Co to BIA i dlaczego warto spróbować?

Waga
źródło: Pixabay
Rozwiązanie to może się przydać zarówno osobom, które chcą zmienić swój wygląd, i zadbać o zdrowie, ale też tym już trenującym. Sprawdźcie, dlaczego warto dokonać analizy składu ciała.

BIA, czyli Bioelectrical Impedance Analysis to Bioimpedancja elektryczna. W pierwszym momencie być może brzmi dość poważnie i ekscentrycznie, ale chodzi tu o metodę analizy składu ciała. Metoda, o której mówimy, polega na mierzeniu oporu elektrycznego tkanek organizmu za pomocą prądu elektrycznego o niskim natężeniu.

Mięśnie zawierają wodę, która przewodzi prąd i bez problemu przepuszczają impulsy elektryczne. Woda w tłuszczu występuje natomiast w małych ilościach, tkanka ta będzie więc stawiać opór. Właśnie w ten sposób wyliczany jest procentowy udział mięśni czy tłuszczu w naszym ciele. Powyższa metoda pozwoli też zmierzyć ilość tkanki wisceralnej (brzusznej), całkowitą zawartość wody w organizmie, masę kości, wiek metaboliczny i oczywiście wagę ciała.

Jak odczytywać wyniki?

Jeśli chodzi o ilość tłuszczu, którą posiadamy to wynik powinien wahać się pomiędzy pięcioma, a dwudziestoma procentami. Jeżeli jest jej więcej, maksymalnie do trzydziestu procent, to mamy do czynienia z nadwagą. Jeżeli jeszcze więcej to oznacza otyłość, którą także możemy podzielić na trzy kategorie. Powyżej trzydziestu, trzydziestu pięciu oraz czterdziestu procent tłuszczu w naszym organizmie.

Masa kostna jest od nas kompletnie niezależna, możemy tylko poznać jej wartość. Warto natomiast zwrócić uwagę na ilość wody. Powinna być ona nie mniejsza niż pięćdziesiąt procent.

Analiza składu ciała – i co dalej?

BIA
źródło: Pixabay

Wyniki możemy przedstawić naszemu trenerowi personalnemu, dietetykowi czy innej osobie odpowiedzialnej za naszą dietę lub treningi. Taka osoba dostosuje dla nas produkty spożywcze, które umożliwią korzystne zmiany oraz dopasuje treningi. Tym lepiej, jeżeli taka osoba będzie miała wykształcenie medyczne, ponieważ badanie umożliwia zweryfikowanie poziomu tkanki wisceralnej (trzewnej), której nadmierna ilość może prowadzić do cukrzycy czy chorób wieńcowych.

Choć może zabrzmieć to banalnie, ale warto podkreślić jedną rzecz. Po dokonaniu analizy składu ciała, przy omawianiu wyników z osobą do tego merytorycznie przygotowaną, warto wyznaczyć sobie cel. To znaczy wynik, który chcemy osiągnąć, co staramy się zmienić. Samo zwiększenie aktywności fizycznej czy nawyków żywieniowych jest oczywiście korzystne dla naszego ciała, ale bez opracowanego planu może nie przynieść widocznych rezultatów.

Posłuchajcie więcej o analizie składu ciała w wypowiedzi profesjonalnego trenera personalnego.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Chatbot jako konsultacja lekarska przyszłości

Technologie rozwijają się błyskawicznie, a sztuczna inteligencja towarzyszy nam już niemal na...
Czytaj wiecej