Mistrzowie grillowania – co nowego w Asador Etxebarri?

Victor Arguinzoniz, Asador Etxebarri, El Mundo
Victor Arguinzoniz, szef kuchni w Asador Etxebarri, fot. El Mundo Metropoli
Nie da się ukryć, że latem szczególną popularnością cieszą się restauracje, które oferują w swoim menu soczyste dania prosto z grilla. W Hiszpanii mistrzem w tym fachu jest restauracja Asador Etxebarri – Szef Victor Arguinzoniz stworzył kuchnię, która opiera się głównie na ręcznym grillowaniu, czarując podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Nie bez powodu w 2019 roku Asador Etxebarri zajęła trzecie miejsce w plebiscycie The World’s 50 Best Restaurants. Restauracja opiera swoją kuchnię przede wszystkim na daniach przygotowywanych na otwartym palenisku. Wszystkie propozycje w menu (nawet deser!) mają smak ognia. Charakter i filozofia tej restauracji nawiązuje do rodowej techniki używania różnych rodzajów drewna opałowego, ognia, węgla drzewnego i pachnącego śladu dymu.

O Szefie

Victor Arguinzoniz
Szef kuchni Victor Arguinzoniz, fot. The Upcoming

Victor Arguinzoniz, właściciel i szef kuchni Asador Etxebarri, urodził się i do dziś żyje w tej samej baskijskiej wiosce, w której otworzył swoją restaurację. Jest samoukiem. Sława jego zbudowanej na ręcznym grillowaniu przy wykorzystaniu wielu rodzajów drewna kuchnia wykroczyła jednak poza niewielkie Atxondo.

Dziś Asador Etxebarri stała się jedną z najlepszych restauracji na świecie! Jej twórca niezmiennie uwielbia natomiast grillować. Znany jest z soczystych krewetek Palamós, domowej roboty tarty chorizo i wreszcie ogromnego steku tomahawk przed deserem. Dania serwowane przez Arguinzoniza idealnie komponują się z winami, za których paring odpowiada niezawodny Mohamed Benabdallah znany z restauracji Mugaritz.

Ogniste menu Asador Etxebarri

Restauracja stawia głównie na naturalne smaki lokalnych produktów. Zespół wykorzystuje każdy składnik, aby pokazać jego potencjał. Mleko kozie jest ubijane w masło eteryczne, zielony groszek wzmacniany we własnym soku, a sucha wołowina leży tyle dni, że gryzie się z umami! Arguinzoniz gotuje warzywa i białka na różnych węglach, które wytwarza z różnego drewna, traktując większość talerzy co najmniej sugestią dymu. Jego niezwykła zdolność do grillowania sprawia, że pozornie proste składniki stają się czymś wyjątkowym!

Bezpretensjonalne wnętrza

Asador Etxebarri
Wnętrze restauracji Asador Etxebarri

Tym, co odróżnia Asador Etxebarri od wielu innych światowej klasy restauracji, jest jej proste wejście na surowe drugie piętro. Charakter wnętrz jest całkowicie bezpretensjonalny. Styl obsługi idealnie pasuje do otoczenia. Na parterze hotelu Etxebarri znajduje się podstawowy bar, który również pełni funkcję wiejskiego pubu. Restauracja plasuje się na szczycie list również dzięki domowej atmosferze, którą można poczuć już na samym początku wizyty!

Autor artykułu
More from Natalia Juszczak

Powrót w pięknym stylu – otwarcie po pandemii i sukces restauracji The Alchemist

Nawet najambitniejsza restauracja świata musiała zmierzyć się ze skutkami lockdownu. Miejsce, które...
Czytaj wiecej