Już nie tylko Minecraft: do szkół trafi specjalna wersja kultowej Civilization

CivilizationEDU
Następnym razem, zamiast zabraniania dziecku grania przy komputerze lepiej pokazać mu takie gry, z których się czegoś nauczy. Gry wideo od dawna próbują uczyć nas i nasze dzieci, a teraz są przygotowywane wspólnie z autorytetami w oświacie

Następnym razem, zamiast zabraniania dziecku grania przy komputerze lepiej pokazać mu takie gry, z których się czegoś nauczy. Gry wideo od dawna próbują uczyć nas i nasze dzieci, a teraz są przygotowywane wspólnie z autorytetami w oświacie.

Nie oszukujmy się, większość gier wideo niesie za sobą wartość czysto rozrywkową. Nie ma nic pouczającego w mordowaniu tysięcy kosmitów by uchronić naszą planetę przed inwazją kosmitów. „Większość” to nie oznacza jednak „wszystkie”. I nie mam tu tylko na myśli nudnych produkcji, w których wspólnie z jakąś uroczą maskotką bawimy się w tabliczkę mnożenia.

Coraz więcej gier posiada wartości, które okazują się niezastąpione podczas pracy z dziećmi. Fenomenem na skalę światową jest Minecraft, który wykorzystywany jest tysiącach szkół w wielu krajach. Zabawa we wspólne tworzenie, współpracę by osiągnąć coś wielkiego przypadła na tyle do gustu nauczycielom, że Microsoft, właściciel Minecrafta, stworzył nawet specjalną platformę dla belfrów, by ułatwić im tworzenie nowych lekcji na podstawie gry.

Minecraft to nie jedyny przykład, co powiecie na lekcję historii z Cywilizacją?

CivilizationEDU

Gra Minecraft występuje już często obok słowa „fenomen”, ale z pewnością nie jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na tę skalę. Kultowa seria Civilization doczeka się wersji przeznaczonej dla szkół o nazwie CivilizationEDU. Jak zapowiadają jej twórcy, którzy współpracowali z przedstawicielami oświaty w Ameryce Północnej, gra zapewni uczniom okazję do samodzielnego myślenia, udział w historycznych wydarzeniach i możliwość badania jak ekonomia, nauka, działania wojenne i kultura wpływają na losy świata.

CivilizationEDU, tak jak edukacyjna wersja Minecrafta, zapewni nauczycielom usługę chmurową, dzięki której będą mogli oni tworzyć lekcje dla uczniów i analizować ich dokonania w grze. Gra w tej wersji pojawi się na rynku już w przyszłym roku.

CivilizationEDU, tak edukacyjna wersja Minecrafta, nieznacznie różnią się od swoich komercyjnych edycji. Warto więc pamiętać, że gry wideo to nie tylko bezmyślne pochłaniacze czasu. Zamiast odcinać dziecka od tej formy rozrywki, lepiej nakierowywać je na te co bardziej wartościowe produkcje. Niewykluczone, że wyniesie z nich więcej, niż z kolejnego nudnego podręcznika.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

PlayStation 5 oficjalnie – tak wygląda przyszłość gier wideo

Sony w końcu zaprezentowało wygląd konsoli PlayStation 5, przy okazji ujawniając pierwsze gry,...
Czytaj wiecej