmieniły one prawo. W ramach kontrmanifestacji firma z San Francisco zawiesiła nawet swoją działalność na terytorium Francji! Latająca taksówka raczej nie zabierze nas więc w malowniczy rejs nad Polami Elizejskimi. Możliwe jednak, że podobnie jak w USA, Uber liczy na nowe otwarcie i postrzega poderwanie się taksówek do lotu jako działanie niebędące sprzeczne z taksówkarskim lobby. Centrum badawcze w Paryżu zostanie otwarte jesienią 2018 roku.

Autor artykułu
More from Damian Halik

ESA posprząta przestrzeń kosmiczną dzięki ClearSpace-1

Wiedzieliście, że wokół Ziemi orbitują miliony obiektów, pośród których ponad 34 000 może...
Czytaj wiecej