Co gdzie kiedy – czyli winne degustacje, kolacje, eventy oraz wystawy

Olaf Kuziemka
Statystyczny Polak zadowala się winem czerwonym półwytrawnym na które przeznacza średnio 25-30 zł. Coraz częściej sięga też po wina różowe, a w okresie letnim wina białe. Tak, jak przed kilku laty przedział cenowy za butelkę (0,75 l) wahał się między 15 a 20 zł, tak teraz skłonni jesteśmy wydać dwukrotność, a nierzadko i większą kwotę.

Statystyczny Polak zadowala się winem czerwonym półwytrawnym na które przeznacza średnio 25-30 zł. Coraz częściej sięga też po wina różowe, a w okresie letnim wina białe. Tak, jak przed kilku laty przedział cenowy za butelkę (0,75 l) wahał się między 15 a 20 zł, tak teraz skłonni jesteśmy wydać dwukrotność, a nierzadko i większą kwotę.

Co kształtuje winny rynek? Ne pewno większa świadomość Polaków, podróże oraz poznawanie nowych smaków, dostępność, jak również coraz korzystniejsze ceny. To widać gołym okiem. Liczba sklepów specjalistycznych, które są praktycznie na każdych osiedlach, w miasteczkach, dyskonty w których półki uginają się pod naporem win z całego świata – to świadczy o tym, że Polacy zaczęli je naprawdę pić. Ale czy piją bo im smakuje, może lubią, czy też piją bo to modne? Czym kieruje się statystyczny Polak dokonując wyboru wina?

Jeżeli odwiedzamy sklep specjalistyczny, możemy liczyć na wykwalifikowaną obsługę, która postara się trafić w nasze gusta, jeżeli natomiast trafimy do dyskontu pozostaje nam tylko gazetka. Czasami też sugerujemy się po prostu wyglądem etykiety, a co ciekawsi zwrócą uwagę na kontretykietę, aby zobaczyć z jakich szczepów powstało dane wino.

Olaf Kuziemka
Olaf Kuziemka

Czy to że pijemy więcej wina kształtuje naszą winną świadomość? Na pewno tak, lecz w bardzo małym stopniu. Bo ileż można kupować butelek, próbować – to smakuje, to nie, to dobre, to do wylania. Ile można dokonywać nietrafionych zakupów, a co za tym idzie niepotrzebnie wydawać pieniądze. Jest natomiast kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka nietrafionego zakupu, jak również lepsze poznanie samych win, a co z tym związane budowanie własnej świadomości na temat napoju Bogów.

Najszybszym sposobem dotarcia do „suchych” informacji na temat win są blogi winiarskie na których można znaleźć wiele informacji na temat win będących w ofertach importerów, czy też w dyskontach. Są to jednak subiektywne opinie osób, które nie zawsze mogę spotkać się z Waszymi upodobaniami.

Drugim sposobem budowania winnej świadomości jest próbowanie wina czy to jak wyżej na zasadzie prób i błędów czy też… no właśnie:

Degustacje
Degustacje
  • uczestniczenia w komentowanych degustacjach, dzięki którym będziecie mieli okazję degustować kilka win, czy to z danych winnic, regionów, czy też krajów, jak również możecie trafić na różnego rodzaju degustacje tematyczne. Przy takich wydarzeniach zazwyczaj są to degustacje komentowane z promocjami na te wina, więc jest to świetna okazja dokonania trafionych zakupów w dobrej cenie.
Winne kolacje
Winne kolacje
  • kolacjach z winami, to troszkę szerszy temat. W tym przypadku organizatorzy albo dobierają wina do serwowanego menu lub też na odwrót, menu do prezentowanych win. Wykwalifikowana osoba opowiada o winach i doborze do nich potraw. Tłumaczy dlaczego dane wino dobrze komponuje się z daną potrawą, a dlaczego inne nie. W tym przypadku jednak są to imprezy płatne, lecz moim zdaniem warto poświęcić 80-150 zł, aby skosztować dobry posiłek z wyselekcjonowanymi winami.
Eventy
Eventy
  • winnych eventach, spotkaniach gdzie tematem przewodnim jest wino, takich jak Święto Wina w Janowcu, Dni wina w Jaśle itd. Weekendowe imprezy skupiają miłośników wina z całego kraju, którzy podczas eventu mają możliwość degustacji oraz rozmów z producentami.
Wystawy
Wystawy
  • wystawach, targach organizowanych w większych miastach, na których możecie spotkać wystawców  z całego świata, którzy prezentują swoje wina. Takie imprezy to mekka dla miłośników win. Pod jednym dachem można spróbować setek win, porozmawiać z producentami oraz ukierunkować się w swoich winnych upodobaniach.
Warsztaty
Warsztaty
  • warsztatach, na których zgłębicie tajniki wiedzy winiarskiej, czy też dowiecie się jak serwować wino, albo łączyć wino z jedzeniem. Tematyki takich warsztatów są bardzo zróżnicowane i na pewno jakiś „warsztat” dla siebie znajdziecie.

Uczestniczenie w powyższych wydarzeniach na pewno przybliży Was do wina, jak również zwiększy Waszą winną świadomość, a stojąc przed wyborem zakupu wina da więcej możliwości. Choć takich imprez winiarskich w ciągu roku jest w całym kraju bardzo dużo, to są one dość mało reklamowane, a w natłoku  informacji praktycznie gdzieś znikają. Choć branżowe portale internetowe informują o takich wydarzeniach to dość trudno jest je wszystkie wyłapać. Jeżeli natomiast macie ochotę uczestniczyć w degustacjach, winnych kolacjach, eventach, wystawach czy też warsztatach, zapraszam Was na CO GDZIE KIEDY?, zakładkę bloga www.powinowaci.pl, gdzie na bieżąco umieszczane są wydarzenia winiarskie w całym kraju.

www.powinowaci.pl
www.powinowaci.pl

Do zobaczenia przy kieliszku wina.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Król z sandomierskiej ziemi

Historia uprawy winorośli na tych terenach jest prawie tak długa i odległa,...
Czytaj wiecej