Čezeta po nowemu

Kultowy czechosłowacki skuter powraca w nowej odsłonie. Po ponad 50 latach Čezeta wraca w wersji... elektrycznej.

Čezeta powraca na swoje 60 urodziny, dokładnie w 1957 roku na Czechosłowackie ulice wyjechał skuter ČZ175/501 znany właśnie jako Čezeta. Zaprojektowała i produkowała go firma Česka Zbrojovka Strakonice czyli motoryzacyjna gałąź koncernu produkującego broń. ČZ produkowała motocykle już w 1932 roku, jednak po wielu latach sukcesów zaczęła przegrywać z coraz szerzej dostępnymi w Europie motocyklami z Japonii. W 1993 roku ČZ wykupili Włosi z Cagivy, chcący produkować swoje wyroby w Czechach. Przedsięwzięcie upadło cztery lata później kończąc definitywnie historię praskich jednośladów. Firma przestawiła się na wytwarzanie części samochodowych, natomiast zbrojeniowa część koncernu działa do dziś będąc jednym z największych producentów broni na świecie.

Čezeta która weszła na rynek w 1957 roku była, jak większość podobnych pojazdów, pokłosiem sukcesu włoskiej Vespy. Jednak nawet jak na zachodnie standardy skuter zza żelaznej kurtyny był mocno futurystyczny. Nietypowe nadwozie z nieruchomym błotnikiem i wbudowanym w niego reflektorem przednim stanowiło mieszankę streamline’u i modnych wtedy odwołań do podróży kosmicznych. Ciekawostką było umieszczenie zbiornika paliwa nad przednim kołem, co znacząco odchudziło tył pojazdu. Dzięki temu Čezeta była wygodna zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Skuter napędzał dwusuwowy silnik o pojemności 172 ccm i mocy 8, a później 9,5 KM. Najmocniejsze wersje rozpędzały się do 90 kmh i mogły przenieść pasażerów o łącznej wadze 150kg. Dla wielu Czechów i Słowaków Čezeta uzyskała miano kultowej, dała wielu młodym ludziom nieco wolności w szarych realiach komuny, choć zdobyć ją było niełatwo. Produkcję zakończono po 7 latach w 1964 roku.

Na 60 lecie Čezeta powraca, choć w nowej odsłonie. Już można składać zamówienia na współczesną, elektryczną wersję skutera. Jednoślad wygląda niemal tak jak oryginał, jednak zamiast wesoło pyrkoczącego dwusuwu ma niemal bezgłośny silnik elektryczny. Jest dostępny w dwóch wersjach 5,7 oraz 9,2 kW. Mocniejsza wersja rozpędza się do 120kmh, a do 50 przyspiesza w raptem 2,7 sekundy. Na jednym ładowaniu można przejechać do 150 km, jednak twórcy zapewniają o rychłym wprowadzeniu do sprzedaży specjalnej przyczepki bateryjnej która zwiększy zasięg o kolejne 100km. Čezetę można zamówić w 10 różnych wersjach kolorystycznych, łącznie z malowaniem dwubarwnym. Firma oferuje również do niej różne akcesoria, jak szyby przednie czy opony z białym pasem. Niestety cena powala: Čezeta w słabszej wersji, bez żadnych dodatków kosztuje około 40 tysięcy złotych, mocniejsza – 49.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Sonda Cassini – to już jest koniec.

Po dwudziestu latach skończyła się misja sondy Cassini, którą stworzono do zbadania...
Czytaj wiecej