Co wyróżnia design wnętrz Lexusa?

Design wnętrz według Lexusa na przykładzie modelu LC 500, fot. Lexus
Design wnętrz według Lexusa na przykładzie modelu LC 500, fot. Lexus
Może się wydawać, że to błahe pytanie, ale czy potrafilibyście w jednej chwili wymienić cechy, które waszym zdaniem sprawiają, że posiadacze samochodów tej luksusowej marki czują wyjątkowość swojego wyboru nie tylko do momentu, gdy opowiada im o nim dealer, ale i kilka dobrych lat po opuszczeniu salonu?

Wiele już powiedziano o wyjątkowym podejściu projektantów i inżynierów Lexusa do każdego z modeli japońskiej firmy. O zaawansowaniu technicznym i bogactwie detali, nadających im indywidualnego charakteru i sprawiających, że te lepiej pasują do swoich nabywców, krążą już niemal legendy. Ostatecznie jednak to design wnętrz jest tym elementem, z którym przyjdzie nam spędzić najwięcej czasu. Czy wewnątrz Lexusów znajdziemy równie dużo zalet, co w ich wyjątkowych nadwoziach i technologicznych rozwiązaniach, których konkurencja może jedynie pozazdrościć?

Oczywiście pytanie ma charakter czysto retoryczny – design wnętrz jest dla Lexusa równie ważny, jak pierwsze wrażenie… A może nawet ważniejszy, biorąc pod uwagę, że samochody Japończyków zapewniają stabilny, długodystansowy związek, nie tylko rozkochując na zabój. Nie ma wątpliwości, że projektanci z Kraju Kwitnącej Wiśni dbałość o detale mają we krwi. Warto zresztą zwrócić uwagę, że najczęściej to właśnie design wnętrz służy im do wyrażenia zamiłowania do rodzimych tradycji. Każdy z kreatywnych pracowników Lexusa kieruje się tymi samymi zasadami, dlatego odważne stylizacje to nie tylko domena wyrazistych linii nadwozia i niespotykanych rozwiązań. Zwłaszcza w ostatnich latach wygląd kolejnych modeli płynnie przechodzi od futurystycznych szkiców do bezceremonialnych realizacji, w których szczególnie design wnętrz zanurzony jest w silnych tradycjach japońskiej kultury i rzemiosła.

Komfort na pierwszym miejscu

Komfortowa przestrzeń i funkcjonalność, jaką otrzymują pasażerowie siedzący z tyłu Lexusa LS 500h, fot. Lexus
Komfortowa przestrzeń i funkcjonalność, jaką otrzymują pasażerowie siedzący z tyłu Lexusa LS 500h, fot. Lexus

Już od pierwszych modeli Lexusa, które na rynku zadebiutowały przed trzydziestoma laty, Japończycy postawili na wysoki standard. Celem było przecież zagrożenie Mercedesowi, który w ubiegłym wieku był jednym z niekwestionowanych liderów. Z biegiem lat przybywało jednak kolejnych projektów, a obecnie należąca do koncernu Toyota Motor Corporation marka działa w wielu segmentach. Niezależnie jednak od tego, czy wsiądziemy do modelu IS, RX czy LS, możemy spodziewać się wspaniałych wrażeń z jazdy. Design wnętrz w tym miejscu rozchodzi się niejako na dwa równie istotne elementy.

Funkcjonalne połączenie cyfrowego interfejsu i mechanicznych przełączników w Lexusie LS 500h, fot. Lexus
Funkcjonalne połączenie cyfrowego interfejsu i mechanicznych przełączników w Lexusie LS 500h, fot. Lexus

Po pierwsze: ergonomia. Każdy projektant pracujący dla Lexusa szczerze przyzna się, że design wnętrz jest w tej firmie niemal obsesją. Wyjątkowo wygodne, komfortowe fotele to jedno, ale i precyzja rozplanowania ma tu niebagatelne wrażenie. Decydują centymetry, ale w przypadku Lexusów to nigdy nie jest problem. Założenie jest bowiem proste – niezależnie od zajmowanego miejsca i pozycji, osoba poruszająca się tym samochodem musi mieć każdą jego funkcjonalność na wyciągnięcie ręki. Po drugie natomiast: materiały. Wybór wykończenia to nie tylko wisienka na torcie. Design wnętrz dla projektantów Lexusa nie kończy się bowiem na zaprojektowaniu przestrzeni – tutaj każdy szczegół ma znaczenie. Właśnie dlatego taki nacisk kładziony jest na elementy tradycyjne, które aplikowane są przez mistrzów Takumi.

Detale, czyli design wnętrz dla perfekcjonistów

Wyjątkowe detale wieńczące design wnętrz Lexusa LS 500h, fot. Lexus
Wyjątkowe detale wieńczące design wnętrz Lexusa LS 500h, fot. Lexus

Poniekąd ociera się to o wspomnianą już ergonomię. Pomijając jednak jej wpływ na wygodę i wygląd wnętrz, liczy się perfekcja projektu. Łatwy dostęp do poszczególnych elementów funkcyjnych musi być bowiem kompatybilny z użytecznością. Tutaj znaczenie ma każdy przełącznik, każdy trybik układu napędowego czy pojedyncze pokrętło na desce rozdzielczej. Harmonia w najczystszej postaci. W ostatnich latach projektanci Lexusa poszli pod tym względem w kierunku informatyzacji. Mechaniczne elementy zintegrowano z interfejsem cyfrowym, który z każdym modelem jest jeszcze bardziej udoskonalany.

Wszystko to wieńczy element ostateczny: samopoczucie kierowcy. Nie ma nic ważniejszego niż poczucie, że siedząc czy to za kierownicą, czy na miejscu pasażera, jesteśmy otulani luksusem. Jakość musi być tu niemalże namacalna, spajając powyższe elementy i dając wrażenie wyjątkowego przeżycia, które rozpoczyna się po każdym zamknięciu drzwi.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Malcolm Gladwell ujawni tajniki pracy Lexusa

Intrygująco zapowiada się współpraca, jaką nawiązali Malcolm Gladwell i Lexus – były...
Czytaj wiecej