Pierwszy Gibson Les Paul idzie pod młotek

Gibson Les Paul, Christie's
Pierwszy Gibson Les Paul, fot. Christie's
Miłośnikom muzyki gitarowej nie trzeba przedstawiać tego modelu – mowa o prawdziwej ikonie i jednym z najpopularniejszych wzorów w historii branży. Pierwszy zaprojektowany we współpracy z legendarnym muzykiem jazzowym Lesterem Williamem Polsfussem egzemplarz trafi na aukcję.

Gibson od dekad pozostaje jednym z najważniejszych producentów gitar, ale też przykładem firmy, która mimo rynkowej dominacji omal nie upadła. Po problemach z roku 2018 roku chyba nie ma już jednak śladu. W ostatnich miesiącach amerykańskie przedsiębiorstwo wyraźnie próbuje natomiast zdywersyfikować swoją działalność, wchodząc w XXI wieku z małym poślizgiem. Nie o ich obecnej sytuacji jednak mowa. Dom aukcyjny Christie’s zabiera nas bowiem do połowy ubiegłego stulecia, prezentując pierwszą gitarę Les Paul typu Goldtop – model, który rozsławił Gibsona na całym świecie.

Kawał litej historii

Gibson Les Paul Goldtop, Christie's
Fot. Christie’s

Przełom lat 40. i 50. XX wieku był niezwykle intensywnym czasem w muzyce gitarowej. Lester William Polsfuss, znany jako Les Paul, stał się natomiast prekursorem zupełnie nowego trendu w produkcji gitar, zastępując pudła rezonansowe korpusami z litego drewna. Zainspirowany jego pomysłem Ted McCarty, który od 1950 roku przewodził Gibsonowi, postanowił nawiązać z muzykiem współpracę. Tak właśnie firma uprzedziła swoje czasy, wprowadzając do sprzedaży model, który do dziś jest niezwykle popularny.

Gibson Les Paul Goldtop, który trafi na aukcję, datowany jest na rok 1952. To prototyp sygnowany na główce logotypem Gibson/Les Paul Model, który autor podarował Tomowi Doyle’owi – swojemu inżynierowi dźwięku i lutnikowi. Egzemplarz nazywany był przez Les Paula Numerem Jeden. Czas oczywiście odcisnął swój ślad na gitarze, ale mimo wszystko jej stan jest dobry. Pamiętajmy, że to rzecz, która dawno już powinna stać się eksponatem muzealnym.

Gibson, Christie's
Fot. Christie’s

Gitara sprzedawana jest w twardym, skórzanym futerale marki Gibson z tamtego okresu, ale nie tylko. Ciekawym smaczkiem może być fakt, że wraz z gitarą na aukcję trafił także konsolowy magnetofon Ampex 307 z 1954 roku, którym Les Paul nagrywał wraz z Mary Ford ich hity. Zestaw uzupełnia stołek barowy wykorzystany przez muzyka podczas występu w kultowym, nowojorskim klubie jazzowym Fat Tuesday. Dodatkowo nabywca otrzyma też oprawione zdjęcie słynnego duetu zrobione podczas sesji nagraniowej.

Aukcja, podczas której pod młotek pójdzie ten wyjątkowy Gibson Les Paul, odbędzie się 13 października w nowojorskim oddziale Christie’s. Przedstawiciele domu aukcyjnego szacują, że gitara może osiągnąć cenę od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy dolarów. Szczegóły tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Andy Warhol – The Man Behind the Myth

22 lutego minie dokładnie trzydzieści lat od jego śmierci, jednak dzieła, które...
Czytaj wiecej