Chika Kako – kobieta, która odmieniła oblicze Lexusa

Chika Kako i Lexus UX – jej najnowszy projekt, fot. Lexus
Chika Kako i Lexus UX – jej najnowszy projekt, fot. Lexus
Od młodej, poszukującej wyzwań adeptki, poprzez główną inżynier, która stanowisko osiągnęła ciężką pracą i śmiałym proponowaniem zwierzchnikom swoich nowatorskich pomysłów, a na wiceprezes globalnej marki i wzór do naśladowania dla milionów kobiet na całym świecie kończąc – długą drogę musiała przebyć Chika Kako, by dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Po trzydziestu latach w branży motoryzacyjnej Japonka nie ma jednak wątpliwości, że warto było walczyć o swoje.

Gdy w 1989 roku dołączała do nowej, niedawno powołanej do życia firmy motoryzacyjnej, nie mogła wiedzieć, dokąd ją to zaprowadzi. Chika Kako latami sumiennie wywiązywała się jednak ze swoich obowiązków, nie bojąc się przy tym wyrażania własnego zdania. Nawet stawanie w opozycji do opinii zwierzchników nie było jej straszny – tak zyskała zaufanie i zaskarbiła sobie ich szacunek. To właśnie dzięki odwadze i uporowi Chika Kako niestrudzenie pięła się po szczeblach kariery, w końcu zdobywając posadę głównego inżyniera. A mogła zostać lekarzem…

Chika Kako przez niemal trzy dekady pracowała na swoją pozycję w firmie. Jeśli jednak nie umiejscowimy jej kariery w kontekście społecznym, nigdy nie zrozumiemy, jak długa była to droga. Obecna wiceprezes Lexus International wychowywała się w czasach, gdy mało kto miał odwagę sprzeciwiać się japońskim tradycjom. Ojciec lekarz, matka zajmująca się przez całe życie domem. Także Kako przygotowywała się do tej roli. Wykorzystała jednak moment obyczajowego rozluźnienia, by pójść na studia. Początkowo myślała o udaniu się w ślady ojca, ale ostatecznie trafiła na inżynierię chemiczną. Pokochała eksperymentowanie, choć w tamtym czasie nadal nie myślała, że całe życie poświęci pracy – nowe perspektywy rozbudziły jednak jej apetyt. Wówczas odnalazła swoją pasję.

Podejmuj wyzwania tak często, jak to możliwe

Chika Kako i Lexus CT – jej przełomowy projekt, fot. Lexus
Chika Kako i Lexus CT – jej przełomowy projekt, fot. Lexus

Mając zaledwie 22 lata, Chika Kako trafiła pod skrzydła Lexusa. Choć na studiach zdobyła tytuł inżyniera chemii, nie szukała pracy w tym zawodzie. Bardziej niż branża liczyły się dla niej perspektywy rozwoju i wolna ręka do eksperymentów. Nowa, luksusowa marka motoryzacyjna takie możliwości dawała, ale i tu trzeba było sobie wyrobić pozycję. Kako nie miała jednak problemów z otwartym mówieniem tego, co myśli. W końcu słuchać zaczęli jej nawet przełożeni.

Trochę to trwało, lecz Chika Kako wspinała się po firmowej drabinie z zapałem godnym himalaisty. Początkowo była jednym z pracowników niższego szczebla, następnie zajmowała się dopieszczaniem wnętrz samochodów. Przełomowy okazał się natomiast dopiero rok 2013, gdy powierzono jej nadzorowanie prac nad face liftingiem Lexusa CT. Rezultat na tyle spodobał się szefostwu marki, że następnym krokiem było stworzenie własnego modelu. Tak powstał Lexus UX, który trafi do salonów wiosną 2019 roku! To będzie doskonały prezent na trzydziestolecie pracy, ale już w lutym tego roku trudny Kako zostały przez firmę nagrodzone.

