Co zrobić, aby zwiększyć wydajność swojego organizmu w codziennym funkcjonowaniu?

Jak poprawić wydajność organizmu? ; źródło: pexels.com
Narastająca pogoń za indywidualnymi sukcesami wymaga od nas funkcjonowania na dużych obrotach i wysokiej motywacji do podejmowania działań. Bezpośredni wpływ na codzienną produktywność ma fizjologia naszego organizmu. Czy jesteśmy w stanie wesprzeć nasze ciała i umysły w tym wyścigu? Naukowcy dowodzą, że przestrzeganie kilku kluczowych nawyków działa jak skuteczny tuning.

Nawodnienie

Nasze ciało składa się w 65-70% z wody. Każdy spadek nawodnienia organizmu o 1% przyśpiesza akcję serca o 5 uderzeń na minutę. Wpływa to także na uczucie zmęczenia, ból głowy, pogorszenie krążenia. Najczęstszym niekorzystnym działaniem w takich przypadkach jest spożycie dodatkowo odwadniającej kofeiny. Prawidłowe spożycie czystej wody u osób umiarkowanie aktywnych wynosi od 2,5 do 6 l/dziennie, a czasami więcej – w zależności od aktywności. Taka ilość może wydawać się dość duża, niemniej jednak po kilku dniach wodnej terapii poczujecie diametralną różnicę w samopoczuciu, a wydajność Waszego organizmu momentalnie wzrośnie.

Sen

Aby być efektywnym, trzeba się wysypiać. Prawidłowa ilość snu poprawia kreatywność, logiczne myślenie, proces podejmowania decyzji, szybkość działania. Wpływa też pozytywnie na koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, zdolność przyswajania nowych informacji, interakcje z otoczeniem, a nawet działanie systemu odpornościowego.

Ile snu potrzebujemy? Jedne z ostatnich badań (National Sleep Foundation, Waszyngton, 2015 r.) mówią o zależności pomiędzy długością snu a wiekiem. Według zaleceń osoby w wieku 18 – 64 lata powinny spać 7 – 9 godzin. Im zdrowszy tryb życia prowadzimy i im mniej stresu doświadczamy – tym mniejsza ilość snu jest nam potrzebna do całkowitej regeneracji.

POWER NAP zamiast espresso !

Przez uwarunkowania fizjologiczne największe zmęczenie odczuwalne jest w godzinach 3.00 – 4.00 oraz 13.00 – 15.00. Łatwo w tym czasie o rozkojarzenie, dlatego warto zadbać w tej sytuacji o regenerację. Tzw. POWER NAP szybko poradzi sobie ze zmęczeniem i zregeneruje umysł. Co więcej, krótka drzemka obniży ilość krążących we krwi hormonów stresu, a w rezultacie zwiększy motywację do działania. Około 15 – 20 minut relaksacji, połączonej ze skupieniem na głębokim oddechu wprowadzi umysł w stan drzemki i pozwoli na podładowanie waszych baterii.

Poranny rozruch

Ćwiczenia aerobowe wykonywane rano oprócz pozytywnego wpływu na samopoczucie i krążenie, usprawniają też procesy myślowe. Efekt porannego treningu opisany został na łamach czasopisma naukowego “Movement, Health & Exercise”. Zespół badawczy z trzech uniwersytetów z USA dowiódł pozytywnej korelacji pomiędzy treningiem wydolnościowym, wykonywanym przed pracą intelektualną, a jej wynikami. Eksperymentowi poddane zostały grupy studentów, które rozwiązywały test matematyczny. Jedna z grup przed przystąpieniem do testu poddana została programowi ćwiczeń aerobowych. Druga natomiast przystąpiła do testu bez uprzedniego wykonywania ćwiczeń. Wyniki testu okazały się być o wiele wyższe w grupie poddanej uprzednio aktywności fizycznej, a uczestnicy tej grupy zgłaszali także subiektywne uczucie większej gotowości do podejmowania pracy intelektualnej.

Przez żołądek do mózgu

Od jakiegoś czasu mówi się o wpływie sposobu odżywiania na stan psychiczny człowieka. Za tę korelację odpowiada mikroflora jelitowa, której skład ściśle zależy od naszej diety.

W jaki sposób bakterie komunikują się z mózgiem i jak wpływają na nasze samopoczucie ?

Mikroflora jelitowa wpływa na centralny układ nerwowy (CUN) poprzez zdolność do syntezy oraz imitowania szerokiej gamy neuroaktywnych molekuł, takich jak acetylocholina, katecholaminy, kwas gamma-aminomasłowy, histamina, melatonina i serotonina (5-hydroksytryptamina). Na funkcje OUN mogą także wpływać krót-kołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są produktami fermentacji wodorowęglanów i mają zdolność przenikania do krążenia systemowego.

Badania wykazały, że tzw. ,,niezdrowa” dieta, czyli dieta bogata w cukry oraz dieta wysokotłuszczowa, a także tzw. „dieta zachodnia” uboga w nieulegające strawieniu polisacharydy, może łączyć się z obecnością depresji i być czynnikiem ryzyka jej wystąpienia. Ponadto zaobserwowano, że ulepszenie diety, na przykład przez wprowadzenie diety śródziemnomorskiej, która stanowi złoty standard modelu zdrowego żywienia, może redukować ryzyko wystąpienia depresji. Podobnie pozytywny wpływ na nasz organizm będzie miało spożywanie produktów sfermentowanych, dieta bogata w błonnik, czy dieta oparta głównie na produktach roślinnych.

Podsumowując, jeśli chcesz zadbać o swój intelekt, musisz także dbać o ciało. Respektując te cztery lifestyle’owe nawyki, możesz wynieść swoją wydajność na dużo wyższy poziom.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Trening “core” – czym jest stabilizacja tułowia i jak ją poprawić?

Dobra stabilizacja tułowia często przedstawiana jest przez uprawiających rożne dyscypliny jako ważny...
Czytaj wiecej