Ciosy z ekranu

Kocham filmy o sporcie. Chyba bardziej niż oglądać sam sport. Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale pewnie jest to spowodowane tym, że w kinie zawsze jest on dla mnie lepiej i ciekawiej przedstawiony. Najbardziej widowiskowe, są filmy o boksie.

Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie film Kamienne pięści, opowiadający historię Roberto Durána, panamskiego pięściarza, który w czasach swojej aktywności był wielokrotnym mistrzem boksu, w kilku kategoriach wagowych. To naprawdę dobrze zrealizowany film, nie tylko bokserski, ale również biograficzny, który ogląda się tak, że trudno oderwać wzrok od ekranu. Atutem na pewno są aktorzy, którzy w nim wystąpili. W głównych rolach możemy zobaczyć Edgara Ramireza oraz Roberta De Niro. Na drugim planie partnerują im między innymi John Torturro oraz Ellen Barkin.

Film jest nie tylko dobrym widowiskiem pięściarskim, ale również ciekawym spojrzeniem na przemiany społeczne jakie miały miejsce w Panamie w latach siedemdziesiątych, w tym na konflikt amerykańsko-panamski. Dzięki temu, że mamy tu obraz o autentycznej postaci, można było również pokazać, jak wyglądał i jak zmieniał się sam boks, co na szczęście reżyser wykorzystał.

Na pewno nie powiedziałbym, że jest to jeden z najlepszych filmów o boksie jaki widziałem, ale zdecydowanie warto zwrócić ku niemu swoją uwagę. W ostatnim czasie o wiele bardziej podobał mi się Creed. Narodziny legendy, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie choreografii samych walk oraz ich montaż. Emocjonalnie również tamta historia bardziej mnie wciągnęła, ale to pewnie też z powodu ładunku sentymentalnego, jakim cieszy się u mnie cała seria o Rockym.

Sam film wpisał się w gatunek bokserski, który jest jednym z moich ulubionych i po wyjściu z kina postanowiłem ułożyć sobie w głowie mój własny TOP 5 filmów o boksie.

Za wszelką cenę

Clint Eastwood w najlepszym wydaniu. Arcydzieło nagrodzone czterema Oscarami (za najlepszy film, reżyserię, aktorkę pierwszoplanową i aktora drugoplanowego), które jest historią o prawdziwym poświęceniu, duchu walki i lekcją przetrwania. Każdy powinien ten film zobaczyć, przynajmniej raz, w swoim życiu.

Oczy węża

Tutaj boks jest bardziej tłem, gdyż całość dzieje się w kasynie, podczas walki wieczoru. Brian De Palma stworzył film, który jest przede wszystkim majstersztykiem montażowym, choć role Nicolasa Cage’a oraz Gary’ego Sinise’a zasługują na uwagę.

Huragan

Denzel Washington — filmy z jego udziałem rzadko kiedy okazują się gorzej niż dobre. Tym razem jest podobnie, bo to niezwykły film, dodatkowo będący biografią. Rubin „Huragan” Carter to pięściarz oskarżony i skazany na więzienie za morderstwo. Całość odbyła się bardzo szybko, a proces przez wiele lat był postrzegany za bezprawny i zaniedbany. Film pokazuje walkę Cartera o wyjście na wolność przez wiele lat. Wykorzystano tu również znakomity utwór Boba Dylana.

Wściekły byk

Film, za którego Robert De Niro otrzymał swojego drugiego Oscara. Fenomenalna historia (biograficzna) w reżyserii Martina Scorsese. Jeden z najlepszych filmów nie tylko o boksie, ale również w historii światowej kinematografii. Fenomenalny montaż, również nagrodzony nagrodą Akademii.

Rocky — seria

Wiem, większość wymieniłaby tu pierwszą część, ja jednak uwielbiam całą serię o najsławniejszym (choć fikcyjnym) bokserze świata. Rola, która Sylvestrowi Stallone otworzyła wrota wielkiej kariery. Choć Sly ma już swoje lata, to z każdą nową odsłoną cieszyłem się, że wraca do tej postaci. Choć pierwsza i druga część są chyba najlepsze z serii, to część 6. (Rocky Balboa), a także Wspomniany wcześniej Creed. Narodziny legendy niewiele im ustępują.

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze film Wojownik z Tomem Hardym. Nie jest to co prawda film o boksie, ale bardzo ciekawa pozycja z dobrymi walkami MMA.

Filmy o bokserach często są takie, jaki jest sam boks. Opowiadają o zasadach, koncentracji, poszanowaniu przeciwnika, skupieniu się na własnych słabościach i walce z nimi. Jest to jeden z tych sportów, który uczy pokory, dyscypliny i ukazuje, co jest w życiu ważne. Mniej więcej takie są dla mnie te filmy i chyba dlatego tak je sobie cenię. Obejrzyjcie Kamienne pięści, tam również wiele ciekawych rzeczy jest do znalezienia.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

“Może pora z tym skończyć” – życie surrealistyczne [Recenzja]

Charlie Kaufman to twórca, którego nowe filmy są wyczekiwane nie mniej niż...
Czytaj wiecej