Gdy Omotenashi łączy się z filozofią YET

Prace nad UX były dużym wyzwaniem. Wobec nowego crossoveru Lexusa oczekiwania były ogromne, oczekiwano rewolucyjnych zmian. Propozycji, które naprawdę odmienią ten segment. Jeśli wierzyć pierwszym informacjom na temat nowego modelu, możemy spodziewać się wielu ciekawych rozwiązań. Kako nie mogła pozwolić sobie na kompromisy, dlatego od początku kreowała wizję wyrazistego designu i poszukiwała nowatorskich rozwiązań. Zgodnie z filozofią YET próbowała połączyć niepołączalne, eksperymentowała z elementami, które każdy inny bałby się zestawić ze sobą. Efektem okazał się zaś stylowy i nowoczesny samochód, który nie ma dopasować się do obecnych trendów, lecz wyznaczać kolejne. Mimo to zachowano jednak harmonię charakterystyczną dla obecnego designu marki. Co więcej, główna inżynier projektu postanowiła zgodnie z japońską tradycją Omotenashi zaoferować klientom Lexusa najwyższy poziom usług, nie oczekując niczego w zamian.

O swojej pracy Chika Kako mówi krótko i treściwie:

Moja rola często bywa porównywana do pracy dyrygenta w orkiestrze. Muszę być w stałym kontakcie z liderami poszczególnych zespołów pracujących nad różnymi elementami samochodu. Wszystko to oczywiście po to, aby wspólnie zrealizować nasz wspólny cel: stworzyć dopracowany w każdym celu, niepowtarzalny samochód. Właśnie dlatego czuwam nad każdym etapem produkcji od koncepcji aż po premierę na targach oraz dalszą promocję modelu. – Chika Kako, główny inżynier i wiceprezes Lexusa

Podążaj za marzeniami jak Kako-san!

Chika Kako – wiceprezes Lexus International, fot. Toyota Motor Corporation
Chika Kako – wiceprezes Lexus International, fot. Toyota Motor Corporation

Kobieta nigdy nie ukrywała, że nie zawsze zgadza się z szefostwem. Jej zamiłowanie do eksperymentów jest natomiast darem, z jakiego niejeden koncern chciałby skorzystać. Po jednej z rozmów, gdy Chika Kako wprost oznajmiła przełożonym, że wie, jakie są bolączki Lexusa i ma pomysły, by im zaradzić, mianowano ją głównym inżynierem marki. Z kolei na początku tego roku została wiceprezesem, czyli dosłownie osobą numer 2 w hierarchii Lexus International. To natomiast wywołało niemałe poruszenie i reakcję nawet wśród… japońskiego rządu!

Premier Kraju Kwitnącej Wiśni jest zachwycony historią Kako. Poruszony tym, jak ciężko pracowała na miano jednego z topowych projektantów samochodów na świecie, Shinzō Abe postanowił więc wyciągnąć do kobiet pomocną dłoń. Zgodnie z jego zapowiedziami do 2020 roku w japońskich firmach przynajmniej 30% stanowisk kierowniczych mają piastować kobiety. Gdy przykład poszedł z góry, inni politycy także stali się orędownikami takiego rozwiązania. Warto przy tym pamiętać, że choć tego typu trendy obserwowane są na świecie od przynajmniej dekady, Japonii jakoś się nie imały. Aż do teraz, gdy Chika Kako stała się symbolem zmian. Jak na ironię, choć uchodzi za wzór do naśladowania dla milionów kobiet; przykład przebicia się przez szklany sufit i dyktowania własnych warunków największym; sama nigdy nie postrzegała swojej pozycji przez pryzmat płci. Liczyła się ciężka praca i to za nią Chika Kako została nagrodzona. Jej awans wywołał jednak szeroko zakrojoną debatę publiczną.

Chika Kako – wiceprezes Lexus International, fot. "ELLE" UK
Chika Kako – wiceprezes Lexus International, fot. “ELLE” UK

Czy odgórne nastawienie na obsadzanie stanowisk kobietami zamiast postanowienie, by dać im równe szanse w walce o stołki, nie okaże się błędnym podejściem? O tym przekonamy się z czasem.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Damien Hirst z malarskim debiutem w Fondation Cartier

Kwitnące wiśnie są symbolem głęboko zakorzenionym w japońskiej kulturze, jednak francuskiej publiczności...
Czytaj wiecej