Chateau Vartely – mołdawska koncepcja na wino

Choć nazwa Chateau Vartely niekoniecznie kojarzy się nam z popularnym producentem wina, to tak naprawdę jest bardzo znaną mołdawską winnicą, której wina dostępne są na polskim rynku pod prestiżową serią zwaną Individo.

Mieszczące się niespełna 50 kilometrów od Kiszyniowa Chateau Vartely swoją historię rozpoczęło dość niedawno. Nie jest to winnica z kilkusetną, a nawet kilkudziesięcioletnią tradycją, która może poszczycić się tradycjami. Początki Chateau Vartely sięgają ledwie 2004 roku kiedy to za sprawą rosyjskiego kapitału powstała w miejscowości Orhei (Orgiejów) winnica oraz winiarnia. Nie był to dość sprzyjający okres na produkcję wina na międzynarodową skalę, lecz dzięki ciężkiej marketingowej kreatywności udało się wypromować wina poza granicami Mołdawii. Coraz bardziej znana marka nie mogła oprzeć się dalszemu rozwojowi i w 2008 roku w Chateau Vartely powstał kompleks hotelarsko-gastronomiczny, który przyciąga miłośników wina z całego świata.

Dziś w skład kompleksu wchodzi okazała winiarnia z, wydawać by się mogło, nieskończoną ilością stalowych kadzi, restauracja, sale degustacyjne oraz trzy gościnne domy, z których każdy różni się architekturą. W tym przypadku postawiono na tradycję. Domy zbudowane zostały zgodnie z regionalnymi tradycjami północnej, środkowej i południowej części Mołdawii. Ale to, co najważniejsze w Chateau Vartely to oczywiście wina. Ponad 260 hektarów winnic zlokalizowanych w regionach Codru i Bugeac daje plony na około 4 500 000 butelek rocznie. Tu uprawia się między innymi europejskie oraz lokalne odmiany winorośli jak Traminer, Sauvignon Blanc, Feteasca Regala, Riesling, Cabernet Sauvignon, Merlot czy Feteasca Neagra. W piwnicach Chateau Vartely dojrzewają wina czerwone jednoodmianowe, jak również kupażowane z różnych szczepów.

Individo

While the etymology of the collection is firmly rooted in the French word “Individu”, Individo seeks to satisfy the thirst for individuality.

To jedna z popularniejszych serii Chateau Vartely oraz jedyna w pełni dostępna w Polsce. Znajdziemy tu sześć etykiet ukazujących wieloletnią pracę i doświadczenie winiarzy, którzy tworząc te wina starali się oddać indywidualny charakter win.

Individo Feteasca Regala – Riesling jest kupażem dwóch odmian winorośli posiadających atrakcyjne aromaty. Winogrona Feteasca Regala dają subtelne aromaty kwiatowe, a winogrona Riesling pozwalają na uzyskanie elegancji i bogactwa smaku i aromatu. To wytrawne wino idealnie sprawdzi się z sałatkami oraz grillowanymi rybami.

Individo Traminer – Sauvignon Blanc o bogactwie aromatów Sauvignon Blanc i świeżości Traminera daje eleganckie wino o kwiatowym bukiecie, które tonie w zgrabnych i eleganckich cytrusowych nutach.

Individo Cabernet Sauvignon – Merlot to wspaniały róż o zrównoważonym smaku świeżych winogron Cabernet Sauvignon, uzupełniony subtelnością winogron Merlota, który odsłania subtelny posmak malin. To eleganckie i orzeźwiające wino pasuje do każdej okazji. Idealny na gorące letnie wieczory.

Individo Feteasca Neagra jest winem o miękkiej, a jednocześnie bogatej teksturze. Wino ma złożony charakter, który otwiera niesamowicie jasny bukiet z nutami dzikich jagód. Jego lekko korzenny smak i aksamitne wykończenie nadają charakteru. Takie wino idealnie będzie komponować się z czerwonym mięsem oraz cielęciną.

Individo Rara Neagra – Malbec – Syrah pochodzące z winnic na południu Mołdawii, w regionie Bugeac, winogrona Rara Neagra, Malbec i Syrah stały się podstawą do stworzenia wina o intensywnych kolorach. Ten kupaż trzech szczepów dojrzewających przez 6 miesięcy w beczkach charakteryzuje się owocowością Malbeca i pikantnością Syrah podkreślającą szlachetność Rary Neagry, której kulminacją są dębowe odcienie.

Individo Merlot – Cabernet Sauvignon z bogactwem Cabernet Sauvignon i aksamitnym smakiem Merlota dzięki leżakowaniu przez 12 miesięcy w beczkach daje wino harmonijne z nutami wiśniowymi. Idealne do dziczyzny i twardych serów.

Noroc!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Podróż po świecie szampana – część II

"Jeśli wygrywasz, zasługujesz na szampana, jeśli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz" – Napoleon Bonaparte
Czytaj wiecej