Co będziemy jeść w 2018 roku według ogłoszonych trendów?

Pączki z niekonwencjonalnymi nadzieniami, fermentacja, alternatywy dla mięs, zapomniane ziarna, jadalne kwiaty, kuchnia Bliskiego Wschodu, Peru i Filipin - to najgorętsze trendy w kuchni na ten rok.

The National Restaurant Association, Whole Foods i wiele innych pokusiło się o ich wylistowanie. Za thisinsider, przytaczamy wybrane:

  1. A więc pączki – czas konfitur i czekolady minął. Oczywiście doceniamy tradycję, ale może pora spróbować te ze słodem bananowym, espresso z kardamonem, czy z gruszką i goździkami? Butikowych cukierni serwujących takie wynalazki nie brakuje już na całym świecie, również u nas. A skoro to hit tego roku, powstaną zapewne kolejne. 
  2. Zwijane lody – pochodzą z Tajlandii, przygotowuje się je wylewając jeszcze płynne na zimny kamień, dzięki któremu od razu tężeją, następnie są ręcznie zwijane i podawane w filiżance z dodatkami według uznania. 
  3. Przyprawy i dania Bliskiego Wschodu – tymi smakami zachwycamy się już od kilku lat – pokochaliśmy hummus, pitę czy falafel, teraz jesteśmy gotowi na bardziej tradycyjne, regionalne, klasyczne odsłony kuchni Bliskiego Wschodu. Maroko, Liban, Syria, Izrael wkradną się do menu wielu restauracji na całym świecie.
  4. Królują warzywa – w całości! Znane jest nam już powiedzenie „z pola na stół” i to, że wrócił szacunek do pracy rolnika i niezwykły popyt na eko-uprawę. Rośnie też liczba rolników poniżej 35 roku życia, co prowadzi do kolejnych innowacji w tym sektorze. Dodatkowo największe autorytety światowej gastronomii, propagują niemarnowanie żywności i takie przygotowywanie potraw by maksymalnie wykorzystać całe warzywa – łodygi, liście, a nawet skórki, które kiedyś automatycznie trafiały do kosza. 
  5. Kochamy kiszonki. Fermentacja kolejny rok wiedzie prym. Pikle na stół! 
  6. Niekomercyjne rasy hodowlane to również topowy trend nadchodzącego roku. Rzadkie, zapomniane, ale o unikalnych cechach genetycznych, hodowane na ekologicznych farmach. 
  7. Zapomniane, starodawne ziarna (orkisz, łubin, amarantus) wracają, szczególnie w postaci przekąsek, makaronów, chleba czy innych produktów piekarniczych. Ich powrót rozpoczął się już w roku ubiegłym i będzie trwać najlepsze w 2018. 
  8. Restauracje z Peru zajmują czołowe miejsca na liście 50 najlepszych na świecie wg S.Pellegrino. To niezwykłe osiągnięcie dla tak małego kraju i znak, że ta kuchnia podbije podniebienia najbardziej wymagających foodiesów. 
  9. Jadalne kwiaty nie tylko zdobią dania i koktajle, wynosząc je na inny poziom klasyfikacji w foodowej fotografii, dzisiaj aromaty kwiatowe będą jednymi z najbardziej pożądanych w serwowanych potrawach. 
  10. Domowa musztarda – robimy sami! Jedna łyżka stołowa ketchupu zawiera więcej cukru od czekoladowego ciastka, czas więc poświęcić  uwagę na samodzielne przygotowywanie przypraw czy sosów. Jest to gorący trend tego roku. 

Źródło: www.thisisinsider.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Little Bird: read and feel

Francuzi wyprodukowali wibrator zsynchronizowany z erotycznymi e-bookami
Czytaj wiecej