Polska, rajdowa Certina

Aż serce się raduje, gdy znana firma w jakiś sposób docenia nasz kraj. Takim wydarzeniem było wprowadzenie przez szwajcarskiego producenta limitowanej serii zegarków upamiętniających 73 Rajd Polski.

Aż serce się raduje, gdy znana firma w jakiś sposób docenia nasz kraj. Takim wydarzeniem było wprowadzenie przez szwajcarskiego producenta limitowanej serii zegarków upamiętniających 73 Rajd Polski.

Polska impreza rajdowa jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie zaraz po Rajdzie Monte Carlo. Pierwszy raz samochody rywalizowały na trasie Warszawa – Białowieża w 1921 roku dokładnie 10 lat po pierwszej edycji RMC. Wygrał wtedy Tadeusz Hayne jadący amerykańskim Dodgem. Do wybuchu Drugiej Wojny Światowej rajd zorganizowano jeszcze 12 razy, z pominięciem kilku edycji podczas kryzysu na początku lat 30. Trasa wydłużyła się niemal do 3000 km. Po wojnie impreza wróciła w 1947 i 48 roku zyskując nawet patronat prezydenta Bolesława Bieruta. Niestety burżuazyjna rozrywka rozbijania się autami po kraju zbyt kłuła w oczy władzę i kolejne edycje zawieszono. Gdy po śmierci Stalina w Polsce zaczęła się odwilż rajd powrócił, a w 1960 roku przyjął pierwszy raz oficjalną nazwę Rajd Polski, wtedy też stał się eliminacją Rajdowych Mistrzostw Europy – najwyższej i najważniejszej serii rajdowej na świecie.

Robert Kubica na Rajdzie Polskim 2015. Zdj. Makary via Wikimedia Commons
Robert Kubica na Rajdzie Polskim 2015. Zdj. Makary via Wikimedia Commons

Gdy w 1973 roku zorganizowano po raz pierwszy Rajdowe Mistrzostwa Świata – naturalnym było, że Rajd Polski stał się jedną z ich eliminacji. Niestety wyśrubowane prędkości na dojazdówkach oraz bałagan organizacyjny spowodowały, że rajd ukończyły jedynie 3 z 65 załóg! Przy czym za zwycięzcą Achimem Warmboldem na Fiacie 124 Abarth drugi przyjechał Egon Kulmbacher na Wartburgu 353 ze stratą niemal… 3 godzin! Rajd Polski na ponad trzy dekady stracił swoje miejsce w WRC. Na stałe powrócił do najwyższej rajdowej ligi w 2014 roku, również dzięki przeniesieniu w mniej zaludnione, a zarazem piękne krajobrazowo tereny Warmii i Mazur.

Logo WRC i kontur Polski na pokrywie zegarka. Zdj. Certina
Logo WRC i kontur Polski na pokrywie zegarka. Zdj. Certina

Przed tegoroczną 73 edycją, Certina, która jest oficjalnym chronometrażystą Rajdowych Mistrzostw Świata zaprezentowała limitowaną edycję zegarka DS Podium Big Size Chronograph. Do nazwy dodano WRC Limited Edition Poland. Oczywiście szwajcarski producent ma w swojej ofercie inne modele dedykowane fanom motorsportu, jednak pierwszy raz w historii zdarzyło się tak, ze limitowana edycja jest poświęcona jednemu krajowi. Ponadto DS Podium Big Size Chronograph WRC Limited Edition Poland jest dostępny jedynie w Polsce.  Zegarek napędza mechanizm Precidrive ze stoperem, sekundnikiem i datownikiem. Opakowany jest w kopertę ze stali nierdzewnej o średnicy 44m i posiada klasę wodoszczelności 20atm. Na tylnej pokrywie oprócz danych zegarka umieszczono logo WRC oraz kontur naszego kraju z napisem 73rd Rally Poland. Napis WRC oraz logo Certiny znajdziemy również na gumowym pasku. Czasomierz wyprodukowano jedynie w 555 egzemplarzach. Mimo jego prezentacji przed rajdem (w czerwcu) nadal można go kupić. Ceny wahają się w okolicach 2900 złotych.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kup motocykl od… Batmana!

Gadżety filmowe są rozchwytywanymi ciekawostkami, kupują je fani kina, ale i inwestorzy....
Czytaj wiecej