Chianti Classico Gran Selezione 2010 do steka…

Chianti Castello di Radda
Chianti Castello di Radda
Dla przeciętnego miłośnika win Chianti to… po prostu Chianti. Wytrawne wino z Włoch, które przede wszystkim ma kojarzyć się z malowniczą Toskanią, ma być winem czerwonym, wytrawnym i ma pasować do cięższych mięs. Mało jednak kto zastanawia się, co zawiera jeszcze etykieta. Bo czy ktoś zwraca uwagę na opisy: Classico, Colli Fiorentini, Colli Aretini, Colline Pisane, Colli Senesi, Montalbano i Rufina? A mówi Wam coś: Riserva i Gran Selezione?

Cały region Chianti zlokalizowany jest w Toskanii, gdzie w dużej mierze rozciąga się pomiędzy Florencją, a Sieną. Swoim zasięgiem, na południe obejmuje gminy Montepulciano i Montalicno, na wschód, sięga aż do Arezzo, a zachodnia część kieruje się w stronę Pizy. Poza znaną na całym świecie nazwą win, jest zarazem regionem podzielonym na 7 podstref, które rządzą się odmiennymi regulacjami przy produkcji Chianti. I tak mamy: Chianti, Chianti Classico, Chianti Montalbano,Chianti Rufina,Chianti Colli Fiorentini,Chianti Colli Aretini,Chianti Colli Senesi,Chianti Montespertoli,Chianti Colli Pisane.

Produkcja win i kategorie

Oczywiście poza licznymi terroir występującymi w danych podstrefach, dającymi różnorodne wina, mamy również regulacje prawne, dotyczące produkcji Chianti w danych regionach, które określają chociażby udział danych gron (w tym Sangiovese) w winie jak również sam proces produkcji. I tak na przykład; podstawowe Chianti, Chianti Colli Aretini, Chianti Colli Senesi czy Chianti Montalbano starzone jest w beczkach przez okres 6 miesięcy, Chianti Montespertoli dojrzewa 9 miesięcy, a Chianti Classico, Chianti Colli Fiorentini, Chianti Rufina oraz Superiore potrzebuje roku, aby opuścić piwniczne beczki. Dla Chianti oznaczonego sygnaturą Riserva, okres dojrzewania w beczkach wynosi dwa lata oraz 3 miesiące w butelce, zanim znajdzie się na sklepowych półkach.

Mamy też nową kategorię Chianti Classico. Zatwierdzona przez Komisję Europejską na początku 2014 roku, kategoria Gran Selezione zajmuje najwyższą pozycję w piramidzie jakościowej (DOCG) Chianti Classico. Wino powstaje z gron pochodzących wyłącznie z należących do producenta czołowych pojedyńczych winnic albo z wyselekcjonowanych, najlepszych owoców. Gran Selezione dojrzewa co najmniej 30 miesięcy nim trafi na rynek. Poziom alkoholu musi wynosić min. 13 proc. Castello di Radda Chianti Calssico Gran Selezione 2010


Castello di Radda Chianti Classico Gran Selezione 2010

Jednym z takich win, które zakwalifikowane zostało do rangi Gran Selezione, jest Chianti Classico 2010, z winnicy Castello di Radda. Zlokalizowana u podnóża wzgórza, na którym znajduje się średniowieczne miasteczko Radda in Chianti, uznane za serce apelacji Chianti Classico. Winiarnia zarządza 45 hektarami winnic, usytuowanych na gliniastych i wapiennych glebach, które idealnie nadają się do uprawy Sangiovese oraz Canaiolo. Winnica zarządzana od 2003 roku przez rodzinę Beretta, sprawuje pieczę nad 17 pojedynczymi parcelami usytuowanymi w samym sercu Classico. Zamysłem rodziny było stworzenie win, które oddadzą charakter regionu. W dość wąskim portfolio znalazły się wina regionalne (IGT) oraz Chianti Classico, Riserva oraz Gran Selezione.

Aromat wina

Sięgając po najwyższą w hierarchii kategorię wina, rozpoczynamy przygodę z zachęcającymi aromatami wiśni, truskawki, jagód, wanilii oraz przypraw, muśniętych nutami ziemistymi. Wino na podniebieniu jest ładnie ułożone, ukazując soczyste wiśnie, truskawki, śliwki, które ładnie integrują się z przyprawami i ziemistymi smakami. Dość rustykalny charakter ukazuje „nieco” zakurzone wykończenie, uzupełnione wanilią i czekoladą oraz pikantnością z długo utrzymującym się finiszem.

Mimo swojej delikatności, jest bardzo potężnym winem, które idealnie wkomponowuje się w toskańską kuchnię. A tu, króluje dziczyzna oraz wołowina. Wspaniałe mięso z dzika (cinghiale), serwowane w najróżniejszych postaciach; od past, poprzez risotto, a skończywszy na gulaszach oraz bistecca alla fiorentina są wspaniałymi kompanami dla Chianti Classico Gran Selezione.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wino w kuchni – Roero Arneis wraz z risotto z boczkiem i zielonymi szparagami

Wiosna to wspaniały okres będący zarazem przedsionkiem lata, które kojarzy się nam...
Czytaj wiecej