Chińczycy mają najpiękniejszą bibliotekę na świecie!

Myślisz biblioteka - i co widzisz? Zakurzone regały, grobowa cisza, niedostępna czytelnia, niemożliwe do wyszukania książki, nieprzystępne panie bibliotekarki. Oczywiście nie możemy generalizować bo są zawsze wyjątki od reguły. I takim oto jest najbardziej spektakularna biblioteka w dziejach jaką widzieliśmy.

Tianjin, pięciopiętrowy budynek zaprojektowany przez architektów z MVRDV we współpracy z Instytutem Planowania Przestrzennego i Designu (TUPDI). Ma 34 000 metrów kwadratowych i pomieści ponad milion książek. Jego budowa zajęła zaledwie trzy lata. Szklaną konstrukcję, z eliptyczną fasadą z głównym wejściem, zdominowało ‘Oko’. Tym samym stanowi ono centrum biblioteki, „wydrąża” budynek tworząc z półek na książki przestrzeń do siedzenia, czytania czy po prostu spędzania wolnego czasu.

Tarasowe regały na książki, obejmujące całe zakrzywione wnętrze biblioteki, pełnią funkcję i schodów i miejsc siedzących. Kąty i zakrzywienia – jak podpowiada główny architekt – stymulują użytkowników do korzystania z przestrzeni według preferencji i potrzeby chwili.   

Biblioteka jest jednym z budynków kulturalnego kompleksu w tym dystrykcie. Czytelnia to parter i audytorium, pierwsze i drugie piętro to strefy wypoczynkowe i również do czytania, dwa najwyższe piętra to biura, sale konferencyjne, komputerowe i audio. Patrząc na całość – zapiera dech…

Źródło: mymodernmet.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Frankfurt International Motor Show i dwie premiery Lexusa

W pawilonie Lexusa zobaczymy nowe wersje crossovera NX i hatchbacka CT. To...
Czytaj wiecej