Co nowego w ulubionym SUVie Lexusa?

Kluczowy model w europejskiej ofercie Lexusa, doczekał się nowej odsłony.

Crossover NX zaprezentowano na ostatnich targach we Frankfurcie. Co nowego? Nadwozie i jego stylistyka – jeszcze atrakcyjniejszy wizualnie, wnętrze – uproszczenie obsługi poszczególnych systemów, większa intuicyjność i ergonomia, a do tego Lexus Safety System+.

Lexus NX zadebiutował przed trzema laty. O sukcesie modelu świadczyć może fakt, że stanowi aż 30% całkowitej sprzedaży w Europie. Wybierają go przeważnie nowi klienci, którzy doceniają stylistykę, funkcjonalność, dynamikę jazdy i wybór między napędem hybrydowym, a benzynowym. Sprzedaż, która zaskakuje producenta, zadecydowała o wprowadzeniu szeregu udoskonaleń i tegorocznej premierze.

Na pierwszy rzut oka…

Tu grają detale. Lexus zrozumiał, że sylwetka jest bardzo doceniania wśród klientów, więc przeprojektował tylko niektóre elementy. Grill nowego NXa stylistycznie zbliża się dzisiaj do większych SUVów – RXa czy LXa. Projekt atrapy chłodnicy oparto na strukturze poprzeczek, która rozciąga się ku dołowi i łączy ze spodnią częścią przedniego zderzaka. Zwiększenie odstępów między poprzeczkami, poniżej punktu maksymalnego przewężenia, podkreśliło szerokość przedniej części nadwozia, przez co optycznie stała się bardziej zwarta i masywna. Dodatkowo, efekt ten potęgują większe, głębiej osadzone poprzeczne wloty powietrza.

Inaczej rozmieszczono elementy świetlne pod kloszami reflektorów LED. Nawiązują teraz do coupe LC500. Dołożono przednie i tylne kierunkowskazy sekwencyjne. Linia tylnego zderzaka koresponduje z kształtem atrapy chłodnicy – klepsydry – dodając masywności całej bryle. Dołożono czarne elementy dekoracyjne do lamp. W wersji z silnikiem benzynowym, która od teraz sygnowana jest jako NX 300, zastosowano masywniejsze, chromowane końcówki układu wydechowego. W hybrydzie wprowadzono większe, satynowe i chromowane elementy dekoracyjne. Dla wersji Luxury oraz F SPORT przewidziano dwa nowe wzory 18-calowych felg ze stopu metali lekkich o kontrastującej, jasno-ciemnej stylizacji.

Usiądź wygodnie

Podstawowa zmiana we wnętrzu to większy ekran, zyskał 3 cale. To w wersji z Lexus Premium Navigation, 8-calowy jest z systemem nagłośnienia Lexus Display Auto. Klimatyzację włączymy teraz za pomocą czterech prostych przełączników, bardzo stylowych – zakończonych metalizowanym emblematem w kształcie litery „L”. Usunięto szereg przycisków, które wcześniej pełniły tą rolę. Do tego powiększono zegar analogowy, przez co stał się bardzie czytelny, wzbogacono go o funkcję automatycznej aktualizacji czasu podczas przejazdu przez różne strefy czasowe. Podpórka jest wygodniejsza, półka do bezprzewodowego ładowania smartfonów większa, gniazda USB wydajniejsze. Do tego możemy zamówić NXa w nowej kolorystyce wnętrza – Rich Cream i Ochre, jeśli zamówimy wersję F Sport, będziemy mogli wybierać między Flare Red oraz Mustard Yellow.

Nowy gadżet to elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika z funkcją bezdotykowego zamykania i otwierania. Mając przy sobie kluczyk, wystarczy, że podejdziemy z tyłu pojazdu i pod zderzakiem wykonamy ruch stopą. Czujniki rozpoznają gest i otworzą bagażnik. Powtarzając ruch stopą – zamkniemy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

NXa wyposażono w Lexus Safety System+. Tworzy go szereg systemów bezpieczeństwa czynnego i funkcji wspomagających kierowcę, a więc: PCS – system antykolizyjny, ACC – adaptacyjny tempomat, AHS – system adaptacyjnego sterowania światłami drogowymi, LDA – ostrzeganie o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu, RSA – układ rozpoznawana znaków drogowych, IPS – inteligentny system czujników parkowania.

Video Tour of the Updated 2018 Lexus NX

Źródło: lexusenthusiast.com

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Hatchaback CT po lifcie. Jak zmienił się hybrydowy kompakt klasy premium?

Targi we Frankfurcie miały dwie premiery. Obok NXa, zaprezentowano udoskonaloną wersję CT...
Czytaj wiecej