Co trzeba zobaczyć na Brooklynie – top lista

Dla wszystkich, którzy lubią poruszać się poza utartymi szlakami i do tego uwielbiają ciekawostki kulinarne stworzyłam listę atrakcji, które trzeba zobaczyć na Brooklynie.

Jeśli już za Tobą to, co najsłynniejsze w Nowym Jorku – Central Park, MET, Times Square, Empire State Building czy Statua Wolności, pora wybrać się poza Manhattan i poczuć niesamowity klimat Brooklynu. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w NYC. Chociaż trudno to nazwać miejscem – gdyby Brooklyn oddzielić od Manhattanu, powstałoby trzecie co do wielkości miasto w USA.

1. Brooklyn Bridge

Zdecydowanie jedna z głównych atrakcji Nowego Jorku. Charakterystyczna sylwetka mostu rywalizuje ze Statuą Wolności i Empire State Building o tytuł symbolu miasta. Blisko godzinny spacer po Brooklyn Bridge to prawdziwa uczta dla pasjonatów fotografii i ciekawy sposób na rozpoczęcie dnia. Zacznij na dolnym Manhattanie przy City Hall, a skończysz przy Brooklyn Bridge Park. Niektórzy mówią, że lepiej iść przez most w drugą stronę, dzięki temu cały czas przed sobą masz sylwetkę Manhattanu, ale gdy w planie jest zwiedzanie Brooklynu, lepsza jest pierwsza opcja. A do zdjęć można w każdej chwili się odwrócić.

2. Brooklyn Brigde Park

Zrewitalizowane zielone tereny idealne na spacery, pikniki i podziwianie panoramy Manhattanu. Przejedź się drewnianą zabytkową Jane’s Carousel z 1922 r. W ramach zagospodarowywania przestrzeni przez lokalnych artystów, przeniesiono ją tu z Ohio i otoczono szklaną konstrukcją, aby zapobiec niszczeniu. Dzięki temu wygląda i ciekawie i nowocześnie. W bliskiej odległości możemy też podziwiać drugi słynny nowojorski most – Manhattan Bridge. Szczerze mówiąc, uważam że jest nie mniej piękny niż brookliński.

3. DUMBO

czyli Down Under Manhattan Bridge to postindustrialna przestrzeń, którą zagospodarowano na klimatyczne restauracje, studia fotograficzne, galerie sztuki i butiki z kolekcjami niezależnych projektantów. Uwaga, klimat miejsca wciąga i łatwo tu spędzić cały dzień. Odwiedź słynną Grimaldi’s Pizza (zarezerwuj czas na stanie w kolejce), fabrykę czekolady Jacques Torres (kup na wagę kawałki z orzechami i migdałami) i idź na lody do Ice Cream Factory przy przystani na East River. Mają tam specjalne lody produkowane w stylu filadelfijskim, czyli bez jajek. Najlepiej smakowały mi maślane z orzechami pecan. Usiądź na ławce i podziwiaj najlepszy widok na Downtown Manhattan w całym Nowym Jorku. Stąd możesz też popłynąć promem East River Ferry na Staten Island.

4. Brooklyn Heights

Ice Cream Factory leży już na początku Brooklyn Heights Promenade, którą udaj się w kierunku przeciwnym do mostu. To kolejne wspaniałe miejsce na podziwianie panoramy miasta, szczególnie że stąd widać już świetnie Statuę Wolności. Wzdłuż brzegu rzeki na skarpie umiejscowiły się najdroższe apartamentowce, posadzono drzewa i zbudowano place zabaw. Maklerzy z Wall Street wolą już mieszkać tutaj, rzut beretem od Downtown niż przeciskać się w korku do ciasnych mieszkań przy Central Parku. Zejdź z promenady w kierunku uliczek Brooklyn Heights a pomyślisz, że znajdujesz się w XIX-wiecznym Londynie. Wytworne kamienice z ciemnej cegły i platanowe aleje to miejsce, w którym osiedlali się najbogatsi Żydzi Nowego Jorku. Panują tu prawdziwie filmowe klimaty – miałam wrażenie, że zaraz spotkam ubraną w fartuszek służącą biegnącą po zakupy i bonę z trójką dzieci. Podobno w tej okolicy wciąż jest to realne.

5. Prospect Park

Po długich spacerach warto odpocząć w niedalekim Prospect Park, który może śmiało rywalizować z Central Parkiem. Jeśli właśnie jest letnia niedziela, trafisz na słynny Smorgasburg – targ żywności. Przyciąga tłumy nowojorczyków i nie mniejsze tłumy turystów. Ponad setka stoisk z daniami z całego świata i ogromne tereny piknikowe sprawiają, że targ może stać się pomysłem na spędzenie niedzieli w gronie rodziny lub przyjaciół. Ja wybrałam się tam specjalnie bez śniadania. Nawet samo próbowanie starczyło za wszystkie posiłki dnia.

6. Williamsburg

Świetny zarówno na popołudnie jak i całodzienną wycieczkę. Postindustrialny klimat, kuchnia i genialny street art sprawiły, że to najbardziej trendy miejsce w całym Nowym Jorku. Więcej o Williamsburgu i jego najlepszych kulinarnych hitach tutaj.

7. Coney Island

Wieczorem koniecznie jedź na Coney Island. Co prawda nie jest to mój ulubiony typ plaży, a okolica lata świetności ma już za sobą. Warto tu choćby przyjechać, żeby zobaczyć kultową, znaną z setek filmów karuzelę Cyclone. Zjeść słynnego hot doga w Nathan’s Famous – ulubioną przekąskę prezydenta Roosevelta, księżniczki Grace, Ala Capone i Barbary Streisand. Dla zainteresowanych ciekawostka – Nathan’s Famous założył polski imigrant Nathan Handwerker jeszcze w 1916 r.

Autor artykułu
More from Anna Drozdowska

Wśród wzgórz Egeru

Północne Węgry to miejsce, w którym Polacy czują się naprawdę dobrze –...
Czytaj wiecej